Hasiaci dron – budúcnosť hasenia zo Slovenska

  • Na nedávnom odovzdávaní Národnej ceny za dizajn v kategórií experimentálny dizajn bol ocenený koncept hasiaceho drona. Nápad veľmi zaujímavý, prevedenie ešte viac. Prinášame vám rozhovor so strojcom tejto myšlienky, študentom bratislavskej STUčky Adamom Tothom.
image_1437511136.jpeg
  • Na nedávnom odovzdávaní Národnej ceny za dizajn v kategórií experimentálny dizajn bol ocenený koncept hasiaceho drona. Nápad veľmi zaujímavý, prevedenie ešte viac. Prinášame vám rozhovor so strojcom tejto myšlienky, študentom bratislavskej STUčky Adamom Tothom.

 

Čo vlastne tvoj hasiaci dron všetko dokáže? Znamená jeho príchod to, že hasiči nebudú mať čo jesť?

Koncept hasiaceho drona dokáže hasiť menšie lokálne požiare. Má pomáhať hasičom hasiť požiare na ťažko prístupných miestach a dostať sa na miesto požiaru rýchlejšie ako ťažká technika. Pomáha chrániť životy hasičov tým, že nemusia fyzicky ísť do blízkosti požiaru. To, že by hasiči prišli o prácu si nemyslím, len by sa mali naučiť dron ovládať a efektívne ho využívať.

 

Použitie drona na hasiace účely je zaujímavá aplikácia tejto technológie. Čo ťa k tomuto nápadu inšpirovalo? Kto všetko stál pri jeho zrode?

Som študent dizajnu na Fakulte architektúry STU v Bratislave, tretí ročník a projekt vznikol ako semestrálna ateliérová práca na tému hasiaci prístroj. Nechcel som spraviť len redizajn klasického hasiaceho prístroja, chcel som vytvoriť niečo, čo by pomohlo hasičom lepšie vyknávať prácu ako aj chrániť ich životy. Túto tému som si vybral aj preto, lebo moj otec bol vyše 30 rokov hasičom. Projekt som konzultoval s mojimi pedagógmi, najmä s mojim ateliérovým pedagógom pánom inžinierom Tomášom Nagyom.

 

 

V akej fáze sa projekt nachádza? Uvažoval si už aj o biznisových otázkach, napríklad ako na aké trhy sa plánuješ zamerať?

Hasiaci dron je momentálne stále vo fáze konceptu. Na realizáciu funkčného prototypu by bolo treba ešte veľa výskumu, pokusov a financií. Za koncept hasiaceho drona mi bola udelená Národná cena za dizajn v kategórii experimentálny dizajn 2015. Nad otázkou trhu som sa ešte nezamýšľal.

 

Povedz nám niečo o svojom tíme. Podľa čoho si si vyberal alebo si budeš vyberať ludí na spoluprácu?

Tím zatiaľ nemám, určite by som si však vyberal ľudí technicky zdatných v danom odbore, ochotných pustiť sa do projektu, ktorý na prvý pohľad možno pripomína sci-fi.

 

Ako by mali byť drony vo finálnej podobe ovládané? Očakávaš problémy so zavádzaním produktu do bežnej prevádzky?

Problémy sa vyskytujú pri každej práci a na koniec ich je trikrát viac ako sa predpokladalo. Spôsob ovládania je ešte ťažko stanoviť, uvažoval som na diaľkovom alebo automatickom riadení.

 

Okrem samozrejmej minimalizácie rizika zranení príslušníkov požiarneho zboru, aké sú ďalšie prínosy tejto technológie?

Rýchle a efektívne uhasenie požiaru a minimálne poškodenie haseného priestoru. Za spôsob hasenia som zvoli hasenie hmlou, ktorý sa dá použiť na väčšinu druhov požiarov, neničí hasený priestor a šetrí až 90 percent vody, takže dron by mal uniesť efektívne množstvo hasiacej zmesi, tvorenej vodou a plynom, vystrekovanou vysokým tlakom cez trysky umiestnenými pod vrtuľami dronu.

 

Tvoj nápad je určite zaujímavý a ocenenie to len potvrdilo. Myslím si, že by bola škoda ho nechať zapadnúť prachom. Ako ho plánuješ rozvinúť?

Projekt je náročný po technickej aj finančnej stránke, najlepšia by bola spolupráca s odborníkmi a firmou, ktorá sa zaoberá podobnými problémami.

 

 

Bola súčasťou ocenenia aj nejaká forma podpory pre ďalší rozvoj konceptu hasiaceho drona?

Nie, nebola, možno nejaká ponuka pre začínajúce firmy, ale vzhľadom na zložitosť projektu by asi nebola dostačujúca. Ocenenie mi skôr pomohlo zviditeľniť projekt aj seba, možno ma niekto časom niekto osloví na spoluprácu, či už na dronovi alebo na novom zaujímavom projekte.

 

Konzultoval si svoj nápad s ľudmi z brandže –  s hasičmi (napríklad aj s otcom)? Pozdávala sa im predstava robotického kolegu?

Áno, konzultoval som projekt aj s otcom, navštívil som aj bratislavských hasičov, koncept drona ich zaujal a radi by si vyskúšali ako by fungoval v praxi.

 

Adamovi držíme palce do ďalšieho štúdia a veríme, že ešte o ňom bude počuť. Len si predstavte to, že o pár rokov už bude hasenie požiarov oveľa jednoduchšie a to všetko vďaka inovatívnemu nápadu mladého Slováka!

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá