História technologických gigantov a ich najdôležitejšie produkty vo fotografiách

Dárius Polák / 31. mája 2016 / Lifehacking

Známy citát od Pabla Picassa znie: Dobrý umelec kopíruje, skvelý kradne. Byť prvý na trhu má svoje kúzlo. Následne riadky však dokazujú, že je veľa spoločností, ktoré prídu na trh ako druhé alebo tretie, zoberú už existujúci nápad, urobia ho lepším, a zožnú všetku slávu.

V 70-tych rokoch sa počítačové procesory stali natoľko lacnými, že si ich ľudia mohli dovoliť – no i tak si si musel poskladať svoj vlastný počítač.

1

V roku 1977 to bol veľký krok, keď Apple predstavilo svoj Apple II. Spoločnosť spravila všetku „špinavú robotu“, keď postavila a zintegrovala všetky časti počítača. Používateľom stačilo iba zapnúť počítač. Je to priamy predchodca moderného počítača.

2

V roku 2001, výrobcovia počítačov pre Windows vytvorili hybrid – dotykový tablet/počítač. Očakávania boli vysoké, zariadenie sa však nikdy neuchytilo – bolo príliš drahé, pri používaní si vyžadovalo vlastné pero namiesto dotyku prstov, a nebolo naň dostatok aplikácii.

3

V roku 2010 Apple vniklo na trh so svojim iPad-om. Naplnený aplikáciami z App Store-u a úspechom z iPhone-u, „iPad“ sa stal synonymom slova tablet.

4

Podobne to Microsoft skúšal ako prvá veľká technologická spoločnosť  s vytvorením zariadenia, ktoré by dokázalo rozoznávať hlasové povely – a opäť sa im to nepodarilo. Išlo o „MiPad“, nevydaný softvér na rozoznávanie hlasu, ktorý skončil vo fáze prototypu od Microsoft Research v roku 2001.

5

A Apple v roku 2011 spustilo na iPhone4s Siri, prvého skutočného asistenta aktivovaného na hlasový povel, ktorý bol dostupný pre normálnych ľudí.

6

V roku 1998 bolo Rio PMP300 prvé skutočné mainstream zariadenie na prehrávanie hudby. Zmestilo sa naň 32 MB hudby, a hoci to bol dobrý pokus,  dostať naň hudbu z počítača predstavovalo bolesť a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa pravdepodobne neuchytil.

7

V roku 2001 Apple predstavil iPod s 5 GB HDD, príjemným UX a UI a ľahkou integráciou s Mac-om. Po pridaní podpory Windows-u v roku 2004, sa iPod stal celosvetovou senzáciou.

8

Je veľmi ťažké jednoznačne povedať, kto vyvinul prvý smartfón, závisí to totiž od definície. Taký IBM Simon z roku 1994 dokázal telefonovať, čítať emaily, alebo prijímať faxy…

9

…taký BlackBerry z roku 2003 spopularizoval nápad vykonávať potrebné úlohy zo svojho mobilu…

10

…no a prvý iPhone z roku 2007 úplne zmenil štruktúru trhu mobilných telefónov.

11

V roku 1998, The Rocket eBook vyšla na trhu ako prvá elektronická čítačka. Dokázala uchovať 10 kníh.

12

V roku 2007 Amazon vylepšil tento koncept s populárnou čítačkou Kindle. Táto mala 250 MB úložného priestoru.

13

V roku 1983 Apple predstavilo Lisu, osobný počítač, ktorý mal ako prvý grafické užívateľské rozhranie alebo GUI, ako ho poznáme dnes. Lisa bol menší prešľap od Apple, no bol inšpiráciou pre…

14

…Microsoft. Steve Jobs vždy tvrdil, že Microsoft ukradol rozhranie Lisa, keď dizajnoval Windows. Bill Gates zas tvrdí, že obidvaja čerpali inšpiráciu z rovnakého miesta(Xerox). Nech to je akokoľvek, Microsoft postavil na svojom GUI celosvetové impérium.

15

Vyhľadávače ako Excite, AltaVista, Lycos a Yahoo existovali už v prvých dňoch internetu.

16

Google však prišiel s PageRank-om, čo hodnotilo stránky na základe počtu spätných odkazov smerujúcich na nich. Tak vedelo, ktoré stránky sú hodnotné a relevantné a tie umiestnilo v rebríčku.

17

Nápad pre vytvorenie elektrického auta sa objavil už v roku 1800. V ranných 90-tych rokoch 20. storočia to vyzeralo, že sa skúsi opäť zrealizovať. Medzi odvážlivcami boli Honda, Chrysler, alebo Toyota.

18

Podarilo sa to napokon až v roku 2008, kedy prišla do pozoru verejnosti Tesla Roadster. Naháňať sa za myšlienkou vytvárať elektrické auto, sa zrazu oplatilo. V súčasnosti Tesla vedie trh elektrických áut.

19

Už v roku 1998, služby ako Cleverbot a Smarterchild umožňovali ľuďom vymieňať krátke, písané správy, kde počítač fungoval ako osoba.

20

Slack, $3,8 miliardová chatová aplikácia, tento koncept zobrala a urobila ho užitočným – Slackbot dokáže odpovedať na základné otázky a dokonca aj žartovať.

21

Friendster, spustený v roku 2002, bola prvá mainstream sociálna sieť. Za pár mesiacov nazbierala 3 milióny členov.

22

Potom prišiel MySpace, ktorý sa spustil v roku 2003…

23

…a ktorý bol zničený Facebookom po spustení v roku 2004. Všetci vieme ako to dopadlo – Facebook je obrovský hráč na technologickom trhu s neustále rastúcou sociálnou sieťou, vývojom virtuálnej reality, umelej inteligencie atď…

25

Zdroj: businessinsider.com, zdroj všetkých fotiek: businessinsider.com

Pridať komentár (0)