História úspešných Slovákov: Neznámy génius Ivan Alexander Getting má korene v Bytči

  • Vďaka americkému vedcovi, pochádzajúcemu zo Slovenska, sa vo svete nestratíš.
ivangetting1
  • Vďaka americkému vedcovi, pochádzajúcemu zo Slovenska, sa vo svete nestratíš.

Bez GPS alebo Global Positioning System si už nevieme predstaviť cestovanie, dokonca viacerí aj posun v rámci mesta. GPS ťa upozorní na zápchy a obchádzky, povie ti, kde natankuješ alebo kde si dáš kávu. GPS skrátka pozná každý, no len málokto vie, že za jej zrodom stojí človek, ktorého korene smerujú na Slovensko, konkrétne do Bytče. Ivan Alexander Getting bol svojho času na špičke svetovej vedy a jeho technológie hrali významnú rolu počas druhej svetovej vojny.

getting_doorway

foto:aerospace.org

Ivanov otec, Milan Getting bol politik, diplomat a publicista. V roku 1918 stál aj pri zrode Československa. Ivan sa narodil v New Yorku, no do školy začal chodiť na Slovensku, keďže jeho rodina vtedy pôsobila v Bratislave. Neskôr Getting starší dostal post konzula v USA a aj s celou rodinou sa presťahoval za oceán.

Ivanov vzťah k Československu sa nezmenil. Viackrát prišiel na návštevu a ovládal aj slovenský jazyk. Veľkým patriotom bol po svojom otcovi. Milan Getting bol blízkym priateľom aj T.G. Masaryka.

Ivan začal navštevovať školy v Pittsburgu a už vtedy inklinoval k vede a technike. Ako 10-ročný si dokonca zostrojil vlastné rádio. Aj keď v sebe choval veľkú vášeň k fyzike a technike, jeho rodina nemala dostatok peňazí, aby mu umožnila študovať. Zhodou okolností sa zúčastnil vedeckej súťaže Thomasa Alva Edisona pre mladých fyzikov a tú následne vyhral. Získal bezplatné štúdium na MIT (Massachusettský inštitút technológií) a pomaly sa z neho začal formovať fyzik svetového formátu.

Svoju kariéru odštartoval na Harvarde v roku 1935. Venoval sa najmä výskumu a vývoju radarových, navigačných a obranných systémov pre americkú armádu. O päť rokov neskôr, už ako riaditeľ MIT, vyvinul spolu so svojim tímom radar SCR-584 v rámci tajného projektu. Zachránil tým Londýn pred úplným zničením. Nacistické Nemecko naňho vypustilo 1600 rakiet a vďaka radaru sa podarilo 90% z nich zničiť. Rady ovplyvnili ešte veľa udalostí druhej svetovej vojny a vedec po jej konci dostal vyznamenanie od amerického prezidenta.

82b7931a-b9ac-4349-b980-cd1099a366c1

foto:geocaching.com

V roku 1960 sa stal zakladajúcim prezidentom Aerospace Corporation, spoločnosti pre letectvo a kozmonautiku, kde pôsobil takmer 20 rokov. Nezisková organizácia bola založená na žiadosť ministerstva vzdušných síl s prístupom k všetkým zdrojom modernej vedy a techniky na dosiahnutie pokroku v oblasti balistických rakiet a kozmických systémov.

Navigačný systém sa pôvodne používal pre navádzanie vojenských lietadiel a riadených striel. Vznikal v časoch studenej vojny, keď USA súťažila so ZSSR o dominantné postavenie. Pomocou GPS Američania mapovali ruské satelity vo vesmíre. A vtedy im napadlo, že keď to dokážu vo vesmíre, prečo by nemohli na Zemi.

gps-satellite-constellation

foto:extremetech.com

Zo začiatku bola technológia širšou verejnosťou kritizovaná, Getting bol vždy neúnavným obhajcom tohto projektu, dokonca aj pred Pentagonom. Bol jedným z troch konštruktérov satelitných navigačných systémov, ktoré postupne smerovali až k zavádzaniu globálneho navigačného systému. Dohliadal na vývoj prvého 3D systému na určenie polohy počas časového rozdielu a počas práce v Aerospace Corporation dohliadal na štúdie o využití satelitov ako základu pre GPS.

Profesor Alexander Getting zomrel v roku 2003 v Kalifornii. Bohužiaľ tohto génia, ktorý sa v takom rozmere zapríčinil o náš každodenný život, pozná len málokto. A to, že jeho korene siahajú až do Bytče, nevedia pravdepodobne ani obyvatelia Bytče.

zdroj: aerospace.org zdroj titulnej fotografie: geocaching.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá