Vedel si, že Slovensko má držiteľa Nobelovej ceny? Toto je Daniel Carleton Gajdusek

  • Keď dala 9.9. 1923 manželka Karola Gajduseka zo Smrdákov život malému Danielovu, nikto nevedel, že práve na svet prišiel budúci držiteľ Nobelovej ceny za medicínu a jedna z najkontroverznejších postáv vedy vôbec. Toto je príbeh Daniela Carletona Gajduseka.
daniel-carleton-gajdusek
  • Keď dala 9.9. 1923 manželka Karola Gajduseka zo Smrdákov život malému Danielovu, nikto nevedel, že práve na svet prišiel budúci držiteľ Nobelovej ceny za medicínu a jedna z najkontroverznejších postáv vedy vôbec. Toto je príbeh Daniela Carletona Gajduseka.

Daniel sa narodil v New Yorku a už počas jeho vysokoškolských rokov bolo zrejmé, že sa rodí nesmierny talent. Daniel postupne získal titul na University of Rochester, na Harvarde, na Columbia University, California Institute of Technology a opäť na Harvarde. V roku 1954 sa presťahoval do Melbourne, kde začala jeho veľká cesta za najväčším ocenením, aké môže vedec získať.

Daniel Gajdusek zameral svoju pozornosť na ochorenie Kuru. Toto ochorenie postihovalo ľudí v Novej Guiney a bolo dôsledkom kanibalizmu. Je známe takzvaným „chorobným smiechom“, čo je jedným z príznakov ochorenia. O rozšírenie sa „zaslúžil“ kmeň Fore, ktorý zvyčajne konzumoval telá po smrti.

foto: ancient-origins.net

Daniel istú dobu v rámci tohoto kmeňa žil, študoval ich kultúru, učil sa jazyk a vykonával pitvy. Počas nich zistil, že príčinou ochorení je rituálna konzumácia mozgov. Svoje tvrdenia dokázal pokusmi na šimpanzoch. Dnes zrejme neprípustné. Neskôr sa prieskumom zistilo, že príčinou tohoto ochorenia sú prióny.

Gajdusek si za svoju prácu vyslúžil veľké uznanie, hoci je jeho pôsobenie v Novej Guinei opradené mnohými tajomstvami. Mnohí sa dodnes pýtajú, ako to s tým kanibalizmom naozaj bolo a či nebolo stále vykonávané aj počas jeho pôsobenia. Iní výskumníci tvrdia, že kanibalizmus v krajine skončil v roku 1948, teda dlho predtým, než vôbec Gajdusek do krajiny prišiel. Mnohí tvrdia, že za elimináciu ochorenia nemohol Gajdusek, ale príchod Európanov, ktorí krajinu zkultúrnili.

Napriek všetkému si Daniel v roku 1976 prevzal Nobelovu cenu za medicínu.

Temná stránka Daniela Gajduseka

Už pôsobenie Gajduseka v oblasti medicíny vyvolávalo mnoho otázok, svoju povesť si však podstatne poškodil oveľa neskôr. Počas svojich výskumných ciest po Pacifiku priniesol Daniel do USA 56 detí, prevažne chlapcov a prevzal nad nimi starostlivosť. Oficiálnou motiváciou bolo, že im chcel dopriať stredoškolské a univerzitné vzdelanie. Ako sa však neskôr ukázalo, chlapci slúžili Danielovi na sexuálne uspokojovanie a v roku 1997 putoval na rok do väzenia. Daniel svoje správanie považoval za prirodzené, vraj si vyberal chlapcov z kultúr, kde je incest a pedofília bežná.

fig_8j_callon-gajdusek

foto: odermatol.com

Po podmienečnom prepustení na 5 rokov sa už do USA nikdy nevrátil a postupne žil v Amsterdame, Paríži a nórskom Tromso, kde mu polárna noc pomáhala lepšie sústrediť sa na písanie. Daniel zomrel 12.12.2008 v Nórsku.

zdroj: en.wikipedia.org, titulná foto: alef.mx

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá