Hitlerove ženy: Súkromný život „vodcu“ je opradený legendami

  • Hitler bol rozdvojený charakter
  • V jeho živote sa objavili tri ženy
  • Hitler a jeho vzťah k láske bol komplikovaný
Adolf Hitler/Eva Braun
rarehistoricalphotos/Bundes archiv
  • Hitler bol rozdvojený charakter
  • V jeho živote sa objavili tri ženy
  • Hitler a jeho vzťah k láske bol komplikovaný

Mojou nevestou je Nemecko.“ Tieto slová Adolfa Hitlera akoby definovali jeho súkromný život. Lenže jeho výlučná oddanosť verejnému pôsobeniu bola najmä propagandou. Hitler viedol život aj za zatvorenými dverami.

S Hitlerom je spájaná najmä jedna žena – Eva Braunová. Nie je ale jedinou, ktorá sa zapísala do histórie jeho života. Bola by ale niekým bez neho? A bola vôbec niekým pre neho? 

Kým Hitlerova politická kariéra patrí medzi tie najdôkladnejšie zdokumentované udalosti dejín, jeho osobné skúsenosti zostávajú opradené mýtmi a nejasnosťami.

Zo svojej mladosti už v knihe Mein Kampf vytváral obraz rodiaceho sa nadčloveka. Avšak, Hitler bol nejaký čas bezdomovcom žobrajúcim o jedlo, vášnivým politickým diskutérom, ktorý ale čítal len povrchne, s najväčšou pravdepodobnosťou ho týral otec a k svojej matke prechovával posvätnú úctu.

Jeho politický vzostup a počínanie nevyhnutne podporovali vznik opozičnej propagandy namierenej proti nemu samému. Tak sa verejnosťou šírilo, že je homosexuál alebo naopak asexuál, že trpí koprofíliou, že jeden semeník mu v detstve odhryzla koza, že umiera na syfilis alebo že jeho skutočné meno znie Schicklgruber.

Muž pod závojom mýtu

Problém Hitlerovej minulosti je, že sa mu ju veľmi úspešne darilo vymazať. Gestapo malo za úlohu stopovať jeho predchádzajúci život, mazať archívy a všetky „problematické“ dôkazy eskapád mladého Hitlera.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: BBC, Vanity Fair, Psychology Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá