Hoaxy o 5G sieti sa aj na Slovensku šíria rýchlejšie ako koronavírus

  • Spojenie koronavírusu a 5G sietí si našlo svoje miesto predovšetkým na sociálnych sieťach
  • 5G predstavuje ďalšiu generáciu mobilného pripojenia
5g-konspiratori-dalsia-krajina-1024×576
facebook/youtube
  • Spojenie koronavírusu a 5G sietí si našlo svoje miesto predovšetkým na sociálnych sieťach
  • 5G predstavuje ďalšiu generáciu mobilného pripojenia

Podpaľovanie vysielačov, masívne protesty, či šírenie poplašných správ. Počas pandémie dostali priestor aj podporovatelia konšpiračných teórií, ktorí ich šíria omnoho rýchlejšie, ako kedysi.

Na sociálnych sieťach preto ľudia čelia ďalšej hrozbe, ktorá pretrváva už dlhšie, ako koronavírus: hoaxy. 

Novinár, ktorý nie je novinár

Spojenie koronavírusu a 5G sietí si našlo svoje miesto predovšetkým na sociálnych sieťach.  Konšpiračná teória sa šíri po celom svete rovnako – zavádzanie rýchlejšej 5G siete spôsobuje (alebo aj urýchľuje), šírenie koronavírusu. Správy podobného typu sa šírili už od začiatku marca a viedli k podpaľačským útokom na telefónne stožiare. Kedy toto prepojenie medzi vírusom a 5G začalo? 

David Icke, niekdajší športový moderátor, ktorý pracoval pre BBC, nie je vo svete konšpirácií nováčikom. Po problémoch s kĺbami sa dal na alternatívnu medicínu. Od roku 1989 tvrdí, že bol zoslaný na Zem, aby ju vyliečil.

V priebehu nasledujúcich rokov zanechal svoju prácu športového spravodajca a horlivo sa pustil do písania kníh, v ktorých spojil takmer všetky konšpiračné teórie o fungovaní sveta. Ten podľa neho ovládajú jaštery z inej galaxie. V knihách polemizuje o základných pravdách, ako sú napríklad existencia a účel Mesiaca.  Svoje tvrdenia prezentuje verejnosti prostredníctvom prednášok, ktoré propagujú konšpiračné médiá.

Po vypuknutí pandémie Icke v jednom zo svojich videí tvrdil, že existuje prepojenie medzi koronavírusom a 5G sieťou. Dodal, že ak aj bude vakcína, tak bude slúžiť na čipovanie a že za všetkým stojí Bill Gates, ktorý pomáha s financovaním výskumu spojeného s vakcínou.

Vedenie Youtube sa na základe tohto videa rozhodlo blokovať všetky videá s konšpiráciami. Video však vtedy videlo viac ako 65-tisc ľudí. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates),

Neverte všetkému, čo nájdete na internete

Nechceme tu 5G siete! Podpáliť a strhnúť ich! Spôsobujú rakovinu, kto myslí na naše zdravie?!“ To sú komentáre pod jedným z mnohých príspevkov na Facebooku. Existuje už viac skupín, ktoré vyjadrujú svoj nesúhlas s 5G sieťami. Ich členovia pridávajú jeden konšpiračný článok za druhým, bez overených informácií ich šíria a zdieľajú ďalej. Aké sú teda fakty?

5G predstavuje ďalšiu generáciu mobilného pripojenia. Ponúka väčšiu rýchlosť ako 4G či 3G a v súčasnosti sa zavádza v niektorých krajinách.  Telefón funguje na základe rádiových vĺn, ktoré sú na dolnom konci elektromagnetického spektra. Ako také produkujú neionizujúce žiarenie. Znamená to, že nepoškodzujú DNA a nešíria vírusy. 

Tento hoax vyvrátila aj Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizačným žiarením (ICNIRP). „Vieme, že ľudia sa obávajú bezpečnosti 5G siete. Preto dúfame, že naše aktualizované usmernenia pomôžu ľuďom porozumieť,“ tvrdí pre Guardian predseda ICNIRP Eric van Rongen.

Pokyny a usmernenia sme vypracovali na základe dôkladného preskúmania  relevantnej literatúry, vedeckých seminárov a rozsiahleho procesu verejných konzultácií.“ 

Čo je najdôležitejšie, podľa odborníkov nie je žiadny vedecký dôkaz, že by 5G sieť predstavovala hrozbu pre ľudské zdravie. 

O hoaxoch o škodlivosti mobilov a mobilných sietí informoval už v roku 2015 aj docent, fyzik z Univerzity Komenského z katedry experimentálnej fyziky František Kundracik. Nejde teda o žiadnu novinku.

Prostredníctvom prednášky a praktických experimentov reagoval aj na informovanie o  škodlivosti mobilných telefónov. „Neverte všetkému, čo nájdete na internete.“ hovoril docent Kundracik počas prednášky. Toto nadčasové posolstvo je aktuálne aj dnes. 

Útoky pokračujú

Koronavírus sa šíri aj na miestach, kde sa nenachádza 5G sieť. Irán, ktorý bol výrazne zasiahnutý novým koronavírusom, nemá žiadne vysielače s 5G sieťou.

Obávať sa, že 5G vedie k vírusu COVID-19, je jednoducho nesprávne.uviedol epidemológ Jonathan Samet, ktorý sa zaoberá analýzou prepojenia medzi žiarením mobilných telefónov a rakovinou. „Nie je žiadny spôsob ako by mohli byť sieť a vírus prepojené.“ 

Aj napriek týmto informáciám bolo v Spojenom kráľovstve tento mesiac nahlásených približne 50 požiarov mobilných vysielačov či iných 5G zariadení.

Holandské 5G zariadenia boli terčom požiarov najmenej 16-krát, k útokom došlo aj na Cypre, v Belgicku či v Írsku.  Ľudia sa podpaľačstvom chválili aj na sociálnych sieťach.

Hon na čarodejnice stále pokračuje. Prostredníctvom skupín na Facebooku si ľudia medzi sebou zdieľajú nepodložené informácie z konšpiračných webov.

Facebooku sa však podarilo zrušiť dve skupiny, kde sa šírili dezinformácie spájané s koronavírusom a 5G sieťami. Jedna mala 60-tisíc a druhá 2 500 členov. V oboch skupinách sa totiž nachádzali príspevky, ktoré podnecovali k ničeniu telefónnych stožiarov.

Zdroje: theguardian.com, businessinsider.com, thehill.com, bbc.com, pbs.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá