Holandské firmy by mali platiť zamestnancom za využívanie bicyklov na ceste do práce. Táto iniciatíva skrýva skvelú myšlienku

  • Holandská vláda chce mať zdravých obyvateľov, a tak masívne podporuje rozvoj cyklistiky v krajine
  • Najnovším opatrením ako presvedčiť aj tých posledných lenivcov je finančná odmena
  • Ľudia, ktorí budú jazdiť do práce na bicykloch by si mali každý mesiac prilepšiť
bicykel
flickr
  • Holandská vláda chce mať zdravých obyvateľov, a tak masívne podporuje rozvoj cyklistiky v krajine
  • Najnovším opatrením ako presvedčiť aj tých posledných lenivcov je finančná odmena
  • Ľudia, ktorí budú jazdiť do práce na bicykloch by si mali každý mesiac prilepšiť

Holandsko je jedinou krajinou na svete, kde je počet bicyklov vyšší ako počet obyvateľov. Na celkový počet obyvateľov, ktorých je 17 miliónov pripadá až 22 miliónov bicyklov.  Bicykel je tu najrozšírenejším dopravným prostriedkom vôbec. Žiadna iná krajina sa neteší takej obrovskej popularite dvojkolesových tátošov. Holanďania sú zároveň najspokojnejším národom v Európskej únii.

Žeby k tej spokojnosti prispievalo aj masívne využívanie bicyklov, ktoré jej obyvateľov udržiava v pomerne dobrej kondícii? Pravdepodobne áno. Výhodou je aj to, že využívanie bicyklov je podporované samotnou vládou, čo je výnimočné. Počet bicyklov sa od roku 2005 zvýšil o ďalších 11 %. Samotný Amsterdam by sa dal nazvať hlavným mestom bicyklov.

Bicykle všade kam len pozrieš

Predstavitelia krajiny sú pravdepodobne taktiež vášnivými cyklistami, pretože chcú prispieť k maximalizácii využívania bicyklov aj počas cesty do práce. Ľudia totiž do práce cestujú častokrát práve autom. Je totiž iné, keď cestuješ kilometer alebo dva a iné, keď sa od svojho pracoviska nachádzaš napríklad 10 kilometrov. Vtedy sa už človek dvakrát rozhodne, či ísť bicyklom a radšej uprednostní osobný automobil.

Vláda, ktorá chce znížiť počet automobilov v mestách ešte viac sa rozhodla ľudí prevychovať. Na to, aby ľudia poslúchli je potrebná motivácia. A najlepšou motiváciou sú práve peniaze a vlastný príklad. Ministerka dopravy Stientje van Veldhoven preto na obyvateľov apeluje, aby prestali používať automobily a do práce jazdili výhradne na bicykli.

Okrem motivácie vlastným príkladom chce motivovať hlavne peniazmi, a preto navrhuje, aby každá firma platila zamestnancovi za každý prejdený kilometer v prepočte 0,19 eura. Ten, kto býva 5 kilometrov od práce by si tak mohol prilepšiť takmer o dve eurá.

Nie je to veľa, ale nejakú maličkosť si za to kúpiš. Akčná ministerka ďalej presadzuje zavedenie príspevkov na nákup bicykla a jeho údržbu. Vláda však nesleduje len zníženie počtu automobilov na cestách. Hlavnou výhodou je zdravotný stav zamestnancov.

Zdravý a výkonný zamestnanec nebude trpieť chorobami a podá v práci omnoho vyšší výkon. Je to vlastne win-win situácia pre obe strany. Cestovanie na bicykloch by v súčasnosti nemal byť až taký problém ani pre ľudí bez kondície. Existujú totiž elektrobicykle.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK