Holandsko má akútny nedostatok väzňov. Dováža si ich preto spoza hraníc

  • Holandsko je také bezpečné, že väznice zívajú prázdnotou
  • Vo väzniciach po celej krajine pracuje obrovské množstvo pracovníkov
  • Krajina chce preto dováža hriešnikov, ktorí porušili zákon, spoza hraníc
636199301327097673-pnibrd2-01-29-2016-republic-1-a005-2016-01-28-img-arizona-state-prison-1-1-9gda1got-l751817242-img-arizona-state-prison-1-1-9gda1gotb
Nick Oza/The Republic
  • Holandsko je také bezpečné, že väznice zívajú prázdnotou
  • Vo väzniciach po celej krajine pracuje obrovské množstvo pracovníkov
  • Krajina chce preto dováža hriešnikov, ktorí porušili zákon, spoza hraníc

Na svete je mnoho krajín a v každej jednej z nich sa nachádza určite množstvo neposlušných jedincov. V niektorej viac, v inej zasa menej. Obrovský kontrast je napríklad medzi Amerikou a Holandskom. Zatiaľ čo v Amerike väznice pribúdajú, v Holandsku ich musia zatvárať. Čísla však môžu byť klamlivé, keďže Amerika má v porovnaní s Holandskom neporovnateľne viac obyvateľov. V každom prípade je bezpečnosť obrovským plusom. Krajina sa však silou mocou snaží uchrániť pracovné miesta, a tak začala väzňov jednoducho dovážať.

27 zavretých väzníc vďaka vládnym opatreniam

Všetko spôsobila holandská vláda, ktorá sa v období medzi rokmi 2004 až 2005 rozhodla pre rázne zakročenie proti tvrdým drogám, dovážaným prostredníctvom leteckej dopravy. Vláda okrem toho prestala posielať ľudí do väzby pre ľahké drogy. Namiesto väzníc využíva účinnejšie metódy. Páchatelia prichytení s ľahkými drogami sú vybavení elektronickými náramkami, čo umožňuje vinníkom ostať na slobode a pokračovať v ako tak normálnom živote.

Ako sa zistilo, táto metóda je omnoho účinnejšia ako väzenie. Extrémny pokles páchateľov trestných činov začali väznice v Holandsku pociťovať už v roku 2009. V priebehu tohto obdobia zašla situácia tak ďaleko, že sa museli začať uzatvárať prvé väznice. Kritici vládnych opatrení tvrdia, že táto metóda prispieva k prehliadaniu mnohých trestných činov.


V súčasnosti je v Holandsku zavretých už 27 väzníc z dôvodu nízkeho počtu väzňov. Je takmer isté, že toto číslo môže narastať. Celú neúnosnú situáciu bolo teda potrebné okamžite riešiť. V krajine žije spokojne 17 miliónov ľudí, z ktorých iba 11 600 sedí „v chládku“. V priemere pripadá na 100 000 obyvateľov 69 väzňov, čo je v porovnaní s inými krajinami málo. V roku 2016 sa tak väznice v Holandsku stali novým domovom pre 240 väzňov z Nórska.

Ak sa zavrú ďalšie väznice, o prácu môže prísť až 2 000 ľudí, čomu chce štát zabrániť. Plánované zatvorenie ďalšej pätice väzníc je tak zatiaľ odložené práve vďaka programu na dovoz nových väzňov, ktorý umožňuje krajinám s voľnými kapacitami prenajímať cely pre väzňov zo zahraničia.

zdroj: ladbible.com , malachysblog.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech