Ak si nemal chlapa, nebol si chlap. Homosexualita bola v antike otázkou prestíže

  • Odporcovia a radikálni konzervatívci ju vnímajú ako niečo nové, čo doposiaľ neexistovalo
  • Homosexualita bola kedysi pripisovaná aj samotným bohom
homosexualita v antickom grécku
greenworlder, Public domain, via Wikimedia Commons
  • Odporcovia a radikálni konzervatívci ju vnímajú ako niečo nové, čo doposiaľ neexistovalo
  • Homosexualita bola kedysi pripisovaná aj samotným bohom

Konzervatívci veľakrát tvrdia, že homosexualita je výmyslom nejakého prehnitého Západu, moderným trendom alebo záležitosťou zmätených teenagerov. 

Pravda je, že je tu s nami po stáročia. Kým dnes je záležitosťou menšiny a homosexuáli často musia bojovať aj o svoje úplne najzákladnejšie práva, v minulosti na niektorých miestach platilo, že pokiaľ si neokúsil lásku muža, nebol si pravým mužom. Postavenie homosexuálov v týchto spoločnostiach bolo také prestížne, že ešte aj tí najväčší dnešní liberáli by otvárali ústa.

Azda najlepší príklad toho, že homosexualita nie je žiadnym moderným výtvorom, nám ponúka antický svet – staroveké Grécko a Rímska ríša.

zdroj: Unsplash/Arthur Yeti

Z týchto čias nájdeme množstvo príbehov a historických dôkazov, ktoré jasne hovoria, že homosexualita nielenže existovala, ale bola doslova otázkou prestíže a vyššieho postavenia.

Aj tí najviac uctievaní 

Pripisuje sa aj antickým hrdinom a starovekým bohom – vrátane najvyššieho boha Dia (nie, skutočne nebehal len za krásnymi ženami).

Len málokto by povedal, že pre legendárnych sparťanských bojovníkov – ktorí zabránili Peržanom vstúpiť do Európy – bolo priam typické mať pohlavný styk s iným mužom a spolubojovníkom.

Ako homosexuáli zachránili západnú civilizáciu,“ znie titulok National Geographic.

Ako sa vtedy pozerali na pohlavný styk muža s mužom, dobre vystihuje aj veta sparťanského kráľa Lykurgosa, ktorá sa dostala až do sparťanských zákonov: „Kto nemá v posteli priateľa, nemôže byť dobrým občanom.“

Na základe spisov od známeho filozofa Platóna sa dá povedať, že pomer muža s mužom bol vtedy dokonca vnímaný v pozitívnejšom svetle, než pomer muža so ženou. Práve v takomto vzťahu sa dá, podľa Platóna, vidieť prirodzené splynutie duševnej a telesnej krásy. Vzťah so ženou akoby vnímal len na počatie ďalšieho potomstva.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Geographic, Život, Emefka, Wikipedia (anglická verzia), The Journal of Egyptian Archaeology

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá