Honda vstupuje do leteckého priemyslu s prvým tryskáčom

Dárius Polák / 2. októbra 2016 / Tech a inovácie

Japonská automobilka rozširuje svoje portfólio skutočne zaujímavo.

´Tryskáč HondaJet dostal v decembri oficiálne povolenie na let. Ide o projekt, na ktorom sa pracuje 30 rokov a spoločnosť doteraz stál 2 miliardy dolárov. No po 3 000 hodinách testovacích letov v 70 oblastiach, Michima Fujino, zakladajúci prezident a výkonný riaditeľ Hondy, vyhlásil, že projekt sa úspešne podarilo dokončiť.

HondaJet dostala certifikát, ktorý umožňuje spoločnosti pustiť sa do produkcie. Doposiaľ bolo v USA doručených 14 kusov. V blízkom čase sa očakáva potvrdenie na lety v Kanade.

Vlastnosti tohto tryskáča valcujú ostatné konkurenčné lietadlá. Poďme si ich rozobrať bližšie.

Tryskáč HondaJet je najrýchlejším lietadlom vo svojej triede, jeho maximálna rýchlosť je 483 míľ za hodinu (777 km/h) vo výške 30 000 stôp (9 144 km).

1

Motory tryskáča sa nachádzajú nad krídlami, vďaka ktorým sa redukuje emisie hluku.

2

HondaJet sa zaraďuje do najefektívnejších tryskáčov vo svojej triede, čo sa týka spotreby paliva. Na 600 námorných míľ (1 111,2 km) spotrebuje 160 galónov (606 litrov) paliva.

3

Tryskáč má takisto nižšie emisie oxidu dusičitého ako zvyšné lietadlá v biznis triede.

4

Kokpit bol navrhnutý tak, aby pilotovi poskytoval maximálny priestor a viditeľnosť.

5

Zahŕňa duálne dotykom ovládané obrazovky a tri 14-palcové displeje umožňujúce navigáciu, plánovanie letu a kontrolu. Kokpit môže mať dvoch pilotov.

6

Kabína pre pasažierov umožňuje pohodlný let štyrom pasažierom s možnosťou piateho bočne umiestneného sedadla. Keďže sú motory umiestnené nad krídlami, tryskáč poskytuje viac priestoru – dohromady to je 66 kubických stôp (1,86 m3). Sedadlá sa môžu rozložiť pozdĺž kabíny tak, aby pasažieri mohli bez problémov vystrieť svoje nohy.

7

 

V tryskáči sa nachádza aj súkromná toaleta obsahujúca splachujúci záchod a umývadlo (a podľa fotky zrejme aj zrkadlo).

8

Cena HondaJet začína na sume 4,85 milióna dolárov. Na predaj je dostupný u dílerov HondaJet, ktorí sa dajú nájsť v Európe, Severnej Amerike a Južnej Amerike.

9

Japonská spoločnosť má povesť zaručenej kvality v automobilovom, motocyklovom a vyzerá to tak, že onedlho i v leteckom priemysle. Napadne ti spoločnosť, ktorá je na tom podobne?

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)