Hory, púšte, láva i soľná pláň, k tomu neuveriteľné kmene a história. Táto krajina je doslova cestovateľským orgazmom

  • Bubnovanie počas kresťanskej omše. Rozrezané pery, vybité zuby či bičovanie z lásky. Kultúru a zvyky miestnych ľudí budeš spracovávať do konca života
  • Miesto, ktoré pripomína inú planétu, a kde je ďalší úsek ešte viac neuveriteľný, než ten predtým. Tu sa pozrieš do pekla
Etiópia František Kekely
František Kekely/ Travelers.sk
  • Bubnovanie počas kresťanskej omše. Rozrezané pery, vybité zuby či bičovanie z lásky. Kultúru a zvyky miestnych ľudí budeš spracovávať do konca života
  • Miesto, ktoré pripomína inú planétu, a kde je ďalší úsek ešte viac neuveriteľný, než ten predtým. Tu sa pozrieš do pekla

Pred pár dňami sme priniesli zaujímavý článok našej redaktorky, ktorá navštívila túto nesmierne zaujímavú krajinu Afriky. Mohol si sa v ňom dočítať, koľko rozličných národov a kmeňov tu žije, aj to, že v Etiópii deň nemá 24 hodín, a krajina nemá rok 2020.

V tejto krajine na mňa ukazovali prstom. Pri prílete omladneš o 7 rokov a ľudia tu žijú v pojazdných plechovkách

Vďaka svojej bývalej práci som mohol, aj opakovane, prejsť desiatky krajín – medzi nimi aj Etiópiu. Vedel by som povedať, ktoré krajiny mi prišli najkrajšie, najzaujímavejšie, no keby mám vybrať tú z cestovateľského hľadiska úplne NAJ – najšokujúcejšiu, najdobrodružnejšiu i jednu z najzaujímavejších – bola by to práve Etiópia.

Prinášam ti rozširujúci článok mojej kolegyne, kde sa dozvieš o niektorých neuveriteľných kmeňoch a ich, pre nás až ohavných, zvykoch, ale aj o doslova neskutočnej prírode a rovnako neskutočnej minulosti tejto krajiny na východe Afriky.

1. Neuveriteľný zázrak prírody a najteplejšie miesto Afriky

Nič podobné som nikdy a nikde nevidel. Začnem prírodou, aj keď toto mi príde akoby z úplne inej, samostatnej kategórie. Danakil je oblasť na severo-východe krajiny, kde nájdeš množstvo naozaj extrémne zaujímavých výtvorov našej planéty.

Zároveň ide o najteplejšie miesto celej Afriky (nie, Sahara ním nie je) a súčasť Východoafrickej priekopovej prepadliny – tu sa Afrika doslova trhá. V týchto oblastiach boli nájdení aj naši najstarší predchodcovia, teda o tomto mieste by sa dalo hovoriť ako o našom pra-domove.

A to ešte stále nie je zďaleka to najzaujímavejšie, čo sa dá o Danakile povedať, a čo sa tu dá vidieť. Čaká ťa tu sopečná láva a pohľad priamo do rozžeraveného, peklo pripomínajúceho vnútra Zeme.

Potom sa môžeš osviežiť v miestnom „Mŕtvom mori,“ kde ťa hustota soli nepustí pod hladinu, a len kúsok od toho si oddýchnuť v horúcich prameňoch.

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Friday, December 6, 2019

Následne sa môžeš vybrať cez obrovskú, soľnú pláň, ktorá pripomína nekonečné klzisko. Okolo teba budú prechádzať zástupy tiav, ktoré odnášajú soľ do miest. A hneď za „ľadovou plochou,“ kde sa v prírodných dierach tiež môžeš osviežiť, ťa čaká chodenie po inej planéte.

Rôzne okrasné útvary a bublajúca síra spod povrchu zeme, ktorá tu vytvára sýto-zelené jazierka – a to je len veľmi skrátene povedané, čo všetko v Danakile nájdeš.

2. Strecha kontinentu a najvyššie položená krčma Afriky

Najvyššie hory Afriky sú práve na jej východe. Najvyšší a najznámejší vrch Kilimandžáro síce v Etiópii nenájdeš, je nižšie – medzi susednou Keňou a Tanzániou, ale krajina sa môže pochváliť najväčším počtom hôr nad 4000 m. n. m. Aj preto si vyslúžila prezývku „strecha Afriky.“

Teda nielen púšte, africké savany, soľné pláne, sopky a miesta, kde si hlboko pod úrovňou mora, ale v tej istej krajine vieš byť aj kilometre nad ním. Neuveriteľné prevýšenia.

Okrem krásnych výhľadov tu uvidíš jedinečné, endemické (teda iba tu žijúce) tvory, ako napríklad opice dželada, ktoré sa budú pásť všade okolo teba. A môžeš sa tu zastaviť a vypic a žic v najvyššie položenej krčme v celej Afrike, ktorá je ešte o pol kilometra vyššie, než náš najvyšší Gerlach.

3. Ženy s vybitými zubami a taniermi v rozrezanej pere

Ak ťa fascinujú zaujímavé, divoké kmene a nezvyčajne žijúci ľudia, Etiópia bude pre teba hotovým, obrovským múzeum. Čaká ťa tu približne 80 rôznych národov a kmeňov, z ktorých ešte niektorí stále pobehujú nahí a majú z nášho pohľadu až barbarské zvyky – hoci dlho tento tradičný život už asi nepotrvá ani tu.

Jedným z najzaujímavejších, čo najviac odmieta okolitý, moderný svet, je kmeň Mursi na juhu (juh je obzvlášť etnicky bohatou lahôdkou). Miestni muži tu radi bojujú medzi sebou palicami, kto je v komunite väčší borec.

No najviac ťa bez pochýb zaujmú ženy. Chodia s narezanou spodnou perou, do ktorej si vkladajú pomerne veľké, hlinené tanieriky. Okrem toho im chýbajú predné zuby, ktoré im po svadbe vybijú. K tomu ešte „tetovanie“, ktoré nie je ničím iným než jazvou spôsobenou nožom alebo žiletkou.

Kmeň pravdepodobne začal tieto zvyky robiť, keď im unášali ženy. Aby teda neboli pre nepriateľa príliš lákavé, tak ich takto „vylepšovali“. Dnes sú spomínané prvky symbolom krásy a narezané pery s hlinenou plackou niečo ako šperk či módny doplnok.

First words that you can find on our Wikipedia ☠:“The Mursi tribe is probably the most dangerous and aggressive tribe…

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Thursday, November 21, 2019

4. Druhí z lásky ženy bičujú

Vyberiem ešte aspoň jeden kmeň, ktorý mi prišiel vážne sympatický. Na juhu krajiny ľahko stretneš červenou hlinkou natreté ženy z kmeňa Hamara. Radi ma pozvali dovnútra, do svojej malej chatrče, navarili mi čaj z kávových listov, a dokonca mi ponúkli aj nocľah. Zážitok do konca života.

Aj tento kmeň má svoje špecifické, nezvyčajné zvyky. Najznámejším je behanie po býkoch. Chlapec, aby sa stal mužom, sa musí vyzliecť a nahí s rozbehom vyskočiť a prebehnúť 4x po chrbtoch vedľa seba zoradených býkov. Jeden pád je povolený, no za druhý hrozí vylúčenie z komunity kmeňa a hanba. Ide vraj o najdôležitejší moment v jeho živote.

Zatiaľ čo mladý muž behá po býkoch, miestne ženy sa nechávajú v mene lásky bičovať, až im z toho ostávajú viditeľné jazvy.

Today I want to introduce you another Ethiopian tribe: HAMARThe women of this tribe paint their hair at first with…

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Wednesday, January 15, 2020

5. Legendárna archa zmluvy je práve tu

História Etiópie je neskutočne zaujímavá, až človek doslova odmieta veriť. Etiópčania však svoju minulosť berú ako skutočnosť a majú na to aj niekoľko dôkazov, ktoré ich príbehy potvrdzujú, alebo minimálne nevyvracajú.

V ich dejinách sa stretneš s osobami a s predmetmi, ktoré pozná celý svet, a často ich označuje za doslova legendárne a mystické.

Napríklad taká legendárna kráľovná zo Sáby – kráľovná z Afriky (mnohí tvrdia, že z dnešnej Etiópie, iní tvrdia iné), ktorá sa spomína aj v Biblii, vraj navštívila v Jeruzaleme múdreho kráľa Šalamúna, a mala s ním dieťa. Potom sa mala vrátiť domov (teda do Etiópie) a ich syn – Menelik I. – sa stal prvým oficiálnym panovníkom krajiny. Nasledujúci cisári boli vlastne potomkami tejto legendárnej dvojice zo Šalamúnovej dynastie.

Zdroj: Wikimedia.rog. Návšteva kráľovnej zo Sáby u kráľa Šalamúna v Jeruzaleme

Kráľovná zo Sáby však nemala prísť z Jeruzalema na prázdno, ale priniesla so sebou ešte legendárnejšiu archu zmluvy. Má ísť o akýsi prenosný oltár, v ktorom sú uložené dve kamenné tabule – desatoro Božích prikázaní, ktoré dal Boh Mojžišovi a ľuďom.

Dnes sa má tento vzácny, biblický predmet nachádzať v meste Aksum (Axum) na severe Etiópie, v jednej kaplnke, kde ale nikoho nepustia. Je tam len jeden mních, ktorý má toto posvätné miesto do konca života strážiť a starať sa oň – sem-tam ho uvidíš vyjsť von a prejsť sa okolo kaplnky.

Základné pravidlá v podstate troch svetových náboženstiev (judaizmu, kresťanstva, islamu), darované priamo od Boha, sú teda podľa dejín (nielen) Etiópie ukryté práve tu.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Chrám, v ktorom má byť legendárna archa zmluvy

6. Veľmi staré a zaujímavé kresťanstvo

Etiópčania z Afriky boli kresťanmi ešte skôr než my či viaceré iné európske národy. Už v roku 330, teda vyše 500 rokov pred príchodom Cyrila a Metoda na naše územie, bolo kresťanstvo štátnym náboženstvom Etiópie, vtedy presnejšie takzvanej Axumskej staro-etiópskej ríše.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Na etiópskej omši

Miestne kresťanstvo sa vyvíjalo izolovane od zvyšku kresťanského sveta, čoho dôkazom má byť aj to, že Etiópčania majú o 7 rokov posunutý kalendár dozadu, keďže sa k nim nedostalo aktualizované Kristovo narodenie – teda informácia, kedy bol rok 0. Etiópčania si proste išli svoje.

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Wednesday, November 18, 2020

Výsledkom tejto izolácie je naozaj jedinečné orientálno-ortodoxné kresťanstvo, s jedinečnými prvkami a zvykmi. Byť na omši v Etiópii je nevšedný zážitok. Biele rúcha, silná atmosféra, bubnovanie na veľkých bubnoch a iné prvky, aké si zrejme ešte na omši nevidel. K tomu niekoľko storočí staré kostoly, napríklad v Lalibele, kde aby kostoly nepriateľ nevidel a nezničil, vysekali ich pred 1 000 rokmi doslova do zeme.

7. Staroveká história, ktorá nie je pre černošskú Afriku typická

Ak nerátam severnú, dnes arabskú Afriku, vo zvyšku tohto kontinentu príliš starú minulosť nenájdeš. Všade žili rôzne kmene a dejiny, písané záznamy či nejaké historické pamiatky často prichádzajú akoby až s príchodom európskych kolonizátorov.

No Etiópia je naozaj iná. Nielen v tom, že sa pýši tým, že azda ako jediná nebola kolonizovaná – Talianov odrazila a možno aj preto si ešte viac zanechala svoju jedinečnosť – ale aj tým, že už v staroveku tu mala svoju civilizáciu a ríšu, a teda nájdeš tam aj tisícročia staré pamiatky.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. V bývalom hlavnom meste starovekej etiópskej/Axumskej ríše

Nesmierne zaujímavé je to, že ich tu často nájdeš len tak. Trebárs tisícročia starý cintorín s obeliskmi stojí na obrábanom poli, a pomedzi to orie pluh. Storočné knižky kňaz zdvihne zo zeme a len tak ti ich dá do ruky.

Múzeum, kde sú trebárs korunovačné klenoty, pripomína skôr niekoho zbierku, ktorú odniesol do pivnice. Je to proste podané africky, a aj preto to má ešte jedinečnejšie, zaujímavejšie a dobrodružnejšie čaro.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Tisícročia starý cintorín na niekoho poli

Zaujala ťa Etiópia?

8. Tanec, jedlo a staroveké písmo

Ukázali sme si niečo z prírody, niečo z histórie, a skúsime aj niečo z bežného života. Miestna injara – kyselkavá placka z teffovej múky – možno nebude chutiť každému Európanovi, ale s tými správnymi doplnkami (kúsky hovädzieho mäsa a akási fazuľová omáčka) som sa jej nevedel dojesť.

A po dobrom obede nevynechaj dúšok čerstvo pred tebou vypraženej etiópskej kávy – veď práve Etiópia sa považuje za kolísku nielen ľudstva, ale aj kávy.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

A možno aj ty si nesmierne zamiluješ večerné tancovačky, kde miestne kučeravé devy tancujú v rytme svojej hudby kmitaním ramien.

Jednou z prvých vecí, čo si zrejme všimneš, bude aj podivné miestne písmo. Ide o staroveké, semitské písmo, príbuzné hebrejčine či arabčine, pre ktoré je typické, že sa číta opačne – sprava doľava. Etiópia je zaujímavá a jedinečná po všetkých stránkach, kde sa len pozrieš.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Etiópske noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech