Hotel v Modrej lagúne na Islande ti zaručí pobyt, o akom sa ti ani len nesnívalo

  • Island je jedným z mála miest sveta, kde môžeš zažiť prírodu v tej najsurovejšej forme
  • Práve na jednom z takýchto nádherných miest vyrástol komplex, aký nemá na svete obdoby
hotel
Blue Lagoon
  • Island je jedným z mála miest sveta, kde môžeš zažiť prírodu v tej najsurovejšej forme
  • Práve na jednom z takýchto nádherných miest vyrástol komplex, aký nemá na svete obdoby

Návšteva Islandu je obrovským zážitkom, ktorý by si mal dopriať každý milovník surovej prírody. Je plný ľadovcov, riek, vodopádov, gejzírov a pohorí. Nachádza sa tu viac ako 180 sopiek, pričom niektoré z nich sú stále aktívne. Práve rôznorodosť je to, čo priťahuje tisíce turistov z celého sveta. Obyvatelia Islandu si zároveň uvedomujú, aký poklad vlastnia, a preto neprekvapí priam maniakálna ochrana prírody.

Developeri, ktorí chcú ponúknuť služby turistom tak musia splniť prísne požiadavky, aby mohli na niektorých miestach stavať. Prísne požiadavky museli splniť ľudia z dizajnérskeho štúdia Basalt Architects, ktoré sídli v meste Reykjavík. Špičkovým návrhárom totiž padla do oka Modrá lagúna, ktorá pripomína rozprávku. Je to vlastne sústava malých jazier, ktoré sú plné netypicky sfarbenej vody. Vznikli vďaka sopečným erupciám. Táto zázrččná voda má preukázateľné liečivé účinky. Je totiž bohatá na minerály krásy, ako napríklad kremík alebo síru.

Z tohto miesta sa ti nebude chcieť odísť

Práve na tomto mieste sa preto ľudia z Basalt Architects rozhodli vybudovať obrovské stredisko, ktoré nazvali Blue Lagoon Spa. Súčasťou tohto komplexu sú kúpele, hotel Silica a najnovší prírastok v podobe hotelu The Retreat. Všetky časti tohto komplexu pomáhala navrhovať Sigríður Sigþórsdóttir, ktorá bola zakladajúcou partnerkou dizajnérskeho štúdia. Nový hotel vystihuje víziu hlavného zakladateľa štúdia Grímura Sæmundsena, ktorý sníval o vybudovaní strediska, ktoré by bolo centrom zdravia a dobrého pocitu.

Zaujímavosťou je to ako celé toto stredisko vznikalo. Keďže lagúna je pod ochranou UNESCO, nebolo možné realizovať zásahy do samotnej prírody. V tomto výnimočnom prípade sa tak museli prírode prispôsobiť samotní developeri. Tí museli postaviť všetky objekty tak, aby ľahko zapadli do prirodzeného tvaru celej lagúny. Preto architekti previedli dôkladnú analýzu miesta ešte pred samotným návrhom. Následne zhotovili flexibilný návrh, ktorý bolo možné meniť za pochodu v prípade neočakávaných situácií.

Vďaka dôkladnej príprave sa teda podarilo vybudovať stredisko, ktoré je v maximálnom súlade s prírodou a nepôsobí ako päsť na oko. Pri stavbe sa využili nielen klasické materiály, ale aj tie prírodné. Tvorcovia sa  totiž rozhodli do interiéru a exteriéru zakomponovať mnoho prvkov z okolia. Napríklad mach, drevo alebo stuhnutú lávu, ktorá formuje časti vnútorných aj vonkajších stien komplexu.

V hoteli The Retreat sa nachádza celkom 62 apartmánov s minimalistickým dizajnom. Aby si obyvatelia mohli vychutnať výhľad na nádherné modré jazerá, návrhári vybavili každý apartmán obrovskými oknami siahajúcimi od stropu po podlahu. Súčasťou hotela je aj reštaurácia Moss Restaurant, ktorá je jedným veľkým „lávovým rajom“. Lávové skaly totiž tvoria nielen steny, ale dokonca aj vybavenie.

zdroj: dezeen.com , spacefurniture.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech