Hurikány sú čoraz rýchlejšie a ničivejšie. Prsty v tom má záhadný jav AMO

  • Príroda ľudstvu v pravidelných intervaloch pripomína, kto je tu vlastne pánom
  • Katastrofy v podobe záplav, hurikánov a požiarov postihujú každoročne mnohé miesta na Zemi
  • Nepríjemným prekvapením sú hurikány, ktorých ničivá sila z roka na rok narastá
hurikány
flickr
  • Príroda ľudstvu v pravidelných intervaloch pripomína, kto je tu vlastne pánom
  • Katastrofy v podobe záplav, hurikánov a požiarov postihujú každoročne mnohé miesta na Zemi
  • Nepríjemným prekvapením sú hurikány, ktorých ničivá sila z roka na rok narastá

Prírodné katastrofy prekvapujú ľudstvo už od nepamäti. Nad prírodnými silami, ktoré ich spôsobujú, nemáme často priamu kontrolu. Čo však môžeme čiastočne ovplyvniť, je ich frekvencia a sila. Zatiaľ sme sa však o to ešte ani raz nepokúsili. Práve naopak, prispievame k opačnej situácii našou aktivitou, ktorá spôsobuje negatívne zmeny, čo sa následne prejavuje v podobe nepríjemných prekvapení.

Hurikány spôsobujú každoročne obrovské škody. Tieto  sily sa rodia ďaleko od obývaných pobreží. Typickým miestom je Atlantický oceán. Následne si to zamieria do husto obývaných oblastí, kde nezostane kameň na kameni. Minulý rok priniesol viaceré takéto nepríjemné prekvapenia. Vôbec najsilnejším hurikánom zaznamenaným v Atlantickom oceáne za posledné desaťročie bola minuloročná Irma. Jej sila prekonala všetko, čo tu doteraz bolo. Pri jej vyčíňaní prišlo o život 134 ľudí. Najvyššiu rýchlosť vetra namerali na ostrove Barbudu, kde hurikán prekonal rýchlosť 300 km/h.


Ďalšie hurikány, ktoré nás prekvapia v nasledujúcich rokoch, budú ešte silnejšie. Ich rýchlosť totiž za posledných 30 rokov vzrástla a tento jav sa nezmení. Hlavnou príčinou je rastúca teplota vody Atlantického oceánu. Konkrétne ide o teplotu vody v povrchových úrovniach. Kto alebo čo za tento jav môže? Ochrancovia prírody by, samozrejme, povedali, že za rast teplôt môže negatívny dopad ľudskej činnosti. Táto možnosť nie je úplne vylúčená, ale vedci zistili, že najväčší vplyv na rastúcu silu hurikánov má záhadný jav ukrývajúci sa za skratku AMO (Atlantic Multidecadal Oscillation).

AMO je záhadou aj pre vedu

AMO nastáva vtedy, keď hurikán navýši svoju rýchlosť v priebehu jedného dňa o najmenej 46 km/h. Jednoducho povedané, stane sa silnejším omnoho rýchlejšie, než je normálne. Fenomén AMO sa v súčasnosti vyskytuje omnoho častejšie, než tomu bolo v minulosti. Práve preto sa počet ničivejších hurikánov zvyšuje. Jav AMO je veľmi náročný na pochopenie a podľa vedcov práve on z väčšej časti spôsobuje vyššiu teplotu vody v Atlantickom oceáne.

Vedci predpokladajú, že jeho vznik nesúvisí s globálnym otepľovaním a príčina je niekde inde, v tzv. Rossbyho vlnách Zaujímavým zistením je aj to, že jeho vplyv na teplotu vody je vyšší ako vplyv samotného globálneho otepľovania planéty. Vedci okrem iného predpokladajú, že tohtoročná sezóna hurikánov bude vysoko nad priemerom.

zdroj: ceskatelevize.cz , newsweek.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech