Konšpirátori z neho robia všemocného pána sveta. Kto je naozaj George Soros

  • Skrýval sa pred nacistami a študoval filozofiu
  • Vyslúžil si prezývku muža, ktorý položil anglickú národnú banku
George Soros počas návštevy Slovenska
George Soros navštívil pred niekoľkými rokmi aj Slovensko., TASR/Pavel Neubauer
  • Skrýval sa pred nacistami a študoval filozofiu
  • Vyslúžil si prezývku muža, ktorý položil anglickú národnú banku

Miliardár, ktorý podľa konšpiračných teoretikov môže za všetko. Dokonca aj za nežnú revolúciu, ktorej výročie si pripomíname práve dnes, 17. novembra. George Soros je často terčom slovných útokov a obviňujú ho úplne zo všetkého. Prostredníctvom Nadácie otvorenej spoločnosti totiž financuje demokratické mimovládky na celom svete.

Amerického boháča maďarského pôvodu už hoaxárne obvinili naozaj zo všetkého možného. Práve on mal byť zodpovedný za protesty v USA, ale aj na Slovensku. Práve on podľa konšpirátorov riadi migračnú krízu a posiela migrantov, aby „ničili Európu“. A dokonca má byť zodpovedný za pandémiu koronavírusu a samozrejme, aj za očkovanie, ktoré má vyhubiť ľudstvo. Akurát sa mu to asi veľmi nedarí, keďže svetová populácia dosiahla rekordných 8 miliárd ľudí.

Horší fakt než ten, že podobným nepravdám veria voliči jednotlivých strán, je, že podobným informáciám očividne začínajú podliehať aj niektorí politici. A ešte ich aj využívajú vo svoj prospech, aj keď sa im to prestáva vyplácať

Veria tomu, že jeho postava organizuje sprisahania proti ich vládam a niektorí s obľubou využívajú jeho meno vo svojich výrokoch. Kto to teda George Soros je a ako sa dostal do povedomia ľudí?

Prenasledovaný kvôli náboženstvu

Ako všetci vedia, tento dnes už 91-ročný pán sa narodil v Maďarsku, konkrétne 12. augusta 1930 pod vlastným menom György Schwartz.

Pochádza zo židovskej rodiny, ktorá si musela zmeniť doklady, pretože sa obávala deportácie do koncentračných táborov. Vďaka tomu teda prežil jedno z najťažších období nacistickej okupácie v rokoch 1944 – 1945, počas ktorého zahynulo 500 000 maďarských židov.

„Namiesto toho, aby sme sa podriadili osudu, vzdorovali sme sile zla, ktorá bola oveľa mocnejšia než my – a napriek tomu sme zvíťazili. Nielenže sme prežili, ale dokázali sme pomôcť aj iným,“ uvádza jeho výpoveď portál Teraz.sk.

Podobný ťah bol úspešným a George Soros odišiel do Británie. Tam sa spočiatku živil manuálnou prácou na železnici či ako čašník v nočnom klube. Neskôr na ekonomickej škole vyštudoval filozofiu.

Sme uvádza, že práve tu sa začal viac venovať pojmu „otvorená spoločnosť“, o ktorej rozprával počas prednášok slávny filozof Karl Popper.

Naplno sa teda venoval hľadaniu rozdielov medzi zatvorenou spoločnosťou, pred ktorou musel utekať v dôsledku pôvodu, a otvorenou spoločnosťou, v ktorej túžil žiť.

Neskôr začal pracovať v londýnskej banke Singer & Friedlandera a v roku 1956 sa presťahoval do New Yorku, kde sa začala písať jeho kariéra v oblasti financií.

Celé desaťročie strávil prácou na rôznych pozíciách na Wall Street. Koncom 60. rokov založil Quantum Fund, ktorý sa stal jedným z najúspešnejších hedžových fondov všetkých čias.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa George Soros (@georgesoros)

Počiatky filantropie

Keď sa raz George Soros prechádzal ulicou, zacítil bolesť v oblasti srdca. Bol presvedčený, že ide o infarkt. Aj napriek tomu, že k tragickému záveru nedošlo, George sa vraj rozhodol prehodnotiť svoj postoj k životu ako takému.

Nechal si prerátať svoj majetok a po uspokojivých výsledkoch sa rozhodol určité časti venovať tým, ktorí to potrebujú viac. V roku 1979 založil Open Society Fund, ten sa riadil teóriou, ktorú Soros nadobúdal počas štúdia na vysokej škole.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: sme.sk, zpravy.aktualne.cz, britannica.com, sme.sk, bbc.com, The Guardian, teraz.sk, Blog SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá