Hyperinflácia vo Venezuele trhá rekordy. Pohár kávy tu stojí 2 000 000 bolívarov

  • Ceny komodít vo Venezuele stále stúpajú. Dokedy to však chudobní obyvatelia vydržia?
  • Medzinárodný menový fond predpokladá, že inflácia stúpne do konca roka k rovnému miliónu percent
  • Pri takomto rvývoji to však môže byť dokonca ešte skôr.
  • Prezident má svojské riešenie
inflácia
flickr
  • Ceny komodít vo Venezuele stále stúpajú. Dokedy to však chudobní obyvatelia vydržia?
  • Medzinárodný menový fond predpokladá, že inflácia stúpne do konca roka k rovnému miliónu percent
  • Pri takomto rvývoji to však môže byť dokonca ešte skôr.
  • Prezident má svojské riešenie

Medzinárodný menový fond (MMF) vypustil tento týždeň na svetlo sveta „bombastickú“ informáciu, podľa ktorej by mala Venezuela trhnúť miliónový rekord. Nejednalo sa však o rekord v počte milionárov, ale o rekord vo výške inflácie. Tá totiž stúpa raketovým tempom a už teraz dosahuje obludné rozmery. Podľa odhadov by mala koncom roka dosiahnuť rekordných milión percent. Táto predpoveď bola pravdepodobne dosť optimistická. Situácia môže byť omnoho vážnejšia a výsledné číslo dokonca vyššie.

Stačí sa pozrieť na vývoj cien. Vezmi si takú šálku lahodnej kávy. Ak sa pozrieš na súčasné ceny za tento nápoj vo Venezuele, tak zistíš, že takmer žiadny obyvateľ si ju radšej nedopraje. Cena za šálku totiž tento týždeň atakovala hranicu dva milióny bolívarov. Minulý týždeň to bolo 1,4 milióna bolívarov. Toto je obrovský skok v priebehu jedného jediného týždňa. Ak sa pozrieš pár mesiacov do minulosti, zistíš, že koncom apríla bola cena za šálku lahodnej kávy iba 190 000 bolívarov.

Prezident plánuje novú menu

V tom čase „hojnosti“ si chudobný obyvateľ mohol dopriať aspoň zopár šálok za svoje peniaze. Minimálna mzda v krajine vrátane poukážok na stravu sa nedávno zvýšila na 2,6 milióna bolívarov. Jeden bolívar má pritom hodnotu 0,085 eura. Prezident Nicolas Maduro zvýšil platy už po štvrtýkrát v tomto roku.

Ak si zrátaš jedna plus jedna, zistíš, že ľudia vo Venezuele kvôli hyperinflácii a totálnemu znehodnoteniu peňazí zarobia úplné minimum. Za ich minimálny plat by si teda dokázali tú šálku kávy zadovážiť, ale pravdepodobne by sa živili korienkami. Prezident Maduro sa tak patovú situáciu rozhodol riešiť práve zvýšením platov. Toto nie je riešenie, keďže inflácia sa bude len prehlbovať kvôli sústavnému tlačeniu nových a nových bankoviek.

Pri takomto tempe môže výška inflácie do konca roka prekonať optimistickú predpoveď MMF. Prezident vôbec nejaví záujem o definitívne riešenie krízy. Namiesto toho plánuje uvedenie novej meny, ktorá bude obsahovať menej núl, než ta terajšia.

Nová mena mala vstúpiť do platnosti začiatkom augusta. Zmiznúť mali tri nuly. To bol pôvodný plán. Prezident ho však v stredu zmenil. Mena sa objaví o niekoľko týždňov neskôr a bude ľahšia o 5 núl.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech