Iba 2 týždne v horách dokážu zmeniť tvoju krv

  • Ľudské telo sa začne meniť v momente, ako sa dostane na miesto s vysokovou nadmorskou výškou. Tieto biologické zmeny prídu prakticky cez noc a následky môžu pretrvať až niekoľko mesiacov, aj potom, čo sa človek vráti na nižšie položené miesto.
collagekrvinky
  • Ľudské telo sa začne meniť v momente, ako sa dostane na miesto s vysokovou nadmorskou výškou. Tieto biologické zmeny prídu prakticky cez noc a následky môžu pretrvať až niekoľko mesiacov, aj potom, čo sa človek vráti na nižšie položené miesto.

Po prvý raz vedci testovali, ako vplýva prudká zmena nadmorskej výšky na ľudský organizmus. Zistili, že červené krvinky zachovávajú odchýlky kyslíka v rôznych nadmorských výškach a adaptovanie sa na zmenu podmienok trvá iba niekoľko hodín.

Až doteraz sa všeobecne domnievali, že v tele sa vo vysokohorských podmienkach začnú produkovať nové červené krvinky. Mali by byť schopnejšie dodávať kyslík do svalov a orgánov ako tie u bežných jedincov. To by znamenalo, že ľudia postupne nahrádzajú svoje červené krvinky novými, vysoko funkčnými, ktoré sú schopné riešiť prenos kyslíka a celú jeho logistiku v obehu.

2-anemie-z-nedostatku-zeleza

zdroj: cs.medixa.org

,,Toto sme si mysleli 50 rokov,“ vyjadril sa Robert Roach, vedúci výskumu a riaditeľ výskumu nadmorskej výšky na Univerzite v Colorade, pre Richarda A. Lovetta zo Science. S týmto predpokladom je však jeden veľký problém. Aj keď by to dávalo zmysel pre ľudí, ktorí trávia v prostredí s nízkou hladinou kyslíka celý život, ako napríklad Tibeťania alebo andskí horali, nesedí to so skúsenosťami horolezcov a lyžiarov.

Vzhľadom k tomu, že tvoje telo produkuje asi 2 milióny nových červených buniek každú sekundu, trvalo by celé týždne, kým by sa všetky nahradili. Ako by teda prežili turisti, keby boli potrebné týždne na adaptáciu?

Dokonca aj bežní ľudia sa vedia adaptovať do niekoľkých dní. Nepotrebuješ žiadne špeciálne návyky ani vrodenú odolnosť.

hiking-mountains

zdroj: emotionaddict.com

Aby zistili, čo sa deje v ľudskom tele, Roach a jeho kolegovia pracovali s dobrovoľníkmi na projekte AltituteOmics v rámci výskumného centra v Colorade. Poslali 21 zdravých jedincov (12 mužov a 9 žien vo veku od 19 do 23) do kempu blízko vrcholu Mount Chacaltaya v Bolívii, do výšky 5260 metrov. Monitorovali ich krv pred tým než vyrazili hore, párkrát počas pobytu vo vysokohorskom prostredí, vrátane 3-kilometrovej túry a potom, čo zostúpili na 1525 metrov. Celé to trvalo 7 dní. Potom dostali týždeň na odpočinok a boli vyslaní zas.

Zaujímavým zistením bolo, že druhý výlet do hôr bol pre nich podstatne jednoduchší ako prvý a celé sa im to prekonávalo oveľa ľahšie. To znamená, že dobrovoľníci sa už počas prvej cesty adaptovali a potom sa im podarilo zachovať zmeny, aj keď sa vrátili do nižších nadmorských výšok.

tibet-vk-709_520_feature

zdroj: himalayan-foundation.org

Keď potom analyzovali výsledky krvných testov, uvedomili si, že červené krvinky neboli nahradzované, ale začali sa meniť, a to veľmi rapídne už prvý deň. Tím tiež zistil, že množstvo zmien spojených so schopnosťou červených buniek prepravovať a dodávať kyslík do svalov a životne dôležitých orgánov, bolo komplexnejšie ako čakali.

Toto je vôbec prvý dôkaz (mimo laboratória), že červené bunky prechádzajú zmenami v závislosti na výškových zmenách. Lovett poznačil, že kedže červené krvinky žijú asi 120 dní, očakáva sa, že zmeny prebiehajú po celý čas.

Je to vzrušujúce zistenie, pretože to znamená, že aj napriek tomu, že si sa nenarodil s genetickou predispozíciou, ktorá zaisťuje prežitie asi 140 miliónom ľudí, ktorí celý život žijú vo vysokej nadmorskej výške(viac ako 2 500m), tvoje telo prejde zmenami, takže si na redší kyslík prakticky okamžite zvykneš.

Výsledky štúdie tiež môžu inšpirovať ako zachádzať so zraneniami v dôsledku vážnej straty krvi.

,,Nízky obsah kyslíka je tiež problémom po traumatickom zážitku, od dopravných nehôd až po strelné poranenia,“ tvrdí Lovett. ,,Nájsť cestu ako nakopnúť kyslíkovú kapacitu na plné obrátky v prípade núdze… môže zachrániť životy ako v civilnom sektore, tak aj na bojisku.“

zdroj: sciencealert.com zdroj titulnej fotografie: cs.medixa.org/phonearena.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá