Iba 20-ročný chalan Kristián Hrušovský vedie najrychlejšie rastúci technologický portál na Slovensku – FonTech

  • Čo si robil ty, keď si mal 15 rokov? Kristián Hrušovský práve vtedy začal pracovať na svojom sne. A vyplatilo sa! Teraz má 20 rokov a vedie populárny internetový portál FonTech. Portál vznikol ako zábavka skupinky fanúšikov technologických noviniek a vychytáviek. Dnes sa stáva miestom, kam sa obracia každý nadšenec novej techniky či laik, ktorý potrebuje dobrú technologickú radu.
fontech-title
archív K. Hrušovského
  • Čo si robil ty, keď si mal 15 rokov? Kristián Hrušovský práve vtedy začal pracovať na svojom sne. A vyplatilo sa! Teraz má 20 rokov a vedie populárny internetový portál FonTech. Portál vznikol ako zábavka skupinky fanúšikov technologických noviniek a vychytáviek. Dnes sa stáva miestom, kam sa obracia každý nadšenec novej techniky či laik, ktorý potrebuje dobrú technologickú radu.

Ahoj Kristián, máš len 20 rokov a už vedieš vlastný webportál. Vnímaš svoj vek skôr ako výhodu či nevýhodu?

Ahoj ? Svoj nízky vek vôbec neberiem ako nevýhodu. Niektorí si možno pomyslia, že môžem byť neskúsený, no tomu, čo robím, sa venujem už niekoľko rokov. Začal som približne vo svojich 15-tich a odvtedy sa to so mnou ťahá. Za sebou mám niekoľko amatérskych projektov, ktoré ma nakopli vpred a aj vďaka nim je tu technologický portál FonTech. Veľmi rád a rýchlo sa učím novým veciam a nadobúdam tak nové skúsenosti každý deň. Technologický svet vnímam očami mladých ľudí a preto viem vždy zareagovať na najnovšie trendy. Možno sa budeš čudovať, no našu „redakciu“ tvoria samí študenti a náš vekový priemer nepresahuje hranicu 19 rokov.

Ako sa vám teda podarilo vyskočiť z nuly na najrýchlejšie rastúci technologický portál na Slovensku za tak krátky čas?

FonTech len nedávno oslávil dva roky, za ktoré sme zažili veľa radosti, ale aj sklamania. Krátko po tom, čo som web založil, sa pridal ku mne Dávid, z ktorého sa postupom času vykľul môj spoločník a veľmi dobrý kamarát. Dávid je rovnaký ako ja, pedant a perfekcionista. Obaja máme zmysel pre detail, ktorý vkladáme do každého jedného článku. Rýchlemu rastu nášho portálu pripisujem najmä vysokú kvalitu obsahu a tiež túžbu odlíšiť sa od ostatných mainstreamových médií jedinečnou tvorbou. Pri vzniku webu som chcel zaplátať jednu obrovskú dieru na našom trhu a myslím, že zatiaľ sa nám to darí výborne.

Zdroj: archív K. Hrušovského

Čo bola zatiaľ pre vás najväčšia výzva, ktorú ste museli prekonať? 

Určite rebrand portálu. FonTech totižto nebol vždy FonTech. Začali sme ako web venujúci sa primárne čínskym smartfónom a ostatným gadgetom z tejto krajiny. Tento vysoko žiadaný obsah nemal a stále ani nikto nemá na Slovensku tak kvalitný ako my. Postupom času sme našu kvalitu začali uplatňovať aj do článkov o ostatných, nečínskych smartfónoch a technológiách, vďaka čomu si hľadáme cestu aj k tomuto publiku a chceme si ho získať na našu stranu. Rozšírením našich obzorov tak začal na webe pribúdať obsah o tech z celého sveta a samotný názov webu nás začal obmedzovať v ďalšom rozvoji. Premenovanie portálu preto beriem ako najťažší krok, ktorý sme v našej krátkej histórii museli spraviť.

Fontech sa venuje novinkám z oblasti techniky a jedna veľká oblasť sú nové gadgety pochádzajúce z Číny. Čím je podľa teba tento trh špecifický?

Čínske gadgety sú aj medzi Slovákmi čoraz populárnejšie, keďže za dobrú cenu ponúkajú nadštandardné funkcie. Navyše, výber týchto vychytávok je tak široký, že aj po niekoľkých rokoch brázdenia čínskych e-shopov neustále nachádzam gadgety, ktoré som ešte nikdy predtým nevidel. Číňania sú naozaj vynaliezaví a niekedy sa čudujem, čo dokážu vyrobiť a predať :D Veľký boom v posledných rokoch zažívajú najmä čínske smartfóny, ktoré sa postupne z lacných kópií modelov známych značiek vyvinuli na originálne „stroje“. Už dávno to nie sú len „lacné jednorazové šmejdy“ (stále sa však nájdu aj také), ktoré musíš po pár mesiacoch vymeniť, lebo tomu seká systém. Takou najznámejšou čínskou značkou medzi smartfónmi je určite Xiaomi, ktoré mnohí nazývajú aj „čínsky Apple“. Áno, je to najmä kvôli tomu, že ich prvé telefóny sa mierne podobali na iPhony, rovnako ako aj ich operačný systém MIUI. Časom však Xiaomi dokázalo iPhony z domáceho, čínskeho trhu vytlačiť a je len otázkou času, kedy rovnaká situácia nastane na ďalších trhoch (pribudla už aj India).

Zdroj: archív K. Hrušovského

Myslíš teda, že po veľkou boome iPhonov, ktorý už ako keby symbolizoval jednu skupinu ľudí, prichádza móda telefónov z Číny? Ako by si charakterizoval ich užívateľov?

Posledné dva roky sú pre telefóny z Číny veľmi progresívne, čo sa rastu ich popularity týka. Čoraz viac Slovákov a Čechov siahne radšej po nejakom „Číňanovi“ ako po drahšom konkurentovi z Ameriky alebo Južnej Kórei. Osobne si myslím, že iPhony majú najväčšiu slávu za sebou, čo potvrdzujú aj slabšie predaje minuloročných „sedmičiek“. Trendy sa neustále menia aj vo svete smartfónov a v súčasnosti letia práve čínske „mašiny“. Ľudia sa teraz snažia ušetriť kde sa dá, čo uplatňujú aj pri výbere nového telefónu. Zrejme prvým aspektom, na ktorý pri kupovaní smartfónu prihliadajú, je jeho cena. Práve takýto používatelia v drvivej väčšine siahnu po čínskych smartfónoch, ktoré za málo peňazí ponúkajú veľa muziky.

Nokia 3310, iPhone, veľký rozmach machine learning…. Čo bola podľa teba prelomová technológia, ktorá úplne zmenila svet a naše životy?

Osobne si myslím, že prvý iPhone. Steve Jobs s týmto smartfónom od základu zmenil pohľad na inteligentné telefóny. Veľká dotyková obrazovka, prehrávač hudby, prehliadač obrázkov, telefón a mnoho ďalšieho v jednom kompaktnom tele v tej dobe nemali obdoby. Prvý iPhone znamenal obrovskú revolúciu pre smartfóny a udal smer, akým sa tieto zariadenia mali uberať. Tento malý kus techniky určite zmenil naše životy, veď poznali by sme bez smartfónov pojmy ako selfie alebo Instagram? :D

Zdroj: archív K. Hrušovského

Hovoriac o machine learning. Kam si myslíš, že to môže až zájsť? Dnes už aj naša televízia lepšie vie, čo chceme pozerať ako my. 

Keď technologické spoločnosti prvýkrát začali pracovať na rozšírenej umelej inteligencii, ktorá sa dokáže učiť sama, hneď sa mi vybavil film Terminátor so samo-učiacimi sa robotmi z budúcnosti ? Dúfam, že takéto niečo sa nestane a vývojárom sa roboty nevymknú spod kontroly, aj keď s implementáciou umelej inteligencie začínajú postupne. Napríklad v Amerike sú veľmi populárni domáci hlasoví asistenti, ako Alexa od Amazonu alebo Google Home. Jednou otázkou zistíš, aké bude počasie alebo kedy máš vyzdvihnúť decká zo školy. Proste vedia o tebe takmer všetko, čo si uploadneš na internet alebo to tam uploadnuté už je. Obrovskú pozornosť má umelá inteligencia aj u automobiliek, najmä u Tesly, ktorej Model S dokáže jazdiť úplne sám. Myslím si, že umelá inteligencia sa po čase rozšíri do všetkých moderných áut, ktoré budú jazdiť plne autonómne a ty si už z párty nebudeš musieť volať taxík. Jedným kliknutím do telefónu (ak na tom nebudeš až tak zle) si privoláš vlastný odvoz domov. A možno sa konečne dočkáme aj robotov, ktoré ti nachystajú večeru počas toho, ako ťa tvoje auto vezie domov z práce.

Nie je to potom ľahko zneužiteľné? Keď sa napríklad získané informácie dostanú do nesprávnych rúk.

Určite je. V podstate všetko, čo raz nahráš na internet, tam ostane už navždy. Aj keď sa niečo pokúsiš zmazať, niekde ďaleko na serveroch je uložená záloha tvojich dát ? Výborným príkladom je Facebook. Ak si tam raz vytvoríš účet a vyplníš informácie o sebe, už nikdy ich nebude možné zmazať. Všetko na internete je zneužiteľné, najmä ak sa tvoje osobné informácie dostanú do nesprávnych rúk. Preto je dôležité dávať si pozor, kde a čo uverejňuješ a taktiež mať na každom účte silné heslo, aby ti náhodou niekto nehackol cloud s fotkami, ktoré pre tvoje dobro nechceš ukazovať verejnosti ?

Zdroj: archív K. Hrušovského

Ktorá oblasť vývoja technológií je podľa teba príliš prehypovaná? A ktorá by naopak potrebovala väčšiu pozornosť a nedostáva sa jej?

Veľkú pozornosť spoločnosti venujú stále smartwatch alebo ak chcete smart hodinkám, ktoré majú podľa mňa najväčší boom za sebou. Aj keď si stále nájdu svoje publikum hlavne medzi športovcami, veľká časť ľudí na smartwatch už kašle, keďže ich najväčším problémom je výdrž batérie. Pre bežných ľudí tak ide len o ďalšie zariadenie, ktoré musia každý alebo každý druhý deň nabíjať, čo je určite odrádzajúce.

Dnes sú v trende najmä smartfóny, ktoré sa stali súčasťou nášho každodenného využitia. Cez súčasné telefóny vybavíš už takmer všetko, no to všetko by sa nedalo bez energie. Najväčším nepriateľom každého prenosného zariadenia, nielen smartfónov, sú určite batérie. Táto oblasť mi príde ako najmenej inovovaná a aj keď niekde vo vnútri veľkých firiem prebieha ich vývoj, verejnosť stále nepociťuje nejaký markantný posun vo výdrži. Výrobcovia sa to častokrát snažia riešiť rýchlym nabíjaním, no čo z toho, keď bežný človek si dá nabiť telefón počas spania a aj tak mu vydrží deň – dva.

Nakoniec si dajme taký sci-fi scenár, čo by sa stalo keby ti na dva dni zoberiem telefón? Vydržíš? :) 

Zákerná otázka ? Telefón je v podstate jedným z mojich hlavných pracovných nástrojov, takže ho nosím pri sebe takmer neustále. Pri mojom type práce musím byť neustále online a sledovať, čo sa vo svete deje, takže odpoveď na tvoju otázku je – nie ?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá