IBM kupuje spoločnosť Red Hat za rekordných 30 miliárd eur

  • Hardvérová spoločnosť IBM, ktorá už dve desaťročia úzko spolupracuje so softvérovou spoločnosťou Red Hat, sa rozhodla dlhodobé partnerstvo povýšiť na iný level
  • Za to, aby získala svojho partnera pod svoje krídla, neváhala obetovať až 34 miliárd dolárov
ibm
red hat
  • Hardvérová spoločnosť IBM, ktorá už dve desaťročia úzko spolupracuje so softvérovou spoločnosťou Red Hat, sa rozhodla dlhodobé partnerstvo povýšiť na iný level
  • Za to, aby získala svojho partnera pod svoje krídla, neváhala obetovať až 34 miliárd dolárov

Nazrime trošku do histórie spoločnosti, za ktorú je IBM ochotné zaplatiť túto neskutočnú sumu. Spoločnosť ACC Corporation vznikla v roku 1993. Založil ju Bob Young. Spočiatku bola predajcom softvéru pre Linux a UNIX. V roku 1994 však vytvoril chlapík menom Marc Ewing vlastnú verziu Linuxu s názvom Red Hat Linux. Malo sa jednať ďalšie obyčajné vydanie Linuxu. Skončilo sa však veľkým úspechom, pretože tvorca si dal poriadne záležať. Jednalo sa o jednu z najprepracovanejších distribúcií tohto systému vôbec. Práve preto sa dvojica rozhodla spojiť svoje sily a vytvoriť spoločnosť Red Hat.

IBM spolupracuje so spoločnosťou Red Hat už dve desiatky rokov. Patrila medzi prvých podporovateľov operačného systému Linux vôbec. Svoju dlhodobú a pevnú spoluprácu sa tak rozhodlo IBM povýšiť na úplne inú úroveň. V prenesenom význame sa spoločnosť rozhodla požiadať svoju „dlhoročnú partnerku“ o ruku. Výsledkom je nedeľná dohoda, kedy sa IBM rozhodlo odkúpiť Red Hat za rekordných 30 miliárd eur.

Počítačová spoločnosť zaplatí za jednu akciu 167 dolárov. Aby bola transakcia dokončená, je nutné, aby ju schválili nielen akcionári, ale aj regulačné úrady. Toto by mohlo trvať až do druhej polovice budúceho roka. Jedná sa o najvyššiu sumu, aká bola kedy ponúknutá za softvérovú spoločnosť.

Najviac sa platí v telekomunikáciách

Na druhej priečke je spoločnosť Microsoft, ktorá v roku 2016 kúpila sociálnu sieť LinkedIn za rekordných 23,1 miliardy eur. Tieto sumy sú však stále smiešne v porovnaní s najväčšími akvizíciami, ktoré prebehli v minulosti. Najväčší rekord všetkých čias drží telekomunikačná spoločnosť Vodafone. Tá kúpila v roku 2000 nemeckú telekomunikačnú spoločnosť Mannesmann za extrémnych 178,1 miliárd eur.

Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť AOL, ktorá kúpila mediálny konglomerát Time Warner za 145 miliárd eur. Tretiu priečku obsadil farmaceutický gigant Pfizer, ktorý v roku 1999 neváhal obetovať takmer 98,7 miliárd eur na to, aby si privlastnil ďalšiu farmaceutickú spoločnosť Warner Lambert.

V oblasti technologických spoločností kraľuje spoločnosť Dell, ktorá kúpila spoločnosť EMC zaoberajúcou sa vývojom riešení na uchovávanie dát za 59,1 miliárd eur.

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK