Ide­ál­ne pro­fe­sie pre leni­vý­ch ľudí, ale­bo čo robiť, keď si múd­ry ale nech­ce sa ti

Alexandra Dulaková / 22. septembra 2015 / Lifehacking

Vo vše­obec­nos­ti máme ten­den­ciu sa na leni­vosť poze­rať nega­tív­ne. Len­že fak­tom je, že nám veľa vecí v živo­te vie uľah­čiť. Leni­vý člo­vek sa vždy sna­ží nájsť tú naj­jed­no­duch­šiu a naj­rých­lej­šiu ces­tu k cie­ľu, pri­čom si veci zby­toč­ne nekom­pli­ku­je. Ak máš podob­né pohnút­ky, tie­to prá­ce môžu byť vhod­né aj pre teba…

 

Bill Gates raz povedal, že keď si má vybrať medzi lenivým a premotivovaným zamestnancom, dá prednosť tomu lenivšiemu. Prečo? Lenivému človeku sa nechce donekonečna robiť. Práve naopak, bude sa zadanú úlohu snažiť vyriešiť čo najrýchlejšie a zároveň tak, aby pritom vynaložil čo najnižšie úsilie. Rýchlosť a nízke náklady veštia jediné - efektivitu! A keď to kvituje aj Bill Gates, niečo na tom byť musí.

 

 

Podľa podobne lenivých súkmeňovcov sú práve nasledovné zamestnania ideálne na vynaloženie malej snahy a dosiahnutie vysokej efektivitiy (rozumej dobrého platu). Ako inšpirácia to rozhodne nezaškodí... 

 

1. Učenie materinského jazyka cudzincov

V pôvodnom prípade síce išlo o angličtinu pre cudzincov a o po tej je predsa len trochu väčší dopyt než po slovenčine. Bohužiaľ. O výučbu slovenčiny ako druhého jazyka (nie pre ľudí s rovnakým materinským jazykom, to by chcelo oveľa viac námahy) sa asi nepôjde potrhať každý cudzinec, ktorý chce expandovať na nový trh a nadviazať hodnotnú konverzáciu s biznis partnermi. Rovnako to ani nie je jazyk tak jednoduchý ako angličtina, čiže niekedy by výučba bola skôr za trest.

 

Ale predsa. Sú ľudia, ktorí majú aj v cudzine záujem o "exotické jazyky", za aký považujú aj slovenčinu! Ak nevedia, čo so životom, vstúp im doň ty. Na svete je predsa dosť alternatívnych ľudí, ktorých už aj čínština, hebrejština a urdu omrzeli. Tvojou veľkou výhodou bude aj fakt, že sa budeš môcť vduchu zabávať na výslovnosti cudzincov (daj im vysloviť povestnú čučoriedku), ako aj to, že budú len sotva mať príležitosť tvoje učivo overiť. Ja viem, nie je to príliš čestné. Ale spája to prácu a zábavu, no nie? 

 

 

Čo sa týka angličtiny, alebo iných známych jazykov, ak ich ovládaš naozaj skvele, aj o teba môže byť záujem. Stačí, ak je pre ľudí "native speaker" príliš drahý - lebo oni si za svoje služby naozaj vedia vypýtať nemalé sumy - poprípade ak ich je na danom mieste málo, tak máš šancu na úspech. Prirodzene, bude to chcieť väčšiu námahu ako výučba materinského jazyka, ale ak si vyrastal vo viacjazyčnom prostredí, prečo nie? Zaplatia ti síce menej, ale budeš mať flexibilnú pracovnú dobu a ešte môžeš stretnúť kopu zaujímavých ľudí.

 

2. Profesionálny cudzinec

Nerobím si srandu. Vieš, ako si niektoré krajiny cenia belochov? Považujú nás za exotických, krásnych, zaujímavých, kultúrnych... (Keby tak videli slovenské diskusné fóra, však?) Napríklad v takej Číne majú ľudia dojem, že pokiaľ sa na dohode alebo obchode zúčastnia cudzinci (ideálne belosi), celá vec naberá celkom inú úroveň. Niektoré firmy a spoločnosti platia belochom len za to, že sa na podobnom podujatí objavia, potrasú si s pár ľuďmi ruku, poprípade sa tvária, že sú celebrity. To by si zvládol, nie? Okrem toho, nie všetci hovoria anglicky, takže stačí, ak sa budeš pekne usmievať a tváriť múdro/dôležito - podľa príležitosti. Plat za podobné špásy sa môže vyšplhať až na tisíc dolárov týždenne. Podmienkou je pobyt v ďalekej krajine, kde majú belochov radi. V krajinách Európskej únie s podobnými úmyslami asi veľmi nepochodíš.

 

 

3. Vynálezca

Možno to znie ako oxymoron, ale opak je pravdou. Spomeň si na Gatesove myšlienky zo začiatku článku a tiež si uvedom, že väčšina prelomových vynálezov zaznamenala úspech jednoducho preto, lebo ľuďom značne zjednodušila život. Takže ak máš patent na lenivosť a ide ti len o to, ako všetko zvládnuť čo najjednoduchšie, skús svoje znalosti využiť kreatívne. Jasné, liek na rakovinu a novú vesmírnu raketu asi bohapustou lenivosťou nevymyslíš, ale koľko startupov a podnikania profituje práve na ľudskej lenivosti! Bežiace pásy v telocvičniach (lebo komu sa už len chce behať vonku?), motivačné aplikácie, ktoré nás vedú k zdravému životnému štýlu (sám od seba to hádam nespravíš...), donášky jedla, ktoré dobre vedia, že tebe sa variť rozhodne nechce, alebo aj instantná káva (no chce sa ti ju vždy mlieť, vážiť a potom celý ten bordel čistiť?). Takže, čím zjednodušíš ľudské utrpenie ty?

 

 

4. Programátor

Naučiť sa programovať síce nie je ľahké, ale podľa profesionálov sa časom takmer všetky úkony opakujú. Nielenže sa programátori snažia svoju prácu minimalizovať na čo najmenej riadkov, ale sa aj snažia vytvoriť mechanizmy, ktoré úlohy postupne preberajú za nich. Výhodou je dobrý plat, práca s inteligentnými ľuďmi (aj keď nejaký ten debil sa nájde všade) a investori, ktorí budú pri troche šťastia do tvojej práce a nápadov ochotní investovať nemalé sumy. Práca to nie je ľahká a pracovná doba býva naozaj dlhá, no lenivosť môže padnúť na naozaj úrodnú pôdu. 

 

 

5. Guru

Slovo pochádza zo sanskritu a znamená učiteľ, aj keď nie v takom našom ponímaní. Správny guru nielenže poskytuje vedomosti, ale rieši aj záležitosti tvojej mysle a duše. Spirituálnosť je v dnešných dňoch veľmi populárna vec, tak prečo si neotvoriť vlastnú guru prax? Na Slovensko síce v takej miere ako funguje napríklad v Amerike zatiaľ nedorazila, ale snáď je to len otázkou času. A možno ju rozbehneš práve ty. Načítaj si niečo o čakrách, svetovom mieri, nauč sa jogu, natrénuj si tenor budhistického mnícha a ideš na to. Bohatých ľudí, ktorí nevedia, čo s peniazmi, bude vždy dosť. Presveč ich, že práve do teba a tvojho spirituálneho poradenstva by mali investovať. (Zanedbaný výzor a otrhané oblečenie - ale značkové! - je v tomto prípade len bonusom.)

 

 

6. Expert

Uvedomuješ si, koľko vyjadrení vďaka nim získava na legitímnosti? Stačí povedať: "podľa expertov..." a hneď sa z úplnej blbosti vyvine tvrdenie vhodné publikácie! Samozrejme, na reálnu expertízu potrebuješ aj nejaké to vzdelanie a vedomosti. Ale po ukončení štúdií nebudeš musieť robiť všetku tú špinavú prácu - len ľuďom povieš tvoj (expertný) názor. Kľúčom je nájsť si oblasť, ktorá ťa bude baviť a za ktorú ti zároveň budú ľudia ochotní zaplatiť. Tebe sa niečo môže javiť ako príšerne jednoduché, no inému to môže prísť náročné, či nudné. Radšej, ako by mal prácu spraviť sám, si najme tvoje poradenstvo.

 

 

Tieto rady treba samozrejme brať s humorom a odstupom. Nie každému sa podarí dosiahnuť božský status osvieteného guru, niekomu napadne len niečo tak nerevolučné ako ženský pisoár (naozaj existuje), poprípade cudzincom jednoducho neprídeš dosť exotický - a kariéra profesionálneho lenivca sa konať nebude. A pokiaľ si ako svoju expertíznu oblasť vyberieš odbor na štýl feministická delfinológia, nečuduj sa, ak sa o tvoje názory ľudia nepôjdu potrhať. Skúsiť to ale môžeš. 

 

Zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)