Ikea sa chystá raz a navždy vyriešiť problém so znečisteným vzduchom

  • Známy predajca nábytku chce pomôcť obyvateľom Indie, ktorí dýchajú znečistený vzduch v mestách
  • Značka prišla na riešenie, ktoré by mohlo mať na svedomí rapídne zlepšenie kvality ovzdušia
  • Až deväť indických miest sa nachádza v TOP desiatke najznečistenejších na svete
flickr
  • Známy predajca nábytku chce pomôcť obyvateľom Indie, ktorí dýchajú znečistený vzduch v mestách
  • Značka prišla na riešenie, ktoré by mohlo mať na svedomí rapídne zlepšenie kvality ovzdušia
  • Až deväť indických miest sa nachádza v TOP desiatke najznečistenejších na svete

India patrí medzi jedného z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Vo veľkomestách musia obyvatelia dennodenne dýchať škodlivý vzduch. Práve znečistenie ovzdušia v mestách sa podpisuje pod zvyšujúci sa pocit úmrtí. Nábytkársky gigant Ikea sa rozhodol, že pomôže najviac znečisteným mestám sveta. Z pohľadu biznisu by mohli túto situáciu využiť aj inak a začať predávať megalomanské čističe vzduchu, ktoré by sa umiestňovali priamo do centier miest.

Rozhodli sa však ísť úplne inou cestou. Je to pomerne jednoduché. Nábytkársky gigant chce začať vyrábať niektoré svoje produkty z poľnohospodárskeho odpadu. Ten je totiž nevyužitý a miestne farmy sa ho zbavujú najjednoduchšie ako sa dá, škrtnú zápalkou a problém je vyriešený. Pri spaľovaní však vznikajú splodiny, ktoré znečisťujú životné prostredie. Práve spaľovanie je jednou z hlavných príčin nekvalitného vzduchu v Indii.

Poľnohospodári každoročne spaľujú obrovské množstvo odpadu, aby svoje polia pripravili na ďalší rok. Predpokladá sa, že znečistenie ovzdušia v Indii má ročne na svedomí až milión ľudských životov. Najviac trpia práve veľké mestá. Ak sa pozrieš na štatistiky, zistíš, že v rebríčku najznečistenejších miest má India bohaté zastúpenie. V prvej desiatke sa nachádza až 9 indických miest.

Ryžová slama ako materiál pre nové výrobky

Ikea, ktorá otvorila tento rok svoje predajne už aj v Indii plánuje od farmárov kupovať ryžovú slamu. Bude sa jednať o vynikajúci stavebný materiál pre nové produkty Ikea. Podobný model by chcela spoločnosť v budúcnosti využiť aj v prípade iných veľkomiest sveta.

Nové produkty z ryžovej slamy by sa mali objaviť na pultoch predajní v Indii už koncom tohto roka. Pilotný pokus bude realizovaný v hlavnom meste New Delhi, ktoré patrí medzi najviac znečistené. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že obyvatelia mesta by mohli žiť až o 9 rokov dlhšie, ak by sa zlepšila situácia v kvalite ovzdušia.

Ak sa produkty osvedčia, po roku 2020 by sa mohli predávať po celom svete. Ikea je jednou z mála spoločností, ktorej záleží na životnom prostredí. Do roku 2020 totiž plánuje zo svojich predajní odstrániť všetky plastové výrobky na jedno použitie.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech