India buduje mesto GIFT, ktoré sa stane mekkou financií a bohatstva

  • GIFT nie je len anglické slovo, ale aj názov mesta, ktoré vyrastá v Indii
  • India má s mestom veľké plány.
  • Bude to mesto firiem a financií
mesto
youtube.com
  • GIFT nie je len anglické slovo, ale aj názov mesta, ktoré vyrastá v Indii
  • India má s mestom veľké plány.
  • Bude to mesto firiem a financií

India rastie a jej ekonomický boom neuniká bystrým očiam investorov. Jednoducho krajina má obrovský potenciál a investovať na jej území sa oplatí. Stačí sa pozrieť na ekonomický rast v poslednom štvrťroku 2017, kedy ekonomika vzrástla o 7,2 %. Nie je preto prekvapením, že o pritiahnutie investorov sa snaží aj samotná krajina, ktorá má dnes viac ako 1,3 miliardy obyvateľov. Vláda sa rozhodla dokonca vybudovať aj mesto, ktoré by malo symbolizovať bohatstvo a ekonomický rast.

Mesto s názvom GIFT (Gujarat International Finance-Tec City) sa stane podľa predstaviteľov Indie druhým Dubajom alebo Hong Kongom. Je isté, že veľkosťou im nemôže konkurovať. Bude sa totiž rozprestierať na ploche 886 akrov (3.99 km2) v štáte Gujarat, ktorý sa nachádza na rozmedzí západnej a severnej Indie. Z neúrodnej pôdy tak začali ako huby po daždi vyrastať prvé supermoderné budovy. Čo bude mestu chýbať na rozlohe, doženie koncentráciou. „S výnimkou skutočnosti, že sa nenachádzame v Singapúre a GIFT City nie je Singapúr, tak si myslím, že z pohľadu biznisu máme naozaj všetko, čo je potrebné,“ povedal CEO mesta Ajay Pandey.

Malý Dubaj sa pomaly rozrastá

O tom, že mesto cieli veľmi vysoko, svedčí aj vznik dvoch búrz, ktoré tu fungujú od minulého roka. Burzy umožňujú dokonca obchodovanie v amerických dolároch. Žiadna iná burza v Indii podobnú možnosť doteraz neponúkala. Vďaka vládnym výnimkám nie je obchodovanie zaťažené daňou. Mesto má dokonca aj vlastného finančného regulátora, ktorého úlohou je zníženie byrokracie, ktorej čelia investori zo zahraničia.

Predstavitelia mesta nešetria chválou. Predsa len potenciálnym investorom treba popod fúzy naťahať poriadne sladké medové motúzy. Vďaka daňovým úľavám, nízkym cenám nehnuteľností a ďalším stimulom môže potenciálny investor ušetriť na nákladoch až 80 %. Tento údaj nie je vymyslený a niekoľkým firmám, ktoré sa tu zabývali, sa naozaj „podarilo vybaviť“ takéto vynikajúce podmienky. Hlavný cieľ je totiž prilákať zahraničných investorov. Mesto má však veľa miesta aj pre tých domácich, ktorí si podobnú príležitosť určite nebudú chcieť nechať ujsť.

O tom, že investori si vývoj situácie naozaj uvedomujú, svedčia aj údaje spred 15 mesiacov. V tom čase prebehli na otvorenej burze obchodné transakcie vo výške milión dolárov (811 102 €). Tento pondelok toto číslo prekročilo hranicu pol miliardy dolárov (405 miliónov eur). Ďalším cieľom je prilákanie obyvateľov. V súčasnosti to tu totiž vyzerá veľmi pusto a stojí tu len pár budov. Nachádza sa tu škola a kancelárie. Ostatné bude pribúdať postupne. Vo výstavbe sú aj 4 veže World Trade Center, ktoré budú dokončené do dvoch rokov. Prvé obytné priestory však budú dokončené v máji tohto roka.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK