Inovatívne slovenské startupy mieria do európskeho finále. Do Benátok pôjde lekársky zázrak a svietidlo s riasami

  • Vyvrcholenie súťaže startupov „Playpark Bratislava Pitching Finals“ prinieslo súboj 10 startupov o postup na celoeurópske finále do Benátok a 10 hodín mentoringu pre víťazov
  • V kategórii sociálna inovácia vyhral projekt S-Case a prvenstvo v kategórii ekonomická inovácia si odniesol projekt Living Elements
DSC03960
Martin Ondruš
  • Vyvrcholenie súťaže startupov „Playpark Bratislava Pitching Finals“ prinieslo súboj 10 startupov o postup na celoeurópske finále do Benátok a 10 hodín mentoringu pre víťazov
  • V kategórii sociálna inovácia vyhral projekt S-Case a prvenstvo v kategórii ekonomická inovácia si odniesol projekt Living Elements

Druhá tréningová perióda programu Playpark Bratislava vyvrcholila regionálnym finále „Playpark Bratislava Pitching Finals“ v Bratislave 5.9. 2018, kde sa rozhodlo o tom, ktoré projekty v anglickom jazyku najlepšie odprezentovali svoj podnikateľský nápad. Podujatie sa konalo na pôde Národného podnikateľského centra (NPC Bratislava), ktoré patrí pod agentúru Slovak Business Agency (SBA).

Dvaja najúspešnejší finalisti dostali možnosť prezentovať svoj inovatívny nápad na medzinárodnom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v dňoch 20. – 21. septembra 2018 v Benátkach.

Víťazom kategórie sociálna inovácia sa stal projekt S-Case Martina Pekarčíka, ktorý je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta použitia telekomunikačnými sieťami.

V kategórii ekonomická inovácia vyhral projekt Living Elements od dizajnéra Tibora Antonyho, ktorý je atraktívnym spojením moderného produktového dizajnu a urban farmingu. Ido o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – unikátne prepojenie interiérového svietidla s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú superpotravinu.

Program Playpark Bratislava bude pokračovať 3. tréningovou fázou v trvaní 6 mesiacov (november 2018 – apríl 2019), počas ktorej bude pre 15 nových vybraných startupov s podporou Európskej únie cez medzinárodný projekt CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network)
k dispozícii:

  • miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)
  • séria atraktívnych workshopov podnikateľských zručností, stretnutia s úspešnými osobnosťami startupového sveta a konzultácie so skúsenými mentormi
  • medzinárodný networking a výmena skúseností v rámci siete Playparkov v siedmych krajinách EÚ
  • študijný pobyt v partnerskom Playparku Rijeka v Chorvátsku a hosťovanie Playparku Stuttgart v Bratislave
  • možnosť prezentovať sa na medzinárodnom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v apríli 2019 vo Viedni

Viac informácii o programe Playpark aj s možnosťou prihlásenia do 3. fázy nájdu záujemcovia na adrese: http://www.sbagency.sk/playpark

Program Playpark, ktorý prebieha paralelne v siedmich európskych krajinách (v Nemecku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a na Slovensku), organizuje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb. Mediálnymi partnermi programu Playpark Bratislava sú portály Startitup, Veda na dosah a InnoNews.

Prehľad 10 finalistov súťaže startupov „Playpark Bratislava Pitching Finals“:

Projekt S-Case Martina Pekarčíka je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta použitia telekomunikačnými sieťami.

Aplikácia Kolega od Davida Barátha slúži na zefektívnenie výberu toho správneho zamestnania pre jednotlivcov a taktiež opačne. Firmám má pomôcť vybrať si ideálneho zamestnanca do svojho tímu.  Cieľom je tiež vytvoriť samostatný ekosystém uchádzačov o prácu, zamestnancov a zamestnávateľov, ktorý sa bude samostatne rozvíjať.

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava, je DayCape – aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a jeho autorka Miriam Košťalová priniesla túto inováciu na Slovensko s cieľom pomôcť ľuďom s autizmom lepšie si riadiť bežný život doma aj v škole. Jednoduchšie plánovanie bežného dňa pre nich bude podporené aj využitím animácií a emotikonov.

Medzi sociálne inovácie Playparkupatrí aj projekt Edutime, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Projekt sa zameriava na multidisciplinárne programy a inovatívne produkty pre deti (kurzy, letné tábory, hračky a pod.), ktoré najmenších rozvíjajú, bavia, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urbanfarmingu v interiéri, je projekt LivingElements. Jeho autorom je Tibor Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

Jeden z projektov Playparku Bratislava myslel aj na seniorov. Hlavnou myšlienkou projektu od Evy Soldánovej Joy of Movement je vniesť viac pohybu do ich života. Je tiež platformou na propagáciu a organizovanie športových aktivít a výletov pre seniorov.

Projekt Katky Klimentovej je zameraný na umeleckú sféru. Jej nová značka Project GC je zameraná na výrobu a ručné zdobenie výnimočných a zároveň modulovateľných kúskov oblečenia, ktoré môžu byť vo funkcii šperkov, doplnkov či textilnou súčasťou outfitu.

Ako zlepšiť život ľudí okolo seba a prispieť k šťastiu budúcich generácií? Napríklad tak, že budeme produkovať menej odpadu. A práve to je cieľom projektu Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto. Navrhuje sieťkové sáčky na opakované použitie, ktoré majú slúžiť ako náhrada mikroténových vreciek a budú šité v chránenej dielni na Slovensku.

Projekt Miroslava Pátka a jeho biznis partnera s názvom D-TW chce napríklad využiť termickú úpravu dreva v hudobnom priemysle na zlepšenie akustických vlastností hudobných nástrojov, ich častí, reproduktorov a podobne.

Na riešenie problému s parkovaním vo veľkých mestách zameral svoj projekt Matej Pavelka.So svojím projektom City Parking Simplified chce vodičom prinášať informácie o obsadenosti jednotlivých parkovacích miest. Okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej časti.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá