Inšpiratívny príbeh muža, ktorý pozdvihol Microsoft ku hviezdam

  • V roku 2013 sa Microsoftu vôbec nedarilo a spoločnosť strácala svojich zákazníkov. V tom čase držal kormidlo tvrdý Steve Ballmer
  • O rok neskôr však nastúpil na jeho pozíciu nenápadný a priateľský Ind, ktorý Microsoft prevrátil hore nohami
  • Kto je tento človek, ktorý má úplne iný prístup ako jeho predchodcovia?
nadella
flickr
  • V roku 2013 sa Microsoftu vôbec nedarilo a spoločnosť strácala svojich zákazníkov. V tom čase držal kormidlo tvrdý Steve Ballmer
  • O rok neskôr však nastúpil na jeho pozíciu nenápadný a priateľský Ind, ktorý Microsoft prevrátil hore nohami
  • Kto je tento človek, ktorý má úplne iný prístup ako jeho predchodcovia?

Microsoft je v súčasnosti hodnotnejšou spoločnosťou ako Apple. Je to prekvapivé, pretože Apple malo obrovský náskok. Tento husársky kúsok by sa nepodarilo Microsoftu dosiahnuť, keby pri jeho kormidle nestál Satya Nadella.

Na pozíciu šéfa spoločnosti Microsoft nastúpil v roku 2014. V tom čase vyzerala situácia vo firme pomerne nevábne. Na trhu bol Windows 8, ktorý sa stal prepadákom. V zákulisí spoločnosti prebiehali boje o nadvládu vo firme. Satya sa narodil v roku 1967. Jeho otec bol štátnym úradníkom a jeho matka bola učiteľkou.

Od hráča kriketu k technológiám

Ako každé dieťa, aj Satya mal svoje predstavy o tom, čo by chcel v budúcnosti robiť. Videl sa ako profesionálny hráč kriketu. Toto nadšenie však trvalo iba dočasne, pretože ho očarila oblasť vedy a technológií. Vedel, že chce budovať nové veci. Preto sa rozhodol študovať v indickom univerzitnom meste Manipal, kde získal titul bakalár v odbore elektroinžinier. V štúdiu následne pokračoval v Amerike na univerzite vo Wisconsine.

Po ukončení štúdia v roku 1990 sa zamestnal v spoločnosti Sun Microsystems. Vydržal tu pracovať dva roky a následne prešiel do Microsoftu. V spoločnosti Microsoft v tom čase pracovalo celkovo 30 indických emigrantov. Počas svojej práce v Microsofte sa snažil dostať do Ameriky svoju ženu Anu. Po tom, čo našiel „dieru“ v pracovných vízach H -1B sa mu to aj podarilo. Počas prvých rokov práce v spoločnosti Microsoft Nadella prekvapoval svojich spolupracovníkov aj manažérov. V tom čase totiž nielen pracoval, ale ešte aj študoval na univerzite v Chicagu odbor podnikanie. Štúdium ukončil v roku 1997.

Na prelome tisícročí nastúpil na pozíciu šéfa Microsoftu hlučný Steve Ballmer. V roku 2001 Nadella postúpil na pozíciu viceprezidenta pre obchodné riešenia. Následne už jeho hviezda len stúpala. V roku 2007 sa ocitol na seniorskej pozícii viceprezidenta pre online riešenia. Mal na starosti vyhľadávač Bing a online služby pre Microsoft Office a Xbox Live.

Písal sa rok 2011, keď sa opäť posunul a stal sa prezidentom divízie pre oblasť serverov. V čase, keď na tejto pozícii začínal, Microsoft zarábal v tejto oblasti 16,6 miliardy dolárov ročne. V roku 2013 to bolo už 20,3 miliardy. Aj napriek týmto číslam sa Microsoftu akosi nedarilo. Windows 8 bol sklamaním a telefóny s rovnomenným operačným systémom nedokázali prekonať konkurenciu v podobe smartfónov s konkurenčnými systémami.

Steve Ballmer sa v roku 2013 rozhodol zo svojej pozície odstúpiť. A urobil dobre. Vo februári v roku 2014 Microsoft oznámil, že novým šéfom spoločnosti sa stane Satya Nadella. Okamžite po svojom nástupe poslal nový šéf všetkým zamestnancom krátky mail, v ktorom sa predstavil a poukázal na svoju neustálu túžbu po vzdelávaní.

Keď šéfa zamestnanci zbožňujú, úspech je zaručený

Svojim prístupom si okamžite získal priazeň zamestnancov. Prispôsoboval sa turbulentným situáciám a prinášal trvalé zmeny. Zákazníci Microsoftu sa pomaly začali vracať. Počas jeho vlády bol vydaný balíček Office pre Apple iPad. Microsoft obetoval 2,5 miliardy dolárov na kúpu štúdia Mojang, ktoré vytvorilo „hranatú“ hru Minecraft.

Prišiel pomerne úspešný Windows 10 a dokonca bol predstavený prvý laptop Microsoft Surface Book a holografické okuliare Microsoft HoloLens. Filozofia Nadellu je taká, že chce vidieť softvér Microsoftu na každej jednej platforme, bez ohľadu na operačný systém.

laptopZobraziť celú galériu (4)
zdroj: Caroline Cakebread

V roku 2016 kúpil Microsoft pracovnú sociálnu sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov. Nedávno prebehla akvizícia programátorskej platformy GitHub za 7,5 miliardy dolárov. Microsoft je na tom lepšie, ako kedykoľvek predtým. Hodnota akcií spoločnosti sa od nástupu Nadellu na trón takmer strojnásobila. To sa prejavilo aj na celkovej hodnote, ktorá prekonala Apple. Zamestnanci svojho šéfa milujú, čo sa pretavilo aj do výsledkov, pretože firmu vedie štýlom, ktorý kladie dôraz na učenie sa a robenie chýb a je protipólom proti arogancii a extrémnemu sebavedomiu.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK