Instanbul sa pýši jedinečným automatom, lístky na metro predáva za PET fľaše

  • Turecko a recyklácia plastov nejdú dohromady. O zlepšenie situácie sa snaží skupina, ktorá na mieste metra v Istanbule inštalovala netypické automaty
  • Jedná sa o automaty na lístky, ktoré verejnosti umožnia platiť nielen klasickými peniazmi, ale aj PET fľašami
fľaše
Creapills , Karar
  • Turecko a recyklácia plastov nejdú dohromady. O zlepšenie situácie sa snaží skupina, ktorá na mieste metra v Istanbule inštalovala netypické automaty
  • Jedná sa o automaty na lístky, ktoré verejnosti umožnia platiť nielen klasickými peniazmi, ale aj PET fľašami

Turecko patrí ku krajinám, ktoré si s plastami nevedia vôbec rady. V rámci Európy patrí krajina medzi najväčších producentov plastového odpadu. Na prvom mieste je Nemecko a na druhom Francúzsko. Tieto dve krajiny však na rozdiel od Turecka plastový odpad aspoň neúnavne recyklujú a spracúvajú.

Turecko aj napriek masívnej produkcii plastov recykluje len minimálne. Tak vlastne prispieva k znečisťovaniu životného prostredia okolo nás. Táto situácia sa asi len tak skoro nezmení. Krajina totiž zaspala dobu, a kým sa dostane na úroveň vyspelých štátov v oblasti spracovania nebezpečných plastov, ubehne ešte mnoho rokov.

Aj malá snaha sa však cení. O takú sa snaží zoskupenie s názvom Iniciatíva z metra v Istanbule. Táto skupina prišla s riešením, ktoré by malo aspoň čiastočne motivovať nevšímavých obyvateľov k tomu, aby podporovali recykláciu plastov a zároveň k tomu, aby sa viac vozili mestskou hromadnou dopravou a využívali motorové vozidlá v menšom.

Ako však motivovať ľudí? Stačí im ponúknuť možnosť, ktorá im ušetrí nejaký ten peniaz. Ak totiž človek jazdí hromadnou dopravou každý deň, vynaloží v priebehu mesiaca pomerne solídnu sumu za nákup lístkov. Práve preto boli na stanici metra v Istanbule nainštalované špeciálne automaty. Na prvý pohľad pripomínajú prístroje na sladené nápoje. Bodaj by aj nie, keď sú na tele automatu nakreslené fľaše rôznych veľkostí. V skutočnosti sa však vôbec nejedná o automaty na nápoje, ale na cestovné lístky.

Každý jeden cestovateľ má možnosť platiť buď ťažko zarobenými peniazmi alebo čuduj sa svete práve plastovými fľašami. Za každú plastovú fľašu o objeme 0,33 litra, ktorú vhodíš do prístroja získaš 2 kredity. Ak si chceš zaplatiť lístok, potrebuješ celkovo 28 fliaš. Toto množstvo bolo nastavené tak, aby mali automaty naozaj hlbší zmysel. Ak by človeku stačila jedna jediná fľaša na nákup lístka, určite by moc neprispel k ochrane životného prostredia. V súčasnosti je na mieste nainštalovaných celkovo 25 automatov. Do konca roka by mal ich počet vzrásť na rovnú stovku.

zdroj: m-journal.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech