Irán tvrdí, že ich prístroj odhalí koronavírus na diaľku do pár sekúnd 

  • Iránske revolučné gardy, teda Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) hlásia zhotovenie inteligentného zariadenia, ktorý dokáže okamžite identifikovať koronavírus v prostredí
  • Prístroj pochádza z dilene vedcov z polovojenských síl v Basiji a jeho využitie IRGC vidí aj v rámci hromadného skríningu ľudí
xd
Zdroj: Wikimedia.org-Fars News Agency, unsplash.com-@jamesyarema
  • Iránske revolučné gardy, teda Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) hlásia zhotovenie inteligentného zariadenia, ktorý dokáže okamžite identifikovať koronavírus v prostredí
  • Prístroj pochádza z dilene vedcov z polovojenských síl v Basiji a jeho využitie IRGC vidí aj v rámci hromadného skríningu ľudí

Jeho sériová výroba by mala byť možná až po získaní požadovaných licencií s pomocou ministerstva zdravotníctva. Podľa generálneho riaditeľa IRGC Hossein Salami-ho dokáže systém s názvom Mosta’an identifikovať kontaminovanú oblasť a to už za 5 sekúnd. Informoval o tom izraelský web The Times of Israel. Salami hrdo poznamenal, že prístroj bol testovaný v niekoľkých nemocniciach a jeho spoľahlivosť dosahuje 80 %.

Vďaka tejto novinke by sa podľa tvrdení IRGC, mal dať detekovať každý prípad infekcie koronavírusy v okruhu 100 metrov. Mosta’an má na detekciu vírusu používať magnetické pole a bipolárny vírus vo vnútri zariadenia. Ide o jedinú technickú špecifikáciu, ktorú Salami na margo tejto novinky prezradil.

Aj keď tento systém môže pôsobiť ako plamienok nádeje v čase pandémie, je nutné myslieť kriticky. Aj keď Mosta’an obhajujú uznávaní vojenskí dôstojníci, britský denník Independent konštatuje, že systém v skutočnosti veľmi pripomína nástroj na odhaľovanie falošnej bomby.

Reč je o zariadení ADE-651, ktoré predal irackým bezpečnostným silám a niekoľkým ďalším krajinám, dnes už odsúdený britský podvodník.

James McCormick zarobil na jeho predaji odhadom 50 miliónov libier. Podľa britských prokurátorov však zariadenie ADE-651 nie je postavené na vedeckých základoch. 

Kým si Iránske revolučné gardy nezoženú všetky potrebné licencie na sériovú výrobu Mosta’an-u, možno by bolo lepšie venovať pozornosť skôr odboru izraelského ministerstva obrany pre vývoj zbraní a technologickú infraštruktúru.

Tamojší odborníci sa snažia vycvičiť psy, aby dokázali zo slín ľudí nakazených vycítiť koronavírus. Informoval o tom  The Times of Israel, podľa ktorého je výcvik v experimentálnej fáze. 

Do experimentov v Izraeli by podľa miestnych médií mali byť zapojené psy izraelskej armády. V Británii chce na podobnom výskume pracovať nadácie Medical Detection Dogs, ktorá už v minulosti vycvičila psy, aby vycítili Parkinsonovu chorobu, rakovinu či maláriu, píše BBC

Riaditeľka nadácie Claire Guestová uviedla, že prvým cieľom je zistiť, ako „bezpečne získať pach vírusu od pacientov“. „V zásade sme si istí, že by psy dokázali detekovať COVID-19,“ uviedla. Ak by sa schopnosť psov preukázala, mohli by podľa BBC byť využívaní na tento účel aj u ľudí, ktorí nemajú príznaky.

Vedúci oddelenia LSHTM pre kontrolu chorôb James Logan uviedol, že podľa predchádzajúcich výskumov psi dokážu vycítiť pach malárie s presnosťou, ktorá je vyššia, než požaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Podľa nadácie Medical Detection Dogs má každé ochorenie unikátny pach a psy by teoreticky bolo možné vycvičiť k vycítenia koronavírusu za šesť týždňov. Rovnako by podľa nadácie bolo možné psy vycvičiť k odhaleniu horúčky. Steve Lindsay z Durhamskej univerzity sa domnieva, že psy by potom mohli byť využívané na letiskách k rýchlej identifikácii potenciálne nakazených. „To by mohlo pomôcť v prevencii opätovného výskytu ochorení, až dostaneme epidémiu pod kontrolu,“ povedal.

Zdroje: timesofisrael.com, BBC.com, independent.co.uk, medicaldetectiondogs.org.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá