Irán zakázal prechádzky so psami po meste, stopku dostalo aj prevážanie v autách

  • Pes je najobľúbenejšie domáce zviera dneška. To však neznamená, že to tak musí byť všade
  • V hlavnom meste Iránu zakázali prechádzky so psami a ich prevážanie autom
psy
flickr
  • Pes je najobľúbenejšie domáce zviera dneška. To však neznamená, že to tak musí byť všade
  • V hlavnom meste Iránu zakázali prechádzky so psami a ich prevážanie autom

Pes je najlepším priateľom človeka už veľmi dlhé obdobie. Je to pravdepodobne jedno z mála zvierat, ktoré nás naozaj nezištne miluje, nech sa k nemu správame akokoľvek.

Práve preto sa ľudia často vyjadrujú v tom zmysle, že zvieratá majú omnoho radšej ako iných ľudí. Niet sa čomu čudovať, pretože len málo ľudí je ochotných dať inému toľko lásky bez toho, aby niečo čakali ako protihodnotu.

pes

Láska k zvieratám však niekedy obsahuje obludné rozmery, kedy je človek až na druhom mieste a to je problém. Možno aj preto sa rozhodli v meste Teherán ukázať, že psy sú síce domácimi miláčikmi, ale stále sú to zvieratá, ktoré by nemali byť stavané na piedestál. Množstvo milovníkov zvierat preto určite pobúrila správa, že psy majú jednoducho zakázané vychádzky na uliciach Teheránu.

Okrem toho im nepatrí ani miesto v automobiloch a nemali by sa v nich prevážať. A aké sú dôvody prečo? „Niektorí ľudia, ktorí vodia svojich psov na verejné priestranstvá spôsobujú medzi ľuďmi úzkosť a paniku,“ povedal šéf mestskej polície Hossein Rahimi.

Doplnil tiež, že polícia má právo konfrontovať majiteľov psov, ktorí tento zákaz porušia. Toto oznámenie nasleduje po dlhodobej snahe duchovných a úradníkov o to, aby bolo obmedzené vlastníctvo psov v islamskej krajine.

pes

V roku 2010 jeden zo známych iránskych duchovných Grand Ayatollah Naser Makarem Shirazi vydal náboženské rozhodnutie o tom, že psy sú nečisté a nemali by sa považovať za domácich miláčikov. Priateľstvo so psami je podľa neho iba snaha o imitovanie západu. „Na západe je mnoho ľudí, ktorí milujú svoje psy viac ako vlastné manželky a deti,“ dodal.

Teherán sa tak stal jedným z mála miest na svete, kde podobné pravidlá zaviedli. Psy majú na celom svete rôzne postavenie. Niekde ich stavajú na úroveň človeka, inde sú výbornou pochúťkou pre obyvateľov. Príkladom je Južná Kórea, kde je psie mäso veľmi obľúbenou pochúťkou pre domácich.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech