Ivan Sakin: Problémy poznáme, poďme sa spoločne zamerať na riešenia!

  • Talenty svetovej triedy nájdeme aj na našom malom Slovensku. Aktivita vo vzdelávacej organizácií Teach for Slovakia, letná stáž v Esete a rozbeh vlastného biznisu už popri škole. To všetko a ešte viac má za sebou Ivan, aktívny človek aktívne formujúci budúcnosť našej krajiny. Spoznajte ho bližšie v dnešnom rozhovore.
image_1446578014.jpeg
  • Talenty svetovej triedy nájdeme aj na našom malom Slovensku. Aktivita vo vzdelávacej organizácií Teach for Slovakia, letná stáž v Esete a rozbeh vlastného biznisu už popri škole. To všetko a ešte viac má za sebou Ivan, aktívny človek aktívne formujúci budúcnosť našej krajiny. Spoznajte ho bližšie v dnešnom rozhovore.

Ahoj Ivan, prosím ťa, mohol by si sa nám na úvod v krátkosti predstaviť? Čo už máš za sebou a čomu sa momentálne venuješ?

Študoval som v Brne na súkromej vysokej škole NEWTON College,  odbor Management so zameraním na psychológiu. Školu som si vybral hlavne kvôli študijnému programu a preto, že na škole učili ľudia z praxe, ktorých bavilo pri svojich profesiách aj učiť. Popri práci som si zarábal na štúdium cez leto vo Velkej Británii a počas roka som pracoval hlavne v obchodníckych profesiách.

 

Veganské hody v Bratislave, kde Ivan pomáha s organizáciou

 

Po škole som skúšal malé podnikanie, ale zaujala ma možnosť rozbiehať s kamarátmi z výšky brokerskú firmu Axiory, ktorá operuje na finančnom trhu Forex. Tu som viedol Business development oddelenie a podieľal som sa na kľúčových rozhodnutiach. Bola to tvrdá škola reálneho businessu so všetkými problémami a výzvami aké startup prináša. Keď sa firma stabilizovala a prešla si najťažsím obdobím, tak som cítil v sebe ďalšiu výzvu a pripravoval som sa na štúdium na Harvard Business School. V tomto období som sa dozvedel aj o krásnom programe Teach for Slovakia a po prihlásení som sa rozhodol urobiť ako učastník prvého ročníka všetko preto, aby sa ďalej rozvíjal program, ktorého cieľom je zlepšenie nášho vzdelávacieho systému tak, aby každé dieťa malo možnosť kvalitného vzdelania, bez ohľadu na to z akých pomerov pochádza.

 

Teach for Slovakia je úžasný nápad. Ako prebiehala tvoja činnosť v rámci tohoto programu?

Bola to najprv pre mňa nepredstaviteľná myšlienka, pretože ak sa niekto zapojí do programu, tak ho čakajú dva roky full-time učenia na základnej škole. Často vo veľmi tažkých podmienkach a s velkými nárokmi na výkon. Ja osobne mám za sebou prvý rok na základnej škole v Dobšinej, kde učím spravidla tie najtažie triedy rómskych žiakov. Teraz som už v druhom roku. Popri učení, ktoré je samo o sebe veľmi náročné máme v programe za úlohu budovať vzťahy s komunitami a šíriť myšlienku zlepšenia vzdelávania inšpirovaním ďalších ľudí.

 

Na Ivanovej vysokej škole NEWTON College, kde sa deťom venovali profesori aj študenti.

 

Ako TFS učiteľ učím matematiku, fyziku, informatiku, etickú a výtvarnú. Piatakov, šiestakov, siedmakov a ôsmakov. Poobedia vediem basketbalový krúžok a doučujem podľa potreby. Navštevujem rodiny a trávim čas s deťmi aj na výletoch, kde som ich napr. zobral aj na výlet k našim partnerom do ESETu v Bratislave, Googlu, Adidasu, Škody alebo do Markízy, RTVS, DennikaN, americkú ambasádu, parlamentu, TEDx a prezidentskeho paláca, Uniferu a moju alma mater NEWTON College.

 

Misiou Teach for Slovakia je posun slovenského vzdelávania na lepšiu úroveň, ktorá bude produkovať konkurencieschopnejších ľudí. Je to krásny cieľ, ktorý ale vyžaduje veľa úsilia. Čo by pomohlo Teach for Slovakia dosiahnúť tento cieľ jednoduchšie alebo efektívnejšie?

Myslím si, že je to hlavne o tom zapájať čo najviac mladých lídrov do programu a potom splupráca s médiami, politkmi, momenálnymi lídrami businessu a vzdelávania. Celkovo treba zväčšovať povedomie o programe a stave v akom sa nachádza náš vzdelávací systém, v ktorom nie sú spokojní učitelia, žiaci a v konečnom dôsledku ani daňoví poplatníci, ktorým náš vzdelávací systém neprodukuje vo veľkej miere pripravených ľudí do dnešného sveta.

 

Každý u nás vie, že školstvo je v zlom stave. Predstavme si teda ako by to mohlo vyzerať, ak by sme sa ako celá spoločnosť zamerali na riešenia.

 

Až keď sa začne investovať do vzdelávania efektívne a budú sa riešiť problémy, ktoré sa dlhé roky prehliadajú, tak sa to začne posúvať dopredu. Každý u nás vie, že školstvo je v zlom stave. Predstavme si teda ako by to mohlo vyzerať, ak by sme sa ako celá spoločnosť zamerali na riešenia. No a tu práve Teach for Slovakia pripravuje mladých lídrov z rôznych oblastí a s rôznym zameraním, ktorí si tie problémy zažijú a vo svojich ďalších kariérach v businesse, politike, médiách či v školstve ich budú spoločne riešiť.

 

Spolumajitelia ESET-u na výlete s deťmi z Teach For Slovakia

 

Vďaka Teach for Slovakia si sa dostal na stáž v americkom sídle Esetu v San Diegu. Ako sa to celé upieklo?

Mladí lídri v programe sú počas svojho druhého roka pripravovaní aj na svoju budúcu kariéru podľa ich zamerania. V tom nám pomáhajú členovia našej správnej rady spolu s managementom programu. Keďže komunita a siete TFS sú obrovské vďaka nášmu patrónovi pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi, členovi správnej rady a spolumajiteľovi Esetu Antonovi Zajacovi, šéfovi nášho Googlu Rasťovi Kulichovi a šéfom firiem, ktorí sú naši priami partneri. (nájdete na stránkách teachforslovakia.sk). A samozrejme aj vďaka nášmu zakladateľovi Stanislavovi Boledovičovi, ktorý sa rozhodol odísť z businessu, kde mal veľmi dobre rozbehnutú kariéru. Po Mckinsey a vysokých pozíciách v bankách opustil vlastnú konzultačnú spoločnosť a rozhodol sa robiť všetko pre zlepšenie nášho vzdelávania.

 

Medzi prvým a druhým rokom sú pre učastníkov programu možné letné stáže vo firmách, vzdelávacích organizáciách, či na ministerstve školstva, ktoré tiež patrí k našim podporovateľom.

 

V programe dostávame aj rôzne ďaľšie úlohy a zodpovednosti. Ja som napríklad takzvaný champion of TFS partnerships a champion of career opportunities of TFS fellows. Teda mám na zodpovednosť budovať vzťahy s našimi kľúčovými podporovateľmi a pomáhať mojim kolegom s ich kariérnymi možnosťami, kde spadalo plánovanie letných stáží.

 

Zaslúžený oddych po výstupe na Gerlach

 

Ja som mal v podstate neobmedzené možnosti, ale rozhodol som sa z viacerých dôvodov, že chcem zažiť americký ESET. Moji kolegovia boli napr. aj v ESETe v Bratislave, Googli, Pixel Federation a v .týždni.

 

Už len predstava office slovenskej firmy v slnečnej Californií je pekná. Aká bola realita? Na akej pozícií si počas svojej stáže pracoval?

Samozrejme celú stáž, alebo ako sa za chvíľu dozviete skôr VIP návštevu mi sprostredkoval zakladateľ americkej časti ESETu a spolumajiteľ Anton Zajac. Opýtal sa ma čo by som tam chcel robiť a vyšlo to. Môj plán bol dozvedieť sa ako sa podarilo vybudovať momentálne našu najznámejšiu a najúspešnejšiu firmu, ako funguje a kam smeruje. Pre ESET bol rozhodujúci vstup na americký trh, pretože dovtedy síce skvelý produkt stále čakal na svoj boom. Momentálne majú stámiliónové obraty a sú 5tym najpoužívanejším antivírom na svete.

 

Pre ESET bol rozhodujúci vstup na americký trh, pretože dovtedy síce skvelý produkt stále čakal na svoj boom. Momentálne majú stámiliónové obraty a sú 5tym najpoužívanejším antivírom na svete.

Práve vysoké morálne hodnoty, ktoré spolumajitelia ESETu zdieľajú sa odrážajú v tom, ako firma robí business, ako si vyberajá zamestancov a samozrejme aj to, ako spolupracuje so svojimi business partnermi a podporuje neziskové projekty. Hlavné vývojárske centrum a headquarters má ESET u nás v Bratislave a americká časť sa zameriava na distribúciu na US trh, cez sales, marketing a business development.

 

Keď som do San Diega dorazil, tak sa ma hneď prvý deň ujala VP of HR, opýtala sa ma ako si svoju trojtýždnovú návštevu predstavujem a zoznámila ma s ľudmi na všetkých oddeleniach. Anton Zajac je prezidentom americkej časti, jej nadácie a momentálne už síce nepracuje v exekutíve, ale vačšina klúčových ľudí ho ešte zažila ako CEO a veľmi si ho vážia. Preto jeho doporučenie otváralo vo firme dvere úplne všade.

 

 

Ivan a Vice president of HR Celeste Blodgett

Dokonca tým, že ESET podporuje veľmi vela neziskových projektov finančne či dokonca aj participáciou zamestnancov na dobrovolníckych akciách, bolo moje prijatie ako člena TFS naozaj vrúcne.

Z budovy ESETu, ktorý obýva vrchné poschodia výškovej budovy je výhľad priamo na more z viacerých kancelárií. A aj business partneri, ktorí budovu navštívia si vždy vychutnávajú a oceňujú výhľad z recepcie, či z jednacích miestností.

 

Môj program bol teda stretnutia s manažérmi jednotlivých oddelení, kedy som mal možnosť položiť akékoľvek otázky o tom ako začínali, ako sa v ESETe cítia a ako prispievajú jeho rozvoju. Následne som mal možnosť tráviť čas so zamestnancami priamo pri práci, kedy mali vyhradený čas na moje otázky a na vysvetlenie toho ako pracujú. Čo bolo úžasné tak každý z nich si pochvaloval firemnú kultúru a viacero zamestnancov so skúsenosťami aj z iných firiem potvrdilo, že to je najlepší job v ich kariére.

 

Ivan a deti z Teach For Slovakia v Google Slovensko

ESET si veľmi potrpí na firemnú kultúru, ktorú stavia na osobnom zapálení, pozitívnom prístupe, profesionalite a silnom tímovom duchu. To potom vytvára priatelskú atmosféru, kedy sa ľudia aj v open officoch cítia ako doma. Dokonca aj keď majú niektorí možnosť pracovať z home office, tak radšej chodia častejšie do práce. ESET má vybudovanú naozaj prepracovanú ponuku zamestnaneckých benefitov. To umožnuje zamestnancom po splnení svojich pracovných povinností, využiť fitko, hernú miestosť či masáže.

 

Asi najdôležitejší je dôraz na work-life balance a rozvoj zamestnancov, ktorí ak majú rodinu, tak si prácu nemusia brať domov a ak sa rozhodnú študovať, či dokončovať vysokú školu, tak im na to firma dokonca finančne prispeje.

 

To som teda zažíval prvý týžden a samozrejme som obišiel aj všetkých slovákov, ktorí tam pracujú. Je ich len zopár, ale každý z nich mal z mojej návštevy a z toho čo TFS robí veľkú radosť.

 

Budova ESET-u, San Diego Kalifornia

Moje miesto vo firme som mal vyhradené na oddelení Learning and Development, kde som mal druhý týžden možnosť nazrieť do ich rozvojových programov a dokonca sa k nim aj vyjadrovať.

 

Ďalej som mal možnosť zažiť ešte niekoľko úžasne zaujímavých vecí, z ktorých môžem ešte spomenúť, že som sa osobne zúčastnil stretnutí top managentu, stretnutí managementu konkrétnych oddelení, osobných pohovorov na hľadané pozície, školení, team buildingov, celého školenia, ktoré absolvujú noví zamestnaci a stretnutí o prípravách novej pobočky ESETu v Kanade.

 

Každý zamestnanec ktorého som stretol je skutočný profík v tom čo robí a má chuť seba a firmu ďalej posúvať.

Eset je klasickým príkladom slovenskej firmy, ktorá to dotiahla ďaleko a vie byť jedným z lídrov na trhu internetovej bezpečnosti. Čo bolo a je pre tento trvajúci úspech podľa teba klúčové?

Určite to bolo pôvodné zameranie na čo najlepší produkt a následná tvrdá drina v tom ho ukázať svetu. Samozrejme ESET dnes čerpá zo skvelých ľudí, ktorých si veľmi precízne vyberá a zameriava sa na to, aby sa pri svojej práci cítili čo najlepšie.

 

Firemná kultúra, ktorá sa podarila vytvoriť je tak unikátna, že keby ste si zavreli oči a predstavili ideálnu atmosféru v práci, tak ste dosť blízko ich realite.

Tím Teach For Slovakia v domácnosti Antona Zajaca

Americká stáž je u konca. Aké boli tvoje najsilnejšie zážitky? Inak povedané, ak sa ta na túto stáž niekto opýta za 5 rokov, na čo určite nezabudneš?

Ako ste sa mohli niektorí dočítať v rozhovore pre Forbes s momentálnym CEO celého ESETu pánom Richardom Markom, tak ESET má za cieľ byť do 5tich rokov miliardovou spoločnosťou. Teda mať ročný obrat v miliardách dollárov.

 

Ja som mohol načrieť do naštartovanej mašiny, ktorá podľa mňa určite ide správnym smerom. A popravde, ako sa poznám, tak o 5 rokov si budem pamätať úplne všetko čo som tam zažil. ☺ Čo je však kľúčové a čo by som rád sprostredkoval aj našim nádejným srartupistom, či komukoľvek kto sa ma na zážitky z ESETu opýta je to, že pozitívnym prístupom, tvrdou prácou a so správnymi ľudmi sa dajú plniť sny a preraziť do sveta aj zo Slovenska.

Ďakujeme za rozhovor Ivan, je niečo čo by si chcel na záver odkázať naším čitateľom?

Máme generáciu úspešných ľudí, od ktorých sa môžeme veľa učiť. Hlavne to, že velký business sa dá robiť aj poctivo. Títo úspešní ľudia veľmi radi pomožu tým, čo sa rozhodli urobiť pre svoje sny maximum. Startupová komunita na Slovensku rastie a skoro všetci kľučoví ľudia v nej sa navzájom poznajú. A to je veľká výhoda nášho Slovenska. No a potom pri tom svojom úspechu myslite aj na podporu a rozvoj našej krásnej krajiny. Tak teda do toho. ☺

 

A samozrejme, ak vás zaujal program Teach for Slovakia, tak mi napíšte na ivan.sakin@teachforslovakia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá