Ivana Drábová z B-Swing: O tanečnej škole, ktorá vznikla za jedinú noc!

  • Ivana Drábová je 24-ročné dievča z malého mesta, ktoré sa živí copywritingom a netají sa vášňou k swingu. Jednu noc dala úplnou náhodou so svojou kamarátkou Stell hlavy dohromady a po sérií udalostí, ktoré nasledovali, vznikla tanečná škola B-Swing. Prečítaj si zaujímavý rozhovor s dievčaťom, ktoré ti dosvedčí, že úspešný biznis je hlavne o správnom prístupe.
image_1443809421.jpeg
  • Ivana Drábová je 24-ročné dievča z malého mesta, ktoré sa živí copywritingom a netají sa vášňou k swingu. Jednu noc dala úplnou náhodou so svojou kamarátkou Stell hlavy dohromady a po sérií udalostí, ktoré nasledovali, vznikla tanečná škola B-Swing. Prečítaj si zaujímavý rozhovor s dievčaťom, ktoré ti dosvedčí, že úspešný biznis je hlavne o správnom prístupe.

 

Ahoj Ivana, ako sa ti darí? :)

Lepšie ako včera a zajtra to snáď nebude horšie. (úsmev)

 

V roku 2013 si s kamarátkou Stell z noci na ráno založila tanečnú školu, ako sa celý tento nápad upiekol?

Stell je swingová tanečníčka a spoznali sme sa, ako inak, na swingovej akcii v novembri 2013, na dámskom WC. (smiech) Ja som vtedy pomáhala – a stále pomáham – s propagáciou istého electro-swingového klubového eventu. Akosi vzájomne sme prišli s nápadom, či na tomto evente nespraviť tanečný flashmob. Oslovila som organizátorov, ktorí súhlasili, zároveň vtedy zháňali lektora na workshop, ktorý bol súčasťou akcie. Oslovili sme Stell. Workshopy na týchto akciách robí doteraz.

Z noci na ráno sme vytvorili na FB event na flashmob, popozývali známych aj neznámych swingárov, kamarátov. Do telocvične na Mlynoch nám prišlo asi 30 ľudí a Stell ich učila základné kroky. Po vydarenej akcii sa nám nielen títo ľudia začali ozývať, kedy bude ďalšia hodina, kde sa zas môžu niečo naučiť, a tak sa zrodil nápad poriadať pravidelné kurzy. Osud k nám privial našich ďalších kamarátov tanečníkov a my sme zrazu mali štyroch lektorov. V marci 2014 sme otvárali B-Swing.

 

 

Pred rozhovorom si spomenula, že ste projekt vybudovali prakticky od nuly a bez peňazí. Povieš nám viac o príbehu B-Swing?

Príbeh som v podstate práve opísala. Ale áno, počiatočné promo nás nestalo ani cent.  Všetko sme komunikovali cez Facebook, vtedy ešte bez platených reklám. Doteraz si pamätám, ako sme u Stell na internátnej izbe nahadzovali prvú fotku na našu fanpage. (úsmev) Tam vznikol i názov B-Swing. Obzerali sme sa okolo seba a Stell zbadala med. Od medu sme prešli k včelám do anglického „bee“, kde sa sám od seba zjavil ďalší význam – „be swing“, a teda „buď swing“. Neskôr si ľudia začali názov vykladať sami aj ako bratislavský swing, a my im v tom nebránime. 

Februárové otvorenie bolo dosť undergroundové, zohnali sme priestory, ktorých druhá časť bola ešte vo výstavbe a ešte pár hodín pred otvorením sme zametali prach a cement. Na otváračke sme robili aj nábor na kurzy a opäť zavážil Facebook. V maličkej prednej časti, ktorá ani nebola určená na tanec, sme neskôr robili prvé kurzy. Momentálne máme v meste novú pravú tanečnú sálu so zrkadlami. Napriek tomu sú naše náklady na marketing stále pomerne nízke, všetko komunikujeme cez Facebook, online komunikácia tvorí gro. V offline svete sa už prezentujeme sami sebou, a teda tancom a eventami. Ako aj v začiatkoch, tak aj teraz sa veci snažíme riešiť pomocou bartrov, ale musím povedať, že máme okolo seba hlavne niekoľko úžasných ľudí, profesionálov, ktorí náš entuziazmus zdieľajú a pomáhajú nám. A my sa zas snažíme pomáhať im.

 

Vieš nám stručne predstaviť váš tím? Kto B-Swing tvorí?

Spomínaná Stell Koščíková, ktorá je lektorkou tancov Charleston a Lindy Hop. Neskôr sa k nám pridali Peťo a Maťka Griačovci, tanečníci Boogie-Woogie, ktorí rok tancovali aj v Amerike. Náš ďalší tanečný pár sú Juro Guldán a Mariett Parráková, rovnako boogiesti. Napokon sa k nám pridal aj tanečník Janči Kubriczký, ktorý učí so Stell Lindy Hop. No a ja sa starám o marketing.
Žiadny lektor však nie je iba lektorom.  Každý z nás robí v podstate maximum. Spoločne o veciach rozhodujeme, spoločne poriadame eventy.

 

 

Mali ste na výber toľko rôznych možností a rozhodli ste sa pre štýl, ktorý by si žiadny biznismen zrejme nevybral. Prečo swing?

Lebo nás baví. Nesadli sme si k stolu a nezačali premýšľať, na čo namotáme ľudí. Ja milujem módu 30. až 50. rokov, swingovú hudbu počúvam bežne doma. Lektori sú reprezentantmi Slovenska v swingových tancoch. Vo voľnom čase chodíme na swingové tančiarne. Swing je proste životný štýl. Swingový tanec sme dostali medzi ľudí do moderného klubu a následne zistili, že je po ňom dopyt. Tak sme ľuďom dali to, čo chceli. Možnosť baviť sa tancom. Neboli sme prví, ktorí so swingovými akciami prišli, ale dovolím si tvrdiť, že prví, ktorí sa odhodlali vybudovať komunitu a spojiť priaznivcov swingu v Bratislave. Oni tu boli, bolo ich treba iba nájsť a dať im priestor.

 

Napriek “nemainstreamovosti” sa škole darí možno aj nad očakávania? Čím si to vysvetľuješ?

V prvom rade dávame ľuďom to, čo baví nás samotných. Na nič sa nehráme, toto sme proste my. Na naše kurzy a tančiarne chodia dlhoroční priaznivci swingu, ale mnohí si k swingu našli cestu práve na našom podujatí a ostali mu verní. Sme bláznivá partia mladých ľudí, ktorí chcú medzi seba ďalších podobných.

Spolupracujeme s významnými swingovými hudobníkmi a napriek určitej neformálnosti sa veci snažíme robiť vysoko profesionálne. Akcia pre nás nekončí odtancovaním tanečného čísla. Kontakt so žiakmi pre nás nekončí skončením kurzu. Budujeme vzťahy, robíme spoločné tančiarne a je v našom najvyššom záujme, aby bol maximálne spokojný tak náš žiak, ako lukratívny klient, ktorý si zažiadal o vystúpenie či workshop. Stále som presvedčená, že pokiaľ človek robí to, čo ho baví, odráža sa to je v jeho výstupe a tento odraz sa prenesie na ľudí, ktorí ho prijímajú.

 

 

Niektorí ľudia potrebujú vypnúť spôsobom, že krátko prežijú život niekoho iného. Niekto má rád cosplay, existujú napríklad autentické simulácie bojov II. svetovej vojny… Je aj swing príležitosťou vrátiť sa o desiatky rokov dozadu a spoznať skutočnú atmosféru toho obdobia? Alebo je to hlavne o tom učení a zábave?

Jedno ide ruka v ruke s druhým. Na našich tančiarňach môžete vidieť našich žiakov, ktorí sa na kurzoch naučili niektorý swingový tanec, na tančiareň prídu dobovo oblečení, z pánov sa stanú gentlemani, ktorí elegantne sprevádzajú svoju dámu. Zabudnete na starosti vonku, na uponáhľanú dobu. Ste proste v inom svete. Nie je to hra na niečo vymyslené. Je úžasné uvedomiť si, že ľudia sa chcú pomyselne vrátiť do určitého obdobia, v ktorom sa aspoň na chvíľu cítia ako doma.

My sami sa snažíme aj o oblečenie, doplnky či účesy, ktoré vychádzajú zo swingovej éry. Život v danom období možno nebol ľahký, ľudia sa však o to viac vedeli baviť a užívať si tanec.

 

 

Povedzme si úprimne, častý problém nielen tanečných škôl je, že mnoho ľudí sa jednoducho hanbí. Keby si niekto chcel prísť zatancovať, no ťaží ho strach z neznámeho prostredia a nových ľudí, čo by si mu povedala?

Nerieš to. Naozaj. Paradoxne, ja sama som s týmto dlhú dobu bojovala. Nemala som problém vyblázniť sa v klube, nastrihať tam pár odkukaných krokov a aha, je mi super. (smiech) Pred profi tanečnými kúskami som však mala rešpekt. Radosť z tanca a chuť naučiť sa niečo nové ale zvíťazila. A tak by to malo byť. Netreba zabúdať, že aj ty si neznámy pre ostatných ľudí na kurze a určite má každý jeden svojím spôsobom trému. Naši lektori preferujú kamarátsky prístup, a tak sa uvoľnená atmosféra veľmi ľahko prenesie i medzi ľudí.

 

Ja by som napríklad aj prišiel, no som hrozné poleno, čo by si odkázala mne? 

Nerieš. (úsmev) Ak chceš, poď tancovať. Naučíme každého, kto o to stojí.

 

Teba osobne živí predovšetkým copywriting, akú úlohu hrá v tvojom živote tanec? Pomáha ti takéto odreagovanie pri práci alebo sú to dva svety, ktoré od seba oddeľuješ?

Dva svety, ktoré sa vzájomne prepájajú. Keďže mám v B-Swing na starosti marketing, skúsenosti z profesného života viem aplikovať práve na B-Swing. Je rozhodne fajn sa po celodennom sedení za počítačom vyfintiť a ísť sa vytancovať. (úsmev) Necítiť si ráno nohy po pretancovanej noci je také moje. Avšak copywriting je oblasť, ktorou som sa chcela živiť už dlho, takže aj táto práca ma baví.
Pri jednej zložke mám pokoj, som sama so sebou a obľúbenými slovami. Pri druhej zložke som medzi ľuďmi, (z)bláznim sa, vymýšľam, vybavujem. Potrebujem samotu rovnako ako spoločnosť. Myslím, že takto je to v rovnováhe.

 

 

Ako vidíš vašu budúcnosť? Aké máte ciele, čo by ste so svojou školou chceli dokázať?

Chceme neustále rozširovať swingovú komunitu. Chceme, aby každý, koho tento štýl oslovuje, mohol si ho dostatočne užiť, mal kde a mal s kým. Swingové tance sú krásne, elegantné, ale i bláznivé. Je v nich úprimná radosť. Chceme, aby ich ľudia spoznali a možno aj vďaka nim znovuobjavili túto radosť zo života. Dámy tu tiež zisťujú, aké môžu byť krásne a mnohé objavia svoju ženskosť. Páni neraz zistia, že byť k žene zdvorilý nie je prežitok, ale benefit. (úsmev) Plánujeme nové formáty tančiarní, zaujímavé spolupráce a ak sa zadarí, tak snáď i medzinárodne.

 

Často nestačí len vyplniť dieru na trhu, treba robiť aj niečo navyše, niečím sa odlíšiť, mať špeciálny prístup a filozofiu. Čo je ten “faktor X”, ktorý robí B-Swing úspešným?

Podľa mňa je to určite toľkokrát spomínaná priateľskosť kombinovaná s profesionálnosťou. Na kurzoch ľudí netýrame, chceme, aby sa tancom predovšetkým bavili. Stresu majú dosť, u nás nech sa vybláznia. Myslím si, že zo všetkého, čo robíme, ide pohoda a ľudskosť. Pre mňa osobne sú to dôležité faktory v čomkoľvek. Pracujeme na sebe, vieme, čo chceme a verím, že ľudia vonku to vidia.

 

 

Ty sama si prišla do Bratislavy z malého mesta. Čo by si odkázala mladým ľuďom na rozmedzí strednej a vysokej, ktorí majú všetky možnosti ešte len pred sebou?

Bude to znieť ako klišé, ale nech idú za tým, čo chcú. Či už s výškou alebo bez nej. Pravdepodobne nedosiahnu svoj cieľ o mesiac a možno ani o rok, ale ako sa hovorí, cesta je cieľ a na nej samotnej získajú nesmierne cenné skúsenosti. Je lepšie prísť do cieľa neskôr a pripravený, ako doň neprísť vôbec. Ani moje rozhodnutia neboli všetky správne, pády a vzostupy sú v živote každého, ale je fajn mať sa z čoho poučiť do budúcna. 

 

Máš pre nás ešte na záver nejakú skvelú motivačnú myšlienku, ktorá nám všetkým dramaticky zmení život k lepšiemu? :)

Uf, asi som práve všetky vyčerpala v odpovedi vyššie. (smiech) Ale áno: Motivačné myšlienky život k lepšiemu nezmenia, to môžeme len my sami.

 

Ďakujem ti za rozhovor.

 

Cover fotka: Peter Kučerka

Ostatné: Martin Haburaj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá