Izolácia je tlakom na duševné zdravie. Na Slovensku tak vznikla psychologická poradňa

  • V spolupráci s Ligou za duševné zdravie podporila vznik databázy psychológov a psychiatrov
  • Pomáhajú telefonicky aj cez čet
sickothumbnail
Zdroj: Šimon Šicko
  • V spolupráci s Ligou za duševné zdravie podporila vznik databázy psychológov a psychiatrov
  • Pomáhajú telefonicky aj cez čet

Súčasná vypätá situácia spojená s izoláciou v čase epidémie koronavírusu vytvára čoraz väčší tlak na duševné zdravie ľudí. Aby sme to všetko zvládli ako jednotlivci, rodiny aj celá spoločnosť, potrebujeme sa udržiavať v čo najlepšej fyzickej, ale aj psychickej kondícii.

Hovorme o tom

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku v spolupráci s Ligou za duševné zdravie podporila vznik databázy odborníkov, psychológov a psychiatrov, ktorí sú pripravení a ochotní pomôcť. Odborná pomoc je rozdelená na viac skupín – zdravotníkov, deti aj dospelých. Telefonicky aj cez chat.

Do tejto podpornej siete sa môžu zapojiť aj ďalší odborníci na duševné zdravie vyplnením formulára.

Dnešná situácia dolieha rovnako na všetkých – zdravotníkov, ktorí sú denne vystavení riziku a môžu ľahko prepadnúť beznádeji. Ale aj na bežných ľudí – osamelí ľudia sú ešte viac izolovaní, rodičia aj deti sa musia vysporiadať s úplne iným režimom. Obavy z budúcnosti majú aj podnikatelia, zamestnanci aj zamestnávatelia, ktorí nesú zodpovednosť za mnohých ľudí. Pre ľudí s duševnými problémami je teraz oveľa ťažšie ako inokedy dodržiavať terapiu alebo bojovať so závislosťami.

V takejto vypätej situácii je veľmi ťažké zachovať si duševnú rovnováhu a nájsť v sebe vnútornú silu, aby sme boli schopní pomôcť sebe aj ostatným. Musíme sa postarať o seba navzájom, aby nás úzkosti a obavy neprevalcovali a nebránili nám v iných činnostiach,“ hovorí psychologička Sylvia Ondrisová.

Pomoc a podporu potrebujú aj lekári a profesionáli v prvej línii

Keďže hlavným cieľom iniciatívy Kto pomôže Slovensku je pomáhať zdravotníkom v prvej línii, jedna časť poradenstva je určená práve im. Preťaženie, odlúčenie od rodiny, priamy kontakt s chorými a riziko nákazy, ktorému sú denne vystavení, vytvára veľkú psychickú záťaž a môže viesť až k fyzickým prejavom.

Cieľom našej podpory je pomôcť im dlhodobo udržať výkon ich práce a podporiť ich pri zvládaní extrémneho stresu a záťaže a zabrániť zahlteniu. Vďaka konzultácii môžu získať späť svoju vlastnú kontrolu či náhľad na situáciu, ujasniť si svoje potreby a ciele, naplánovať si, ako sa o seba potrebujete postarať. Alebo sa môžu len jednoducho porozprávať a zdieľať s niekým vlastnú skúsenosť,“ vysvetľuje Sylvia Ondrisová.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Odbornú psychologickú pomoc tu okrem zdravotníkov nájde aj široká verejnosť. Je rozdelená na viac skupín – deti, dospelí, seniori, rodičia, ktorí potrebujú zvládnuť deti počas izolácie. Konzultácie prebiehajú telefonicky, formou chatu aj cez e-maily podľa jednotlivých liniek dôvery. „Chceme pomôcť ľuďom na Slovensku zvládnuť túto ťažkú skúšku, preto je dôležité, aby ľudia našli všetky formy pomoci na jednom mieste. Zároveň chceme vyzvať ďalších odborníkov, ktorí chcú pomôcť, aby sa nám ozvali, aby táto sieť pomoci ďalej rástla,“ hovorí Lucia Pašková, ktorá má na starosti organizáciu pomoci v iniciatíve kto pomôže Slovensku.

Čítaj viac >> Šimon Šicko zakladá platformu KtopomozeSlovensku.sk. Vyzýva na pomoc zdravotníckemu personálu

Ako bude systém fungovať

V prvej fáze sa nahlásia do systému odborníci, ktorí venujú časť svojej kapacity na pomoc tým, čo to potrebujú, aj existujúcim linkám.  V druhej fáze (na budúci týždeň) bude možné priamo kontaktovať aj dobrovoľníkov, ktorí sa do systému prihlásili cez video, telefón alebo chat.

„Som veľmi rád, že existujú projekty, ktoré spájajú všetky dostupné odborné a ľudské kapacity, aby čo najlepšie pomohli. Spojenie troch liniek dôvery je výborná správa pre tých, ktorí potrebujú pomôcť a poradiť. Využitie iniciatívy jednotlivcov – odborníkov je ďalšia skvelá správa, ktorá pozitívne vybočuje zo zvyklostí nášho odvetvia. Boli by sme radi, ak by rovnakým spôsobom postupoval aj štát pri koordinácii všetkých aktivít v oblasti krízového aj iného psychologického dištančného poradenstva a pomohol nám dodatočnými finančnými zdrojmi,“  hovorí Andrej Vršanský, ktorý v Lige za duševné zdravie zabezpečuje a koordinuje tieto aktivity.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá