Izrael, ČEZ a JIC chcú Česku kybervýcvikovú arénu

  • Izraelské výcvikové arény zamerané na kybernetickú bezpečnosť vstúpia aj do Českej republiky. Firma hľadá partnerov, záujem majú napríklad v Brne a aj ČEZ.
image_1420731190.jpeg
  • Izraelské výcvikové arény zamerané na kybernetickú bezpečnosť vstúpia aj do Českej republiky. Firma hľadá partnerov, záujem majú napríklad v Brne a aj ČEZ.

Do Českej republiky plánuje vstup významná izraelská spoločnosť CyberGym zameraná na kybernetickú bezpečnosť. Z Česka by mohla urobiť centrálu pre viacero európskych krajín. Názov firmy je výstižný, podnik totiž buduje špeciálne arény pre simuláciu kybernetických útokov. Účastníkov rozdeľuje na „modré a červené“, teda na ochrancov a útočníkov. Izrael momentálne jedná s niekoľkými domácimi partnermi.

CyberGym má svoje výcvikové centrá už v niekoľkých krajinách po celom svete. Česko by mohlo byť ďalšou lokalitou, ktorá by mohla získať medzinárodný význam. Postavená bezpečnostná aréna by mohla slúžiť tiež pre výcvik viacero zemí  Európskej únie.

 „Ohledně České republiky stále jednáme s několika potenciálními skupinami a doufáme, že vše brzy dořešíme,“ hovorí viceprezident obchodu v CyberGym Gilad Yoshi. Podľa informácií spoločnosti by chcela firma vybrať miesto ešte v prvom štvrťroku tohto roku a taktiež aj cvičisko otvoriť.

 

 

 

Brno, VUT a JIC

Bránou izraelskej spoločnosti na náš trh je Juhomoravské inovačné centrum v Brne (JIC). To už v roku 2013 bolo prizvané k rokovaniam. V nich sa okrem toho rieši aj to, kde by výcviková kybernetická posilňovňa mohla stáť. Samotný CyberGym by rád obsadil lokalitu na okraji Prahy alebo Brna. JIC zároveň parí k jedným z veľkých kandidátov na partnerstvá.

 

 

„Naše kolegyně Monika Vrbková, která se o danou oblast stará, představila zástupcům CyberGym situaci v cybersecurity sektoru u nás, tedy relevantní organizace, výzkum, firmy. Logicky z toho i vyplynula silná pozice Brna a Jihomoravského kraje v této oblasti a zástupci CyberGym pak měli zájem jednat přímo s námi,“ – hovorí hovorca JIC Helena Továrková.

 

Izraelcom sa v Brne páči, funguje tam niekoľko zaujímavých bezpečnostných spoločnosti ako napríklad Safetica, SODAT SW, Trustport, Invea-Tech a ďalší. CyberGym už tiež podpísala memorandum o spolupráci s Vysokým učením technickým a má záujem o odštartovanie väčších aktivít. Cyber Gym považuje JIC a VUT za kľúčových partnerov a má taktiež záujem o spoločný projekt do európskeho programu Horizon 2020.

Záujem má aj ČEZ

S CyberGym každopádne jednajú aj ďalší možní partneri. Veľká časť z nich je z oblasti energetiky. Jedným menom, ktoré často padá, je energetický obor ČEZ. Ten by podľa informácií Connect.cz rád výcvikové kybernetické centrum postavil, má k tomu aj dobré predpoklady. Zástupcovia spoločnosti aj tak oficiálnymi cestami plány komentovať nechcú.

 

 

Samotný CyberGym vznikol v podstate z takého izraelského ČEZu. Ide o spoločný projekt Israel Electric Corporation, čo je tamojší dodávateľ elektrickej energie a spoločnosti CyberControl. Tá bola, ako je tomu v židovskom štáte zvykom, vybudovaná ako podnik bývalých členov armády.

Výcvikové arény, ktoré CyberGym prevádzkuje, je možné využiť k simuláciám skutočných útokov, pričom je veľký dôraz kladený práve na energetický sektor. Táto oblasť je pre štáty kritická a je čím ďalej viac v ohrození.

Energetické siete v ohrození

„Tématu kybernetické bezpečnosti v energetice bude nutné věnovat čím dál větší pozornost. Jsme na začátku a velká vlna zájmu hackerů o tuto oblast teprve přijde. Energetický trh je ve fázi velkých proměn a to se umocní s příchodem chytrých sítích a dalších moderních technologií,“ – hovorí napríklad člen predstavenstva spoločnosti Unicorn Systems Jan Konrád. Práve Unicorn sa v IT systémoch pre energetiku veľmi angažuje a bezpečnosť vidí ako prvoradú.

CyberGym v Česku našiel ešte jedného silného spojenca. Komunikuje s jedným významným partnerom spoločnosti Check Point Software Technologies. To je tiež izraelská a technologicky hodne vyspelá bezpečnostná spoločnosť. Aj tá vznikla ako projekt bývalých členov armády.

„Různé pokusy vytvořit arénu, posilovnu či cvičiště tu už v minulosti byly. CyberGym to dotáhl nejdále a to zejména velmi propracovanou znalostí všech možných bezpečnostních produktů a jejich slabých stránek. Dále dokázal dát dohromady tým bezpečnostních expertů, kteří snesou kvalitativní a znalostní srovnání s nejlepšími hackery na světě. Mají také odpovídající vybavení,“ – hovorí Miloslav Lujka z Check Pointu.

 

Zdroj: connect.zive.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá