Jack Ma sa chystá na odchod do dôchodku. Oddychovať však nebude

  • Bývalý smoliar, ktorého nechceli prijať do žiadnej poriadnej práce sa rozhodol pre definitívny koniec svojej kariéry
  • Presný dátum odchodu na zaslúžený dôchodok si však zatiaľ necháva pre seba
  • Oddychovať sa však nechystá.
  • Čomu sa však bude venovať?
alibaba
flickr
  • Bývalý smoliar, ktorého nechceli prijať do žiadnej poriadnej práce sa rozhodol pre definitívny koniec svojej kariéry
  • Presný dátum odchodu na zaslúžený dôchodok si však zatiaľ necháva pre seba
  • Oddychovať sa však nechystá.
  • Čomu sa však bude venovať?

Malý človek s veľkým srdcom, ktorý bol v minulosti totálnym smoliarom. Aj tak by sa dal jednou vetou opísať životný príbeh spoluzakladateľa e-commerce giganta spoločnosti Alibaba. Je všeobecne známym faktom, že Jack bol večným smoliarom, ktorému sa dlhú dobu nedarilo zaradiť do pracovného života. Zamestnávatelia zvykli malého Jacka často prehliadať. Vyzeralo, že pracovitý mladý muž zostane na okraji záujmu. Človek, ktorého nechcú prijať do zamestnania má dve možnosti, buď sa stane bezdomovcom alebo podnikateľom.

Jack sa rozhodol pre druhú možnosť a v roku 1999 založil spoločnosť Alibaba. Odvážny krok večného outsidera však prekvapivo vyšiel. Dnes je z Alibaby obrovský gigant, ktorý nedáva šancu konkurencii. Svojim bývalým potencionálnym zamestnávateľom sa tak môže poďakovať. Bez nich by Alibaba neexistovala. Jack v súčasnosti právom patrí k najbohatším ľuďom Číny.

Na dôchodku sa nudiť neplánuje

Do roku 2013 zastával post riaditeľa spoločnosti. Následne presedlal na rolu predsedu. Jeho závratná kariéra sa však pomaly, ale isto blíži ku koncu. Takmer 54-ročný Jack sa totiž chystá opustiť svet veľkého biznisu a venovať sa ušľachtilejším činnostiam. Svojim rozhodnutím neprekvapil. Jeho obrovským vzorom je totiž sám veľký Bill Gates, ktorý sa taktiež rozhodol opustiť pozíciu šéfa Microsoftu a venovať sa dôležitejším veciam, než riadeniu a šibeničným termínom.

Bill Gates sa vybral na dráhu filantropa a pomáha, kde sa len dá. Jeho hlavným cieľom je zbaviť tento svet závažných ochorení. Okrem toho chce rozdať počas svojho života väčšinu svojho majetku. Cestou filantropa sa chce vydať aj Jack Ma, ktorý plánuje po opustení Alibaby investovať svoj voľný čas a peniaze do vlastnej charity, ktorú spustil v roku 2014. Hlavným cieľom charity je zlepšenie vzdelávacieho systému v Číne. Minulý rok vyzbierala 45 miliónov dolárov. Tieto financie budú využité na zabezpečenie vzdelávania učiteľov.

Pravdepodobne sa dokonca načas vráti k svojej pôvodnej práci učiteľa. „Myslím, že v jeden deň, pravdepodobne čoskoro sa vrátim k učiteľstvu. Toto je niečo, čo dokážem robiť lepšie ako riaditeľa Alibaby,“ povedal. Presný dátum odchodu  nezverejnil. Dozvieme sa to však čoskoro. Taktiež priznal, že síce nebude taký bohatý ako Bill Gates, avšak jednu vec môže urobiť lepšie a to práve odísť do dôchodku skôr ako jeho veľký vzor.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech