Jakub Chudík – 18 ročný slovák, ktorého vybrali do Bootcampu na MIT v Bostone

  • Nedávno mi na sociálnej sieti vyskočila žiadosť o priateľstvo od človeka, ktorého som vôbec nepoznal. Nasledovali správy, ktoré všetko vysvetlili a ja som nevychádzal z údivu. Chatoval som s len 18-ročným Jakubom – startupistom telom i dušou, ktorý pred niekoľkými dňami zistil, že bol prijatý na MITx Bootcamp. Ide o prestížny týždenný vzdelávací program organizovaný univerzitou MIT v USA.
image_1437940759.jpeg
  • Nedávno mi na sociálnej sieti vyskočila žiadosť o priateľstvo od človeka, ktorého som vôbec nepoznal. Nasledovali správy, ktoré všetko vysvetlili a ja som nevychádzal z údivu. Chatoval som s len 18-ročným Jakubom – startupistom telom i dušou, ktorý pred niekoľkými dňami zistil, že bol prijatý na MITx Bootcamp. Ide o prestížny týždenný vzdelávací program organizovaný univerzitou MIT v USA.

 

Z viac ako 700 uchádzačov z celého sveta bol vybratý aj mladý Slovák, ktorý sa dostal medzi finalistov a má pred sebou týždeň s geniálnymi mentormi. Pracovať bude na svojom startupe PetWare, ktorý na záver odprezentuje aj pred investormi. Na Jakubovi je mi najviac ako sympatické jeho zmýšľanie. Na cestu do USA totiž spustil crowdfundingovú kampaň. Pri čítaní nasledujúcich riadkov zistíte, že Jakub nie je iba obyčajný 18-ročný chalan.

 

Povedz nám niečo o sebe Jakub.

Mám 18 rokov, momentálne študujem na medzinárodnom programe International Baccalaureate na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave a budúci rok maturujem. Zaujímam sa o vedu a techniku a to vždy ovplyvňovalo aj moje koníčky. Začal som robotikou, potom som sa zúčasnil Turnaja mladých fyzikov a od septembra sa každý mesiac intenzívnejšie a intenzívnejšie venujem startupom. Popri tom som sa zapojil do realizácie prvého TEDx Youth@Bratislava a občas si rád akademicky zadebatujem.

 

 

Kedy si začal rozmýšlať o podnikaní, čo bol tvoj prvý nápad?

Odmalička ma inšpiroval môj podnikajúci otec, ktorý ma priviedol k myšlienke začať svoj vlastný business. Prvý nápad bola automatická kosačka na trávu. Mal som asi 10 rokov, strašne ma nebavilo kosiť a bolo pri tom dosť času na rozmýšľanie. Nikdy som ju napokon nepostavil :D Ale ak by som to skúsil teraz, tak by som to asi zvládol.

 

Ako si sa dostal k startupom?

Prvýkrát som si vyskúšal čo je startup a čo znamená zakladať jeden minulý rok na Startup Weekende Bratislava. To bolo to pravé nakopnutie a odvtedy rozmýšľam úplne inak. Doteraz som mal zopár nápadov, ale väčšinou išlo o hardware. Rád vytváram hmatateľné veci. Preto som začal stážovať v HW startupe Anima Technika, kde robíme na dronoch.

 

Na čom práve teraz pracuješ?

Vďaka skúsenostiam v Anime som dostal nápad vyrobiť „smart“ zvieracie doplnky. Primárne obojky a misky. Viem, že majitelia domácich zvieratiek vedia byť veľmi starostliví. Na svojich miláčikov a starostlivosť o nich míňajú vo svete aj cez $1,000 ročne. Preto by určite mali radi všetky informácie o tom, ako sa majú ich zviertká. Tak sa zrodil nápad vytvoriť PetWare, s ktorým som sa prihlásil na MITx Bootcamp. Teraz pripravujem jednu crowdfundingovú kampaň v Anime a druhú pre seba, aby som si mohol zaplatiť účasť na MITx Camp :D Zároveň však vytváram pre PetWare business plán, aby som na Camp bol čo najlepšie pripravený. 

 

 

Povedz nám o PetWare trochu viac.

PetWare obojok sleduje pohyb a GPS polohu domáceho zvieratka, to znamená, že sa zvieratko už nikdy nestratí. Miska kontroluje množstvo skonzumovanej potravy a vody. Všetko je posielané do PetWare appky. Vždy viete, či sa má vaše zvieratko dobre a či je zdravé. Prípadne, appka vie dokonca navrhnúť tréningový plán šitý na mieru pre vaše zvieratko. Appka navyše kontroluje anomálie v chovaní zvieratka a hneď vás upozorní, takže akýkoľvek problém sa včasne zachytí a dá sa tak jednoducho predísť rôznym zdravotným komplikáciám. Samozrejme, veterinár si môže všetky dáta stiahnuť a prezrieť.

 

Spomínal si, že si sa vďaka tomuto nápadu dostal do programu organizovaného MIT v USA. To sa nepodarí len tak niekomu. Ako si sa dozvedel o tejto možnosti?

Prihlásil som cez edX na webinár Entrepreneurship 101: Who is your customer? Potom mi prišla notifikácia o MITx Global Entrepreneurs Bootcamp na MIT. Nerobil som si veľké nádeje. Predsa len mám len 18 a málo skúseností. Navyše mojou konkurenciu boli častokrát skúsení startupisti. Ale povedal som si, že za pokus nič nedám. Prihlasovanie prebehlo iba zaslaním CVčka a pitch-u. Následne ma už pozvali na skype interview. Keď mi 4 hodiny po interview došlo oznámenie o prijatí, zobudil som celý dom.

 

 

Čo by si najviac potreboval (k práci na projekte)?

Podnikateľské know-how, finančné a ľudské zdroje. Know-how, minimálne veľmi slušný základ, by som mal získať na MIT. Práve preto sa snažím ako sa len dá, vyzbierať dostatok financií, aby som tam vôbec mohol ísť. Spúšťam kampaň na Indiegogo, kde bude môcť ktokoľvek prispieť. Študovať na MIT je môj sen a takýto Camp je príležitosť, ktorá sa neodmieta. Má to byť naozaj intenzívne, množstvo prednášok, workshopov a samozrejme rozvoj PetWare. Viesť a učiť nás bude Bill Aulet, ktorý je managing director Martin Trust Center for MIT Entrepreneurship. Čo sa týka zdrojov, musím nájsť tím a financie na vývoj. Tímy sa budú tvoriť aj priamo z účastníkov na Campe. No a celý Camp končí pitchom pred investormi, to je pre zmenu najlepšia šanca zaistiť si financie. Je toho veľa, ale challenge accepted. :)

 

Na záver otázka na telo: „Prečo si myslíš, že môžeš uspieť?“

Jednak si myslím, že je veľký nepomer SW a HW startupov a preto sú HW startupy pre investorov osviežením, hoci sú náročnejšie na realizáciu. Navyše do Animy som prišiel takmer na začiatku projektu, takže mám živú skúsenosť z toho, ako celý vývoj hardwaru prebieha, kde môžu nastať potenciálne problémy a čomu sa treba určite vyhnúť. No a samozrejme, dúfam, že za sebou budem mať Camp.

 

Jakubovi držíme palce, aby sa na MITx Bootcamp dostal a zároveň v ňom uspel. Ak chceš podporiť snahu tohto mladého slovenského snaživca, odkaz na jeho crowdfundingovú kampaň nájdeš TU.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá