Jediný Slovák na najslávnejšej technickej univerzite sveta. Ako sa mu to podarilo?

  • Z cesty Jakuba Chudíka na MIT sa môžeme inšpirovať všetci
  • Podarilo sa mu totiž to, o čom mnohí len snívajú
collage
Jakub Chudík, nydailynews.com
  • Z cesty Jakuba Chudíka na MIT sa môžeme inšpirovať všetci
  • Podarilo sa mu totiž to, o čom mnohí len snívajú

Massachusetts Institute of Technology, alebo MIT ako ju pozná väčšina sveta, je asi najznámejšou technickou univerzitou na svete. Sídli v Bostone a momentálne vo svojich útrobách skrýva aj jedného Slováka.

zdroj: Jakub Chudík

Jakub Chudík je absolvent bratislavského Gymnázia Jura Hronca, úspešný účastník prestížneho podnikateľského bootcampu MITx, stážista v Slovenskej asociácii pre vesmírne aktivity, má skúsenosti z niekoľkých startupov a bol súčasťou tímu, ktorý na Slovensko priniesol licenciu TEDx Youth. A má iba 20 rokov! To, že sa dostal na jednu z najprestížnejších univerzít sveta, rozhodne nebola náhoda.

Zásadným krokom v jeho ceste bol bezpochyby podnikateľský bootcamp, ktorý organizuje práve MIT. Dostal sa tam so svojim projektom PetWare. Nedostal ale štipendium, takže peniaze na letenky a ostatné náklady si musel zohnať sám. To ho ale nezastavilo a úspešne ich získal vďaka crowdfundingovej kampani a Indiegogo.

„PetWare obojok sleduje pohyb a GPS polohu domáceho zvieratka, to znamená, že sa zvieratko už nikdy nestratí. Miska kontroluje množstvo skonzumovanej potravy a vody. Všetko je posielané do PetWare appky. Vždy viete, či sa má vaše zvieratko dobre a či je zdravé.

Prípadne appka vie dokonca navrhnúť tréningový plán šitý na mieru pre vaše zvieratko. Appka navyše kontroluje anomálie v chovaní zvieratka a hneď vás upozorní, takže akýkoľvek problém sa včasne zachytí a dá sa tak jednoducho predísť rôznym zdravotným komplikáciám. Samozrejme, veterinár si môže všetky dáta stiahnuť a prezrieť,“ povedal Jakub pre StartitUp.

Všetky tieto skúsenosti viedli až k prijatiu na MIT. Po prejdení náročným prijímacím procesom, ktorý kladie dôraz okrem známok najmä na mimoškolské aktivity, dosiahnuté úspechy a odpovede na esejové otázky.

zdroj: bootcamp.mit.edu

MIT nie je najznámejšou technickou univerzitou bezdôvodne. Študenti majú k dispozícii svetové príležitosti už od prvého dňa. Môžu sa podieľať na reálnych výskumoch, či využiť nespočetné príležitosti na mimoškolské aktivity. Absolventom sú doslova otvorené dvere do celého sveta.

„V okruhu 20 minút chôdze od mojej izby sa môžem zapojiť do akéhokoľvek športu, debatovať, stať sa študentským konzultantom, obchodníkom na burze, staviteľom školskej formuly, dizajnérom tela Hyperloopu, konštruktérom novej generácie nosných rakiet pre satelity, fúkačom skla, rezbárom, krajčírom, startupistom, pomocníkom vo výskume, tanečníkom, spevákom – skrátka, na čo si len spomeniete. Ak to náhodou ešte neexistuje, nič vám nebráni to založiť,“ napísal Jakub vo svojom blogu pre Denník N.

Cesta Jakuba Chudíka na MIT nebola taká priamočiara ako keby zostal v našich končinách. No stálo to za to. Ukázal, že to ide a aj keď možno nie všetci skončíme na MIT, z jeho motivácie a neúnavného nasledovania svojho cieľa sa môžeme inšpirovať všetci.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá