Japonsko má prvú ženskú bojovú pilotku

  • Neohrozená japonská pilotka s krátkymi vlasmi nápadne pripomína Toma Cruisa v jeho životnej úlohe vo filme Top Gun
  • Misa Matsushima je jednou z 13 707 žien pracujúcich v japonskej armáde
  • Je však prvou oficiálnou bojovou pilotkou v krajine
pilotka
JASDF
  • Neohrozená japonská pilotka s krátkymi vlasmi nápadne pripomína Toma Cruisa v jeho životnej úlohe vo filme Top Gun
  • Misa Matsushima je jednou z 13 707 žien pracujúcich v japonskej armáde
  • Je však prvou oficiálnou bojovou pilotkou v krajine

Japonská armáda obrovsky posilnila. Jej rady bojových pilotov sa totiž rozšírili o prvú pilotku, ktorá nie je len „do počtu“ a neslúži len ako ukážka toho, že Japonsko dáva v armáde šancu aj ženám. Je to politický ťah? Možno áno. Japonsko totiž doteraz vsádzalo vo všetkých oblastiach života na mužov. Je tu však badať snahu o zmenu tejto neutešenej situácie. Ženy totiž majú kvality, ktoré mužom chýbajú.

V súčasnosti pracuje v japonskej armáde 13 707 žien na rôznych pozíciách a tvoria len 6,1 percenta zo všetkých príslušníkov armády. Misa Matsushima, ktorá má len 26 rokov, bola slávnostne vymenovaná minulý piatok. Novopečená pilotka stíhačky F-15J ukončila v roku 2014 Národnú Akadémiu Obrany. Následne začala pracovať pre armádu. Niečo ju však stále ťahalo k ovládaniu nebezpečných strojov. Už keď chodila na základnú školu, videla film Top Gun s Tomom Cruisom.

Príbeh na ňu hlboko zapôsobil a vzbudil v nej obrovský obdiv k pilotom stíhačiek. V roku 2015 preto získala licenciu pilota. Ako prvá pilotka chcem otvoriť cestu. Budem pracovať tvrdo, aby som splnila očakávania a mohla prejaviť vďaku ľudom, ktorí ma podporovali. Chcela by som sa stať plnohodnotnou pilotkou, ktorá sa nelíši od mužov. Dúfam, že inšpirujem aj ďalších ľudí, aby sa stali pilotmi,“ dodala s nadšením.

Jej ďalším domovom sa po vyhlásení stala letecká základňa Nyutabaru. Práve tu sa bude učiť lietať na dvojmotorovom stíhacom stroji F-15J. „Prvá ženská pilotka bojového lietadla sa zrodila,“ píše sa v tweete Japonských vzdušných síl sebaobrany. Tento krok môže znamenať zmenu. Japonské vzdušné sily totiž neprijímali do svojich radov ženy až do roku 1993.

Potom sprístupnili ženám väčšinu pozícií, avšak stíhačky nemohli pilotovať až do roku 2015. Pre japonské ženy je táto zmena obrovským pozitívom. V minulosti sa totiž realizovali prevažne v domácnosti a kancelárskej práci. Premiér Shinzo Abe však od roku 2013 presadzuje posilnenie pozície žien v spoločnosti.

Zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech