Japonsko ponúka „najvoľnejší“ pas sveta. Môžeš s ním cestovať až do 190 krajín

  • Japonsko je jedinou krajinou sveta, ktorá ti umožní cestovať do 190 krajín sveta úplne bez problémov
  • Stačí ti k tomu jeden jediný pas
  • Napríklad taký Afganistan ponúka iba 30 krajín
passport-2733068_1280
pixabay.com
  • Japonsko je jedinou krajinou sveta, ktorá ti umožní cestovať do 190 krajín sveta úplne bez problémov
  • Stačí ti k tomu jeden jediný pas
  • Napríklad taký Afganistan ponúka iba 30 krajín

Cestovanie je obľúbenou činnosťou takmer každého človeka. Niekto cestuje maximálne do práce na bicykli alebo aute, iný si zasa vystačí so svojou domovskou krajinou. Existujú však výnimky, ktoré menia cieľové destinácie ako na bežiacom páse. Veľký cestovateľ potrebuje mať poruke vždy pas. Nie každý pas ti však umožní cestovať do každej krajiny sveta.

Jednoducho povedané, aj pasy majú svoje obmedzenia. Zatiaľ čo jeden ti dá obrovskú voľnosť, iný počet cieľových destinácií drasticky oseká. Obyvatelia ktorej krajiny majú najväčšie výhody, čo sa cestovania týka? Podľa Henley Passport Indexu, ktorý bol aktualizovaný tento mesiac, sú na tom najlepšie Japonci.

Tí si môžu užívať bezvízový prístup do rekordných 190 destinácií v rámci celého sveta. Na druhej priečke sa umiestnil Singapur. Jeho obyvatelia môžu cestovať do 189 destinácií. Na treťom mieste sa prekvapivo umiestnilo hneď niekoľko krajín. Je tu Nemecko, Francúzsko a Južná Kórea. Ich občania si môžu užívať pohodlné cestovanie do 188 destinácií. Na štvrtej pozícii sa umiestnilo celkovo päť krajín. Nájdeš tu Dánsko, Fínsko, Taliansko, Švédsko a Španielsko. Ak budeš vlastniť pas jednej z nich, môžeš slobodne cestovať do 180 destinácií.

Kto sa nachádza na poslednom mieste?

Na piatej priečke sa umiestnilo celkovo sedem krajín. Šťastie má Nórsko, Veľká Británia, Austrália, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko a Spojené štáty americké. Obyvatelia týchto krajín môžu cestovať do 186 destinácií sveta. Česká republika sa spolu s Novým Zélandom umiestnila na rekordnej ôsmej priečke. V prvej desiatke však nájdeš aj takmer nášho menovca – Slovinsko, ktoré sa umiestnilo na desiatej priečke. Vedel si, že so slovenským pasom môžeš cestovať bez víz až do 179 krajín a tým nám patrí 11. priečka?

Posledná priečka odzadu patrí silnej dvojke, ktorá je na západe pomerne neobľúbená. Nájdeš tu Afganistan a Irak. Tieto krajiny umožňujú svojim obyvateľom prístup iba do tridsiatich destinácií. Niet sa čomu čudovať. Hrozba terorizmu je totiž vysoká. Podobných indexov, ako je Henley Passport Index, existuje omnoho viac. Henley je však najznámejší a najpopulárnejší.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech