Japonsko vyhlásilo vojnu dronom

  • Po tom, čo na rezidencii japonského premiéra pristál dron s rádioaktívnym nákladom, krajina promptne prijala ochranné opatrenia. Proti ilegálnym dronom bojuje vlastnými dronmi a zaujímavým spôsobom ich vrámci lovu chytá do sietí.
_81253479_81253478
  • Po tom, čo na rezidencii japonského premiéra pristál dron s rádioaktívnym nákladom, krajina promptne prijala ochranné opatrenia. Proti ilegálnym dronom bojuje vlastnými dronmi a zaujímavým spôsobom ich vrámci lovu chytá do sietí.

Yasuo Yamamoto sa rozhodol svojským spôsobom bojovať za vlastné presvedčenie a vrámci osobného protestu proti japonskej politike týkajúcej sa jadrovej energie vyslal svoj dron na misiu – samozrejme, bez povolenia. Pri svojej destinácii by však ani žiadne povolenie dostať nemohol, keďže svoj dron s malou nádielkou rádioaktívneho piesku poslal priamo na rezidenciu miestneho premiéra. Toho viní za fakt, že Japonsko aj po havárii vo Fukušime naďalej presadzuje politiku nuklárnej energie a plánuje reštartovať čo najviac poškodených reaktorov z fukušimskej oblasti. Aj piesok, ktorý premiérovi poslal, pochádzal z Fukušimy. Všetci kompetentní sa ale zhodli, že ani v tomto prípade účel nesvätí prostriedky a muža prijali do väzby – avšak až potom, čo sa po pár hodinách sám prihlásil na polícií.


Japonská legislatíva krátko po incidente prišla s návrhom zákona, ktorý by obmedzil lietanie s dronmi na štátnymi a oficiálnymi budovami, ako aj nad priestormi jadrových elektrární. Návrh podporila väčšina, čím sa stal platným, a zároveň sa plánujú jeho rozšírenia, ktoré by zakazovali let okolo husto obývaných oblastí a letísk, poprípade aj festivalov, či výstav a iných verejných podujatí. Racionálne sa proti podobným opatreniam snáď ani nedá argumentovať, keďže v blízkosti spomenutých priestorov by drony na osobné použitie skutočne nemali čo robiť. Už dnes platí, že ak chce v Japonsku niekto s vlastným dronom vzlietnuť, potrebuje na to povolenie. Tým, čo sa zákaz predsa rozhodnú nerešpektovať, hrozí pokuta vysoká v prepočte približne 3,500 eur a až jeden rok za mrežami.
dronenet4
Najzaujímavejší je však asi spôsob, akým sa ochranné jednotky rozhodli proti zatúlaným dronom zakročiť, a síce pomocou ďalších a najmä väčších dronov. Svoj postup aj názorne predviedli. Policajný dron vybavený sieťou vypátra ten ilegálny dron a ak bude šikovnejší, chytí ho do nej. Zatiaľ majú k dispozícií len jedno zariadenie schopné tejto akcie, no v budúcom roku by ich chceli vyvinúť už desať. Každý dron bude hliadkovať na vopred určenom území, teda v blízkosti nejakej štátnej budovy alebo jadrovej elektrárne. Nuž, ak tým dokážu predísť vážnej škode alebo aspoň jej hrozbe, prečo nie?

drone-catching-drone

Zdroj: The Japan Times, CNN, Zomato

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá