Jazykovedci objavili úplne nový jazyk, ktorý ovláda iba hŕstka ľudí

  • Koľko národov, toľko jazykov, hovorí sa.
  • Logicky by sme tak mali poznať úplne všetky-
  • Skutočnosť je však iná a novoobjavený jazyk Jedek používa iba malé množstvo ľudí na svete
jazyk jedek
youtube.com
  • Koľko národov, toľko jazykov, hovorí sa.
  • Logicky by sme tak mali poznať úplne všetky-
  • Skutočnosť je však iná a novoobjavený jazyk Jedek používa iba malé množstvo ľudí na svete

Na svete existuje množstvo národov. Každý by mal komunikovať vlastným národným jazykom. Všetky hlavné jazyky obyvateľov každej zeme na svete sú už pomerne dobre známe. Dalo by sa povedať, že je takmer nemožné natrafiť na nejaký úplne neznámy jazyk. Nemožné sa však stalo skutočnosťou a na svetlo sveta sa dostal ďalší jazyk, ktorý je pre jazykovedcov nezmapovaným územím.

dedina jahai

Jazyk má exotický názov Jedek. Hovorí ním len malá skupina ľudí žijúcich na Malajskom poloostrove v juhovýchodnej Ázii. Presnejšie okolo rieky Pergau. Táto komunita si tu žije oddelene od zvyšku územia. Práve preto bol tento jazyk dlhodobým tajomstvom aj pre obyvateľov žijúcich na okolí. Za objav môžeme vďačiť dvom jazykovedcom, Niclasovi Burenhultovi a Joanne Yagerovej. Osud to zariadil zaujímavo.

Dva jazyky v jednej dedinke

Títo dvaja jazykovedci, obaja absolventi a pracovníci Lundovej univerzity vo Švédsku, sa vybrali na poznávací výlet do Malajzie za účelom učiť sa jazyk Jahai, ktorým rozprávajú pôvodní obyvatelia žijúci v dedinke v tejto oblasti. Obaja sa totiž špecializujú práve na jazyky, ktoré sa používajú na Malajskom poloostrove. V Malajzii žije mnoho kmeňov, ktoré nemajú problém s návštevami cudzincov. Miesto ich pobytu teda nebolo vôbec prekvapením. Netušili však, že sa stanú objaviteľmi niečoho nového. Černošskí obyvatelia hovoriaci jazykom Jahai bývajú totiž na rovnakom mieste ako komunita hovoriaca jazykom Jedek.

rieka

Práve preto nebolo problémom všimnúť si odlišnosti. Mnoho obyvateľov dediny, v ktorej žili, rozprávala totiž jazykom, ktorý sa líšil nielen slovami, ale aj gramatickým usporiadaním. Je zaujímavé, že tieto rozdiely si nikto predtým vôbec nevšimol napriek tomu, že tento kmeň bol predmetom štúdií už dlhšiu dobu.

Na celom svete existuje až 7 000 jazykov. Z toho až 40 % je pomerne málo známych, a teda na hranici zániku. S každým zaniknutým jazykom strácame kus kultúrneho dedičstva. Vďaka moderným technológiám je však možnosť uchovania týchto jazykov na večné časy. Práve toto je cieľom projektu s názvom Ohrozené jazyky. Ľudia stojaci za týmto projektom dávajú záujemcom do rúk technológie a umožňujú im štúdium daného jazyka s cieľom ďalšej výučby a dokumentácie. Schválne, koľko jazykov poznáš ty?

zdroj: iflscience.com , endangeredlanguages.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK