Amazon
SITA via AP/Charles Krupa/Instagram/Jeff Bezos
Amazon
SITA via AP/Charles Krupa/Instagram/Jeff Bezos

Je bohatší ako saudskoarabský kráľ, vychovala ho matka tínedžerka a otec migrant. Jeho majetok je dnes viac ako 190 miliárd dolárov

 • Pandémia koronavírusu ničí jeden biznis za druhým, avšak stále sa nájdu ľudia, ktorým, naopak, zvyšuje tržby
 • Jedným z týchto ľudí je aj Jeff Bezos, ktorý sa aj vďaka tomu, že ľudia ostávajú zatvorení vo svojich domácnostiach, stal najbohatším človekom na svete
 • Takto začínal majiteľ najväčšieho internetového obchodu na svete
 • Pandémia koronavírusu ničí jeden biznis za druhým, avšak stále sa nájdu ľudia, ktorým, naopak, zvyšuje tržby
 • Jedným z týchto ľudí je aj Jeff Bezos, ktorý sa aj vďaka tomu, že ľudia ostávajú zatvorení vo svojich domácnostiach, stal najbohatším človekom na svete
 • Takto začínal majiteľ najväčšieho internetového obchodu na svete

Postava Jeffa Bezosa vyvoláva veľa protichodných názorov. Jedni k multimiliardárovi vzhliadajú s obdivom, druhí ho pre jeho bohatstvo kritizujú.

Pravdou však ostáva, že majiteľ jedného z najväčších a najstarších internetových obchodov Amazon je momentálne najbohatším človekom na planéte.

Nezničil ho rozvod ani globálna pandémia, a dokonca sa mu v auguste tohto roka ako prvému miliardárovi podarilo na svojom konte vyšplhať na takmer 200 miliárd dolárov. 

 • O detstve najbohatšieho človeka na planéte
 • O začiatkoch najväčšieho internetového obchodu
 • O ambíciách osídliť vesmír
 • O konflikte Jeffa Bezosa a Elona Muska
 • O najdrahšom rozvode v histórii

Vďaka Covidu ešte bohatším

Tomu sa však netreba čudovať, pretože Amazon práve vďaka koronakríze a tomu, že ľudia trávia väčšinu času doma a uprednostnia online nákup, zažíval zlaté obdobie.

Ako informuje portál Fortune, počas prvej vlny presiahli tržby Amazon sumu 10 miliárd dolárov.  Podľa portálu CNN dokonca bohatstvo Jeffa Bezosa vzrástlo už v júni tohto roka medziročne o 54 %. 

Momentálne sa jeho majetok odhaduje na niečo okolo 184 miliárd dolárov. S týmito sumami tak predbehol dovtedy najbohatšieho človeka planéty, Billa Gatesa, o približne 56 miliárd dolárov. Ten sa tak vďaka Bezosovi musí uspokojiť s druhým miestom. 

zdroj: AP Photo/J. Scott Applewhite

Matka tínedžerka a otec kubánsky migrant

Mladosť Jeffa Bezosa je spojená s americkým juhom. Narodil sa v 60. rokoch v hlavnom meste štátu Nové Mexiko stredoškoláčke Jacklyn Gise. Matka sa po roku manželstva s jeho otcom rozišla, a neskôr sa dala dokopy s kubánskym migrantom Miguelom Bezosom, ktorý si malého Jeffa adoptoval.

Taktiež ho do značnej miery formovali letné prázdniny na farme v Texase u starých rodičov. Presne na ne si spomenul aj vo svojej slávnostnej reči venovanej absolventom Princeton Univerzity.

,,Ako dieťa som trávil leto u starých rodičov na ich ranči v Texase. Pomáhal som opravovať veterné mlyny, očkovať dobytok a mnoho iného. Tiež sme každé popoludnie sledovali telenovely, najmä Dni nášho žitia. Moji starí rodičia patrili do Caravan Clubu, skupiny majiteľov prívesov Airstream, ktorí spolu cestujú po USA a Kanade. A každé leto sme sa k týmto cestám pripojili.“ 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jeff Bezos (@jeffbezos)

Nie príliš empatické dieťa

Na jednom z týchto výletov vraj ako 10-ročný zanietenec do matematiky vypočítal, že jeho stará mama si práve za dve minúty fajčenia vzala 9 rokov života. Namiesto pochvaly za svoje aritmetické znalosti však dostal od starých rodičov kritiku spojenú s radou do života

„Jeff, jedného dňa pochopíš, že je ťažšie byť láskavý ako šikovný,“ povedal mu vtedy starý otec, ktorý reagoval na jeho netaktné oznámenie ,,skorej smrti“ svojej starej mame.

,,Múdrosť je dar, láskavosť je voľba,“ adresoval tak posolstvo starého otca Jeff Bezos absolventom Princetonu.

Tým sa však neprihováral iba ako úspešný miliardár, ale rovnako ako absolvent tejto prestížnej univerzity. Ako sme už spomínali vyššie, Jeff bol od malička fanúšikom matematiky a čísel. Preto už od začiatku navštevoval školu pre nadané deti.

Keď ako tínedžer strávil leto na brigáde v McDonalde, rozhodol sa, že takto pokračovať viac nechce. Už počas strednej tak začal s podnikaním, keď založil  Dream Institute, vzdelávací letný tábor pre študentov štvrtého, piateho a šiesteho ročníka. Aj napriek pomerne vysokej cene, 600 dolárov, sa mu prihlásilo šesť záujemcov.

Po dlhom zvažovaní som sa vydal menej bezpečnou cestou. Nasledoval som svoju vášeň a som hrdý na túto voľbu.

Ochota riskovať a sila vzdať sa svojich snov

Po maturite sa rozhodol pre kariéru teoretického fyzika, avšak na Princetone prišiel šok po tom, ako zistil, koľko spolužiakov je lepších ako on sám. Keďže sa neuspokojil s kariérou priemerného fyzika a zároveň objavil svoju vášeň pre počítače, vydal sa touto cestou. Napokon tak získal diplom z elektronického inžinierstva a počítačovej vedy.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jeff Bezos (@jeffbezos)

Po absolvovaní univerzity sa stal ako 26-ročný najmladším viceprezidentom spoločnosti Bankers Trust Company. Napriek úspešnej kariére vo finančníctve sa rozhodol ako tridsaťročný zariskovať a otvoriť internetové kníhkupectvo Amazon.

,,Pracoval som vo finančnej spoločnosti v New Yorku s partiou veľmi šikovných ľudí a mal som vynikajúceho šéfa, ktorého som veľmi obdivoval. Išiel som za ním a povedal som mu, že chcem založiť spoločnosť predávajúcu knihy na internete. Vzal ma na dlhú prechádzku do Central Parku, pozorne ma počúval a nakoniec povedal: „Znie to ako naozaj dobrý nápad, ale bol by to ešte lepší nápad pre niekoho, kto ešte nemal dobrú prácu.“ Táto úvaha mala určitú logiku, a tak ma presvedčil, aby som nad tým premýšľal 48 hodín, než urobím konečné rozhodnutie,“ opísal svoje začiatky Bezos absolventom Princetonu.

,,Po dlhom zvažovaní som sa vydal menej bezpečnou cestou. Nasledoval som svoju vášeň a som hrdý na túto voľbu,“ dodáva.

Splnený sen v americkej garáži

Ešte v časoch, keď sa internet pomaly dostával aj k bežným užívateľom, Bezos realizoval svoju víziu a založil si online kníhkupectvo s názvom Cabadra.

V roku 1995, o rok neskôr od vzniku, ho pomenoval podľa rieky Amazon v južnej Amerike, známej svojou zdanlivo nekonečnou dĺžkou a nespočetnými ramenami.  Jeho internetový portál teda stál už pri prvých začiatkoch e-commerce na svete.

amazon
zdroj: TASR via AP/Mark Lennihan

Dnes už naozaj môžeme hovoriť o splnenom americkom sne, keďže aj Jeff Bezos začal podobne ako viaceré úspešné tech-firmy či svetové kapely – v garáži. Spolu s pár zamestnancami tam pracoval na vývoje softvéru. Neskôr svoju prevádzku rozšíril na dvojizbový dom, ktorý bol vybavený vlastnými solárnymi stanicami.

A prečo zrovna knihy? Najprv si Jeff spísal 20 produktov, ktoré by potencionálne mohol predávať. A vyhrali to práve knihy. V Amerike pre ne totiž dovtedy neexistoval žiadny kompletný a ustálený katalóg, z ktorého by si zákazníci mohli vybrať a nechať si ich doručiť poštou.

Keďže internet tieto služby ponúkal, a zároveň počet jeho používateľov stúpal o 2 300 % ročne, s manželkou McKenzie sa rozhodli zariskovať. Za mesiac od spustenia Amanzonu mali objednávky z 50 amerických štátov a 45 zahraničných krajín. Postupne sa tak Amazon stal najväčším predajcom na svete.

Posadnutosť zákazníkmi namiesto konkurencie

Tento titul ale Bezosovi nestačil, a tak sa rozhodol, že obchod rozšíri. Postupne do ponuky e-shopu zaradil aj CD a DVD. Ďalšie rozširovanie na seba nenechalo dlho čakať.

„Poslal som e-mail zákazníkom, vlastne tisícke náhodne vybraných zákazníkov, a spýtal som sa, čo by okrem kníh, hudby a videa chceli, aby sme predávali. A zoznam sa vrátil neskutočne dlhý,“ opisuje svoje začiatky v rozhovore pre Charlie Rose. „Bolo to v podstate všetko, čo mal človek práve na mysli.“

Jeden zo zákazníkov mu vraj povedal, že by chcel, aby predávali stierače na auto, pretože práve tie teraz potrebuje. A presne toho sa Bezos chytil a začal svoju cestu k titulu najväčší internetový predajca na svete. V duchu hesla „Posadnutosť zákazníkmi, na rozdiel od posadnutosti konkurenciou“ začal budovať svoje impérium.

Sortiment obohatil najskôr o elektrotechniku a v roku 2002 aj o oblečenie prostredníctvom partnerstiev so stovkami maloobchodníkov, vrátane spoločností The Gap, Nordstrom a Land’s End. Dnes už sa tak dá na portáli Amazon kúpiť naozaj takmer všetko.

Amazon však nestal neostal iba pri „donáškovej službe“ tovaru k zákazníkom, ale rozhodol sa zásobiť trh aj vlastnými produktami.

Medzi ne patrí napríklad aj obľúbená elektronická čítačka kníh Kindle, vďaka ktorej sa v roku 2007 zvýšili tržby e-shopu o 38 %, a zisky sa viac ako zdvojnásobili. V roku 2010 dokonca predaj elektronických kníh prevýšil predajnosť tých v pevnej väzbe.

Mnoho domácností, prevažne v zahraničí, je tiež vybavených domácim asistentom Amazon Alexa, rovnako z ich dielne. Tá je momentálne číslo jedna na trhu s domácimi asistentmi. Svet filmografie sa zase snaží Jeff Bezos ovládnuť cez streemovaciu platformu Amazon Studion, ktorí napríklad v tomto roku vydali jeden z najočakávanejších filmov roka – Borat 2.

Budúcnosť ľudstva nie je na tejto planéte

Najbohatší človek na svete sa ale samozrejme neuspokojil s iba vlastníctvom najväčšieho e-shopu na svete. Ako aj iní bohatí  ľudia, aj Jeff Bezos rád investuje svoje peniaze do vesmírneho priemyslu. Už ako malý chlapec mal v škole vysloviť myšlienku, že budúcnosť ľudského druhu nie je na tejto planéte.

Na začiatku nového milénia sa tak rozhodol realizovať ďalší z jeho snov a založil spoločnosť Blue Origin. Do histórie sa zapísal v roku 2016, keď ako prvý úspešne vypustili opakovane používateľnú raketu.

Bezos je známy tým, že by podobne ako Elon Musk rád realizoval komerčné lety do vesmíru. Spoločnosť Blue Origin tiež v programe Blue Moon plánuje pristátie na Mesiaci, ktoré by sa malo realizovať v roku 2024.

zdroj: Blue Origin

Na to zareagoval už spomínaný Elon Musk, ktorý tento program v rozhovore pre New York Times označil za príliš pomalý.

„Tempo pokroku je príliš pomalé a neostáva mu už veľa rokov, ale aj tak som rád, že s Blue Origin robí to, čo robí,“ uviedol na adresu Bezosa momentálne tretí najbohatší človek na svete.

Títo dva miliardári sú už dlhodobo známi pre svoj nie príliš priateľský vzťah. Ich vesmírne preteky pripomínajúce obdobie studenej vojny odštartovala bitka o štartovaciu plochu pre rakety, ktorú predtým používala NASA pri programoch Apollo.

Neskôr medzi nimi eskaloval spor o dronové bezpilotné rakety. Ako prvé na ne získal patent Blue Origin, čo sa, samozrejme, nepáčilo Muskovi, keďže by tiež rád podobné rakety, ktoré ušetria milióny dolárov, používal.

SpaceX ale za použitie bezpilotnej rakety Bezosovi platiť odmietala. Spor nakoniec vyriešil až súd, ktorý dal za pravdu Muskovi a Bezosovi stiahol konto na 13 z 15 patentových nárokov.

Títo dvaja si preto nenechajú ujsť chvíľu, kedy by si mohli kopnúť jeden do druhého, a najradšej k tomu využívajú sieť Twitter. Bezos kritizuje Muskove ambície osídlenia Marsu a označil ich za málo motivujúce.

Na svojom Twitteri mu odporučil, aby si najprv išiel vyskúšať život na najvyšších horách sveta, ktorý je oproti tomu na iných planétach vraj rajskou záhradou. Omnoho reálnejšiu možnosť tak vidí v osídlení Mesiaca.

Musk zase označuje celú spoločnosť Amazon za monopol a tvrdí, že by mala byť rozdelená.

Momentálne spoločnosť Blue Origin spolupracuje ohľadom návratu človeka na Mesiac s NASA v programe Artemis, v ktorom získal dotáciu na vývoj integrovaného pristávacieho systému.

Pre novinára súkromným lietadlom a rozvod po 25 rokoch

Okrem vesmíru sa Bezos ale rozhodol investovať aj do médií. V roku 2016 kúpil za 250 miliónov denník Washington Post. Preto tiež členovia Amazon Prime dostávajú digitálne predplatné tohto denníka na šesť mesiacov zadarmo.

Bezos za tri roky vlastníctva zdvojnásobil webovú prevádzku a spravil z Washington Post ziskové médium po tom, čo niekoľko rokov bojovalo s finančnou krízou.

V roku 2016 si mediálny svet získal tiež tým, keď osobným lietadlom odletel do Nemecka, odkiaľ priviezol domov reportéra z Washington Post, ktorý bol zadržaný v Iráne.

Ako sme už vyššie spomínali, Jeff Bezos si titul najbohatší človek na svete vydobyl aj napriek tomu, že minulý rok zažil rozvod, kvôli čomu prišiel o 25 % svojho majetku. Naopak, jeho bývalú manželku McKenzie Scott tento čin vystrelil na tretie miesto v rebríčku najbohatších žien.

zdroj: Instagram/Startitup

McKenzie a Jeff sa spoznali v roku 1992, kedy ona pracovala ako jeho asistentka v spoločnosti D.E.Shaw. O tri mesiace sa vzali. Spolu vychovávajú troch synov a jedno dievčatko, ktoré si adoptovali z Číny.

Ex-manželka sa živí ako spisovateľka a už počas ich spoločného života vydala dve novely, ktoré zožali úspech u čitateľov aj kritiky. Za svoj debut , The Testing of Luther Albright, dokonca v roku 2006 získa American Book Award.

Momentálne sa po boku najbohatšieho človeka vyskytuje mexicko-americká televízna moderátorka Lauren Schanzech. S Bezosom ju spája napríklad aj to, že rovnako vyrastala v Alburqueqe, hlavnom meste štátu Nové Mexiko, ale tiež láska k lietaniu. Lauren je totiž aj pilotka helikoptéry.

Zrovna tento dopravný prostriedok sa ale Bezosovi mohol stať osudným. V roku 2003 totiž prežil haváriu vrtuľníka  v Texase, keď hľadal miesto pre testovanie zariadení Blue Origin.

Ani venované miliardy z neho nespravili obľúbeného filantropa

A čo všetko Jeff Bezos robí so svojimi peniazmi? Časť svojich miliónov sa rozhodol venovať. V roku 2012 napríklad venoval 2,5 milióna dolárov na obranu homosexuálnych párov vo Washingtone, otvára škôlky pre deti z chudobných rodín a založil spoločnosť Fond Bezos Earth, prostredníctvom ktorej chce venovať 10 miliárd na boj s klimatickou krízou. Ako uviedol na svojom Instagrame: „Zem je jediná vec, ktorú máme všetci spoločnú.“

zdroj: Amazon

To však mnoho ľudí považuje pri takom majetku ako vlastní Bezos iba za rozdávanie omrviniek po výdatnej hostine. Ani miliardy investované do životného prostredia vraj nedokážu vynahradiť škody, ktoré na našej planéte so svojou spoločnosťou napáchal. 

Vlna kritiky sa na Bezosa tiež valí kvôli pracovným podmienkam, ktoré zažívajú pracovníci Amazonu. Tie už boli niekoľkokrát opísané  ako nehumánne, určené skôr pre robotov ako pre ľudí.

Zdroje: Fortune, CNN, Bloomberg, Princeton , Biography/Jeff Bezos, The Guardian, Business Insider, New York Times, Achievment, TASR, SITA

Najnovšie