Je korupcia novým národným športom?

  • Korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo, úplatky. Na Slovensku dosť často skloňované pojmy. A v poslednom týždni ešte viac, keďže napríklad dávanie úplatkov nie je už len výsadou dospelých ľudí, ale aj neplnoletých, čo potvrdil aj šéf polície Tibor Gašpar.
namestie_1-_maja_03
sk.wikipedia.org
  • Korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo, úplatky. Na Slovensku dosť často skloňované pojmy. A v poslednom týždni ešte viac, keďže napríklad dávanie úplatkov nie je už len výsadou dospelých ľudí, ale aj neplnoletých, čo potvrdil aj šéf polície Tibor Gašpar.

Tento týždeň totiž médiami rezonuje prípad študentiek Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ktoré poskytovali svojmu vyučujúcemu úplatky. Problémom je to, že podarený vyučujúci ich úplatky prijal, a tak majú problém nielen žiačky, ale aj samotný učiteľ. Verejnosť sa o uplácaní dozvedela z vystúpenia policajného prezidenta Tibora Gašpara.

korupcia

zdroj fotografie: youtube.com

Ako však uplácanie prebiehalo? Vcelku jednoduchým spôsobom. Študentky odovzdali vyučujúcemu index, do ktorého vložili príjemné prekvapenie v podobe bankoviek. Dohromady učiteľ získal len za deň až 150 eur. Získavanie dôkazov pripomína špionážny film. Boli využité moderné technológie v podobe kamier a odpočúvacích zariadení.

Išlo o sumy od 20 eur a vyššie. Tento prípad je príkladom, ktorý sa možno bude navonok javiť ako malá bezvýznamná korupcia, ale spôsob dokazovania bol oveľa náročnejší,“ povedal policajný prezident. Na prvý pohľad si mnoho ľudí povie, že ide len o malú „kvapku v mori“ a lepšie by bolo vyšetrovať korupciu u našich zákonodarcov, ktorí majú určite tiež čo-to na rováši. Avšak problémom v tomto prípade je, že vyučujúci ako vychovávateľ má byť vzorom pre mládež. Ak má mať mládež takéto vzory, tak je problém na svete.

Korupcia na Slovensku je vážnym problémom

Obvineného vyučujúceho a študentky tak pravdepodobne čaká pobyt za mrežami. Problémom je však výška trestu, keďže vyučujúci si môže posedieť v chládku od 3 do 8 rokov, čo nie je určite žiadna sranda. Študentkám hrozí strata slobody od 3 mesiacov do 3 rokov. Či je trest adekvátny trestnému činu, je otázne.

Celý tento prípad však poukazuje na to, že korupcia na Slovensku je naozaj rozšírená nielen na vysokých postoch vo verejných funkciách, ale aj na nižších postoch a zasahuje do rôznych oblastí života. Mnoho ľudí si ani neprizná, že niekedy poskytli úplatok. Táto nedávno medializovaná kauza opäť poukázala na skutočnosť, že problém korupcie je nutné riešiť celoplošne a nielen na najvyšších miestach. Druhá vec je, či je to vôbec reálne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech