Toto je prvý miliardár v histórii ľudstva, jeho majetok bol ohromný. Dnes by bol násobne bohatší ako Elon Musk

  • John Davison Rockefeller bol americký obchodný magnát a filantrop, ktorý si neskôr založil aj vlastnú nadáciu
  • Jeho neoblomnosť z neho spravila jedného z najbohatších mužov všetkých čias
John Davison Rockefeller
Wikimedia/John Davison Rockefeller
  • John Davison Rockefeller bol americký obchodný magnát a filantrop, ktorý si neskôr založil aj vlastnú nadáciu
  • Jeho neoblomnosť z neho spravila jedného z najbohatších mužov všetkých čias

Niektorí ho označujú za prvého miliardára, iní zas za jedného z najbohatších mužov všetkých čias. Do roku 1882 mala jeho firma na ropnom trhu v USA takmer monopolné postavenie a jeho majetok si aktuálne delí približne 200 členov jeho rodiny.

Aj napriek tomu, že podobný príbeh znie rozprávkovo, Johnove detstvo vždy rozprávkovým nebolo. Minimálne možno tvrdiť, že mu v tom čase neboli predkladané pozitívne vzory správania.

Jeho otca totiž všetci poznali ako podvodného obchodníka, ktorý podnikal s elixírmi. Ponúkal ich od dverí k dverám, pričom si bol sám vedomý toho, že ak liečivo zabralo, šlo viac o placebo efekt než o jeho kvalitu.

Práve jeho otec však bol človekom, ktorého tvrdá výchova naučila ráznemu jednaniu, ktoré prenášal aj na svojho syna. Možno aj prednáška o tom, že nemá nikomu z okolia veriť, ho naučila opatrnosti.

Otec mu totiž kázal postaviť sa na stoličku a skočiť mu do náručia. Niekoľkokrát za sebou ho chytil a objal. Posledný raz však ustúpil a nechal chlapca spadnúť na zem so slovami, že práve táto lekcia ho má naučiť tomu, že nikdy nemá úplne veriť nikomu vo svojom okolí. Dokonca ani vlastnému otcovi.

History Net ďalej uvádza, že jeho otec bol dokonca obvinený zo znásilnenia a dedo zas bol chudobným alkoholikom. John bol však už ako malý chlapec veľmi pracovitý a privyrábal si chovom moriek či prácou v susedstve.

Po skončení strednej školy študoval účtovníctvo. Aj napriek tomu, že Johna otec zanedbával a na nejaký čas od rodiny utekal, z mladého Rockefellera napokon vyrástol muž, ktorého neskôr poznal celý svet.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa „Richest Man in History“ (@john.d.rockefeller)

Monopol v ropnom priemysle

V 16 rokoch sa zamestnal ako administratívny pracovník v Clevelande. Spoločnosť, v ktorej pracoval, nakupovala a predávala obilie aj uhlie.

Neskôr, konkrétne začiatkom 60. rokov 19 storočia, vycítil opatrný no usilovný podnikateľ Rockefeller príležitosť v ropnom priemysle.

S nárastom ťažby ropy v západnej Pensylvánii narastali aj jeho ambície. Rockefeller sa totiž rozhodol, že založí ropnú rafinériu neďaleko Clevelandu. Rozhodnutie sa stalo realitou a v roku 1863 otvoril svoju prvú rafinériu, ktorá bola do dvoch rokov najväčšou v tejto oblasti.

Jeff Bezos dokraľoval. Najbohatším človekom na svete je oficiálne Elon Musk

V nasledujúcich rokoch rozšíril nielen svoje obchodné záujmy v oblasti ropného priemyslu, ale aj okruh obchodných partnerov. V tom čase bol totiž veľký záujem najmä o petrolej, ktorý bol základom svietidiel.

V roku 1870 teda Rockefeller spolu so svojím mladším bratom Williamom a skupinou ďalších mužov založili Standard Oil Company v Ohiu. John Rockefeller bol jej prezidentom a zároveň aj najväčším akcionárom. Práve táto spoločnosť sa neskôr stala v ropnom priemysle monopolom.

Odkupovali nielen konkurenčné rafinérie, ale aj spoločnosti, ktoré boli nutné na distribúciu po celom svete. Konkurenciu likvidovali mávnutím ruky a koncom 70. rokov ovládali 90 percent ropného trhu v USA.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa John D. Rockefeller 🍷 (@john_d_rockefeller_ush)

Rockefellerovci bohatli ďalej

Zvyšovanie popularity však úzko súviselo aj s titulom jednej z najnenávidenejších firiem Ameriky. Kritici Rockefellera uvádzali, že k dosahovaniu úspechu často využíval nekalé praktiky.

History uvádza, že okrem špehovania konkurenčných spoločností mal uzatvárať dohody so železnicami, ktoré mali znevýhodňovať ostatné podniky. Podobné informácie nepochybne neunikli ani novinárom.

Azda najväčšie vrásky Rockefellorovcom spôsobovala investigatívna novinárka Ida Tarbell, ktorá monopolu venovala zvýšenú pozornosť. Aj v dôsledku jej činnosti bola spoločnosť rozdelená na viacero menších častí.

V roku 1911 totiž po niekoľkých rokoch naťahovania súdneho sporu najvyšší súd USA rozhodol, že spoločnosť Standard Oil z New Jersey porušuje protimonopolné zákony.

Aj napriek tomu však Rockefellerovci bohatli ďalej, nakoľko hodnota jednotlivo odčlenených firiem päťnásobne vzrástla.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa John D. Rockefeller 🍷 (@john_d_rockefeller_ush)

Nadácia funguje dodnes

Aj napriek tomu, že staré hriechy firmy to úplne nezmylo, minimálne to vylepšilo Rockefellerovu povesť. Reč je o filantropii. K nej ho čiastočne inšpiroval aj magnát oceliarskeho priemyslu Andrew Carnegie.

V dobročinných aktivitách mu pomáhala aj manželka Laura, s ktorou mal 5 detí. V roku 1906 však jedno z nich prišlo o život a Rockefellerovcov postihla obrovská tragédia. Jeho dcéru Elisabeth našli mŕtvu v hoteli vo Francúzsku. Vo veku 40 rokov utrpela paralytickú mozgovú príhodu.

Jeho jediný syn sa filantropii venoval a daroval napríklad 5 miliónov dolárov Lincolnovmu centru v New Yorku, pomohol pri obnove Virgínie a poskytol finančné prostriedky na Múzeum moderného umenia.

Sám John D. Rockefeller prostredníctvom svojej nadácie venoval viac ako pol miliardy dolárov na rôzne vzdelávacie programy, náboženské aj vedecké účely.

Forbes uvádza, že jeho nadácia podala pomocnú ruku v medzivojnovom období aj československému zdravotníctvu. Slovenky, ktoré pôsobili ako zdravotné sestry, mohli vďaka peniazom miliardára absolvovať školenia až v USA.

Nadácia bola založená v roku 1913 a funguje dodnes. V súčasnosti svoju činnosť sústredí aj na boj s pandémiou. Vo všeobecnosti sa naďalej venuje aj pôvodným plánom, ktoré obsahujú skvalitňovanie zdravotníctva v chudobných krajinách.

Nadácia uvádza: „Naším cieľom je vytvárať širší prístup k cenovo dostupným a kvalitným zdravotníckym službám v rozvojových krajinách.“

Churchill si pýtal veľa

Je nepochybné, že príbeh Rockefellera je zaujímavým. Sám John to vedel a preto sa rozhodol osloviť Churchilla, v tom čase budúceho britského premiéra, aby mu napísal autorizovaný životopis.

Churchillov navrhovaný preddavok ale predstavoval 250 000 dolárov. Sumu považovali Rockefellerovci za príliš vysokú a s požiadavkou sa teda radšej obrátili na historika Kolumbijskej univerzity Allana Nevinsa. Životopis, rovnako ako život Johna D. Rockefellera, bol pestrým.

V mladosti si stanovil, že v živote zarobí 100-tisíc dolárov a dožije sa 100 rokov. Nemusíme vysvetľovať, že prvý spomenutý cieľ prekročil o miliardové sumy.

Údaje o jeho čistom imaní sú trochu nejasné. Počas svojho života mal ale jeho majetok hodnotu 1,4 miliardy dolárov, ktoré by v súčasnosti predstavovali sumu niekoľkých stoviek miliárd. Odborníci odhadujú, že by to bolo približne 400 miliárd dolárov.

S menom Rockefeller sa okrem jeho známeho centra v New Yorku mnohým spája aj jeho dom, ktorý mal 6 poschodí, 40 izieb a 20 spální. Dnes je národnou pamiatkou, súčasťou ktorej je podzemná galéria aj terasovité záhrady.

Druhý, vyššie spomínaný sen týkajúci sa dožitia 100 rokov, sa mu však splniť nepodarilo. Do svojich stých narodenín mu chýbali 3 roky. Zomrel totiž ako 97-ročný.

Článok bol pôvodne vydaný 16. januára 2021.

Zdroje: history.com, rockefeller foundation, history.net, forbes, biography.com, forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá