Je toto cestovanie budúcnosti? Zabudni na automobily, presúvať sa budeme v špeciálnych oblekoch vzduchom

  • Prelomová spoločnosť Gravity Industries predstavila cestovanie budúcnosti. Nebudú to automobily, ale lietanie
  • Na presun vzduchom však nebudeš potrebovať prerastený dron, ale špeciálny oblek a schopnosť hýbať rukami
oblek
youtube
  • Prelomová spoločnosť Gravity Industries predstavila cestovanie budúcnosti. Nebudú to automobily, ale lietanie
  • Na presun vzduchom však nebudeš potrebovať prerastený dron, ale špeciálny oblek a schopnosť hýbať rukami

Ľudia túžili lietať ako vtáky už od nepamäti. V minulosti prebiehali mnohé pokusy s umelými krídlami. Väčšina z nich skončila neúspešne. Dnes tu však máme nefalšovaný lietajúci oblek s výkonom tisíc konských síl. Odvážny nápad pretavila do reality spoločnosť Gravity Industries.

richard

Šéf a zakladateľ Richard Browning prezradil, ako sa mu podarilo vyrobiť lietajúci oblek, ktorý ti dá krídla. Začiatky boli ťažké, neexistovali totiž žiadne plány ani návody. Richard sa teda učil priamo v praxi. V priebehu krátkeho času otestoval množstvo návrhov konfigurácií budúceho najrýchlejšieho lietajúceho obleku na svete.

Vhodné riešenia testoval na vlastnej koži

Richard je fanúšikom cvičenia s vlastnou váhou. Zistil, že telo sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek situácii. Pomyslel si: „Pravdepodobne dokážem udržať v rukách výkonné motory a manévrovať tak, aby som letel do akéhokoľvek smeru.“ Prvým krokom bolo vzlietnuť a udržať sa stabilne vo vzduchu.

test

V roku 2016 začal teda na sebe testovať rôzne riešenia. Využíval malé tryskové motory na letecké palivo pripevnené na rukách. Spočiatku iba poskakoval. Časom však dokázal preletieť niekoľko metrov. Počas cestovania tiež padal ako hruška, nevzdal sa však. Následne skúšal umiestniť dvojicu motorov aj na svoje nohy. Zistil však, že tadiaľto cesta nevedie. Strácal totiž stabilitu, keďže boli trysky tesne nad zemou.

Postupne motory posúval vyššie a vyššie až nakoniec umiestnil jeden výkonný motor na svoj chrbát. Vtedy zistil, že kombinácia motorov na rukách a na chrbte je tým najlepším riešením. Vzniklo vyváženie, ktoré umožnilo jednoducho udržiavať stabilitu vo vzduchu. Richard sa naučil lietať.

let

Počas svojho letu má na hlave prilbu, ktorá mu na vnútornom displeji ukazuje, v akom stave sú motory a koľko paliva ešte zostáva. Na svojom lietajúcom obleku sa mu minulý rok podarilo dosiahnuť svetový rekord v rýchlosti. Dosiahol 51,5 km/h. Richard tvrdí, že oblek dokáže letieť omnoho vyššie a omnoho rýchlejšie. Bezpečnosť je však najdôležitejšia, a preto sa do podobných experimentov zatiaľ nepúšťa.

Jetpack len pre vyvolených

Dokonca aj pri malých výškach a rýchlostiach existujú mnohé riziká. Stačí, aby zlyhal jeden motor a nasleduje strmý pád k zemi. Ak spadneš ako vrece zemiakov z výšky troch metrov, určite to pocítiš. V súčasnosti dokonca predávajú túto „bezpečnú“ verziu za 440 000 dolárov. Obyčajný smrteľník môže iba snívať. Ako znížiť cenu? Napríklad zdokonalením súčasnej technológie.

Lietajúci oblek si pýta obrovské množstvo paliva. V priebehu minúty ho vypije takmer 4 litre. V súčasnosti sa pracuje aj na modernej elektrickej verzii. Richard tiež verí, že sa objaví nejaká konkurencia, ktorá vývoj týchto oblekov posunie na vyšší level. Ak všetko vyjde tak ako má, v budúcnosti by sa dokonca mohli konať aj preteky v lietaní.

zdroj: youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech