Je Zem naozaj plochá ako doska? Slávne celebrity si myslia, že áno

  • Dôkazy hovoria jasne! Zem je taká pekná a guľatá ako banka na vianočnom stromčeku
  • Na druhej stane tu máme nadšencov, ktorí s istotou tvrdia, že Zem je plochá
plochá Zem
facebook.com
  • Dôkazy hovoria jasne! Zem je taká pekná a guľatá ako banka na vianočnom stromčeku
  • Na druhej stane tu máme nadšencov, ktorí s istotou tvrdia, že Zem je plochá

O tom, že Zem je guľatá netreba v súčasnosti pochybovať. Už pri misiách Apollo boli uverejnené mnohé fotografie našej krásnej modrej planéty. Najnovšie tu máme Full HD videá z vesmírnej stanice ISS, ktoré túto teóriu potvrdzujú. Ako je potom možné, že aj napriek množstvu dôkazov, existuje zoskupenie, ktoré trvá na tom, že žijeme na obrovskej doske? Ľudia proste vidia iba to, čo vidieť chcú. Konšpiračné teórie sa objavujú na internete takmer každý deň a počet ľudí, ktorí s nimi slepo súhlasia narastá raketovým tempom.

Združenie priaznivcov plochej zeme obohatili známe osobnosti

Priaznivci plochej Zeme sa združujú pod názvom Flat Earth enthusiasts. Zaujímavé je, že okrem bežných smrteľníkov začali toto presvedčenie zdieľať aj niektoré celebrity. Bývalý anglický hráč kriketu Andrew Flintoff svoje presvedčenie vôbec netají, práve naopak. Ak by si ho chcel dostať do úzkych otázkou o plochej Zemi, tak by ti okamžite vedel odpovedať. Ak by bola Zem guľatá, tak by sa podľa neho musela otáčať v prípade, že sa nad ňu vznesieš v helikoptére. Ako je možné, že voda zostáva na svojom mieste, ak sa Zem otáča extrémne rýchlo?

Bývalý športovec sa dokonca chystá navštíviť aj každoročnú konferenciu nadšencov tejto teórie. Posledný ročník sa konal v Severnej Karolíne v USA. Prišli tu ľudia z celého sveta, aby si podebatovali o tom, prečo je ich teória pravdivá. Nezaujímalo ich však, že aj letecké systémy v lietadlách sú nastavené podľa tvaru našej planéty. V prípade, že by tomu bolo inak, by sa cestujúci živý na miesto konania ani nedostali.

Neprehliadnuteľným zástancom rovnakej teórie je aj bývalá basketbalová hviezda Shaquille O’Neal. Ten teóriu potvrdil vďaka svojmu vlastnému pozorovaniu. Keď cestoval z Floridy do Kalifornie, tak šiel stále po rovine. Nevidel žiadne stúpanie ani klesanie. Ak by bola Zem guľatá, tak by sa to jednoducho muselo prejaviť.

Fanatizmom zaváňa rozhodnutie amerického rapera B.o.B. Ten založil crowdfundingovú kampaň, ktorej cieľom malo byť vypustenie družice. Tá by našu Zem vyfotila priamo z vesmíru. Záujem verejnosti bol však mizivý a z 842 530 sa podarilo zatiaľ vyzbierať len 5 807 .

Dôkazy hovoria jasne

Už v stredoveku bola všeobecne akceptovaná teória o tom, že Zem je guľatá. Teórii o plochej Zemi verili len ortodoxní kresťania. Túto teóriu veriacich „potvrdil“ pokus Samuela Rowbothama v roku 1838. Práve on sa rozhodol otestovať teóriu o plochej Zemi v praxi. Na vzdialenosť desiatich kilometrov od seba dokázal pomocou výkonného ďalekohľadu rozoznať čln s vlajkou na tyči. Pokus prebiehal v dlhom a rovnom vodnom kanáli. Vtedy ani len nemohol tušiť, že tento jav bol skreslením tzv. atmosférickou refrakciou.

Práve vtedy môžu byť objekty mimo viditeľnosti posunuté vyššie nad horizont než v skutočnosti sú. Jav vzniká vďaka prechodu slnečných lúčov vrstvami atmosféry s rôznou teplotou vzduchu a práve vďaka tomu dochádza k ich zakriveniu. Priaznivci Flat Earth hnutia majú niečo spoločné. Častokrát súhlasia s konšpiračnými teóriami. Sú presvedčení, že človek na Mesiaci nikdy nebol, a tým pádom sú všetky zverejnené fotografie Zeme nedostatočnými dôkazmi.

zdroj: dailymail.co.uk, wikipedia.org, breitbart.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech