Jeden hodil manželku levovi, kolegu pomleli v mlynčeku. Sátorovci boli najvražednejším gangom slovenského podsvetia

  • Na svojom konte majú desiatky obetí – vraždili svojich parťákov, na objednávku aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu, ktorý vyčíňal na území Slovenska a Maďarska
  • Niektorí sátorovci boj s podsvetím prehrali úplne, iní si zas odpykávajú svoje tresty vo väzení
  • Doteraz sa rozhoduje o osude jedného z členov vražedného gangu, včera zaznel rozsudok
Untitled design - 2021-11-24T074909.663
TASR/Martin Baumann, Facebook/Historia mafie na Slovensku
  • Na svojom konte majú desiatky obetí – vraždili svojich parťákov, na objednávku aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu, ktorý vyčíňal na území Slovenska a Maďarska
  • Niektorí sátorovci boj s podsvetím prehrali úplne, iní si zas odpykávajú svoje tresty vo väzení
  • Doteraz sa rozhoduje o osude jedného z členov vražedného gangu, včera zaznel rozsudok

Sú považovaní za jeden z najvražednejších gangov, aký pôsobil na území Slovenska. Krvilačne vraždili, mučili a na poli mali dokonca vlastné pohrebisko. Ich počet obetí sa vraj blíži až k stovke. Likvidovali všetko naokolo, vraždili biele kone, svedkov, a to aj z rozmaru. 

Zločinecký gang sátorovcov bol povestný surovými praktikami. „Sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu, nielen na území Slovenska,“ vyjadril sa pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v roku 2019.

Začiatok zločineckej skupiny sa dodnes nevie presne definovať. Datuje sa minimálne od roku 1999 do konca roka 2010. Pôsobili hlavne na území Dunajskej Stredy, v okolí Galanty a Komárna, no veľmi úzko boli spätí aj s maďarským podsvetím.

Patrili medzi expertov v páchaní ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti. Vynikali v neoprávnených uplatňovaniach nárokov na vratky z DPH. Podnikali s výrobou cigariet a podľa informácií vyšetrovateľov mali zriadenú nelegálnu továreň na ich distribúciu.

Poprava pápayovského gangu

V súčasnosti si veľká časť skupiny odpykáva dlhoročné tresty vo väzení, alebo sú už po smrti. Na ich čele stál Ľudovít (Lajos) Sátor, ktorý si objednal jednu z najväčších vrážd v dejinách európskej kriminalistiky. Išlo o popravu mafiánskeho gangu pápayovcov v Dunajskej Strede v bare Fontána.

Obvinenými boli v tejto kauze bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Árpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy Lajos Sátor.

„Buď to bola chyba alebo zámer, že Sátor ušiel aj z policajného záťahu na neho, napriek tomu, že ho mali na dosah. A rovnako to bola buď chyba, alebo zámer, že v roku 2010, po nástupe nového vedenia Policajného zboru, nebolo Sátorovi umožnené, aby sa vrátil, aj keď sám sa ponúkol, že je pripravený vydať sa spravodlivosti.“

Ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu bol Andrej Reisz. Všetci sa napokon stratili bez stopy okrem Arpáda Szamaránskeho, ktorý zahynul v roku 2005 pri autonehode.

Jeden z vyšetrovateľov popravy pápayovcov, Boris Drevenák, bol spojencom polície a sátorovcov. Práve on mal pomáhať Sátorovi s úkrytom pred políciou. Podľa informácii Denníka N ho v roku 2019 odsúdili na 17 rokov. Na výkon trestu nenastúpil a dodnes je na úteku.

Bratské duo skončilo na pohrebisku

Csaba a Szilárd Reiszovci podľa obžaloby zaobstarali zbrane a zabezpečili logistiku celého masakru v bare Fontána. Polícia im po poprave pápayovcov našla v prenajatej garáži všetko – od zbraní až po parochne. Vo väzbe sa dlho nezdržali a po chvíli boli na slobode.

Od septembra 2008 po nich nebolo ani stopy. Až v marci 2011 médiá na Slovensku priniesli správu, že v spustnutom areáli družstva v osade Čótfa – okres Dunajská Streda, sa našli telesné pozostatky dvoch mužov.

Malo ísť o telá nezvestných bratov, ktorí tiež figurovali v najväčšej mafiánskej poprave v európskych dejinách. Z ich vraždy v tom istom roku polícia obvinila Sátora, ktorý bol vtedy v policajnom pátraní. Celá udalosť sa odohrala v obývačke Zsolta Nagya v obci Vrakúň.  

Csaba a Szilárd Reiszovci
zdroj: Facebook/Historia Mafie na Slovensku

Zabili ho vlastní parťáci 

Po hlave zločineckého gangu Ľudovítovi Sátorovi polícia pátrala od roku 2000. V tom čase ešte Sátor netušil, že aj jeho čoskoro dobehne smrť a krvou ho pošpinia jeho vlastní ľudia. Bolo to o 10 rokov neskôr, potom, čo všetky pokusy polície o jeho nájdenie boli márne.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: plus7dni.sk, teraz.sk, aktuality.sk, nastope.sk, noviny.sk, cas.sk, dennikn.sk, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie