Jeden z najkrajších vianočných trhov tento rok nebude. Dôvod je absurdný

  • Budapešť patrí aj vďaka trhom k mestám s najúžasnejšou vianočnou atmosférou
  • Na tú ale tento rok zabudni
  • Čo sa stalo a kde si vianočné trhy užiť môžeš?
Vianočné trhy
Unsplash/ freestocks & Unsplash/ Daniil Silantev
  • Budapešť patrí aj vďaka trhom k mestám s najúžasnejšou vianočnou atmosférou
  • Na tú ale tento rok zabudni
  • Čo sa stalo a kde si vianočné trhy užiť môžeš?

Jeseň je oficiálne tu a nepotrvá dlho, kým sa z námestí rozšíri vôňa škorice, klinčekov a tóny vianočných kolied. Vianočné trhy sa po dvoch zimách, kedy neboli vôbec, alebo mali pre pandémiu napätú atmosféru, vracajú do miest v plnej paráde. 

Lenže nie do všetkých. Neuveriteľná správa prišla z Budapešti, ktorá, zdá sa, o svoje vianočné kúzlo aj tento rok príde. 

Politický pingpong prehrali návštevníci zimnej Budapešti 

Návšteva vianočných trhov v metropole našich južných susedov je pre mnohých vrcholom predsviatočného obdobia. Neraz a nejeden portál ich už vyhlásil za tie najkrajšie v Európe.

Rok čo rok vyrastalo na námestí Vörösmarty viac ako 100 stánkov, kde predávali všetko, od ručne vyrábaných remeselných výrobkov až po lahodný guláš, klobásy a ďalšie typické maďarské špeciality.

Rovnako to malo byť aj tento rok. Lenže sa zdá, že túto zimu ostane námestie Vörösmarty bez trhov a vianočnej atmosféry. Dôvod? Žabomyšie vojny. Ako píše Daily News Hungary, posledných 20 rokov organizovala podujatie nezisková spoločnosť Budapest Brand ltd.

Samospráva mesta sa ale rozhodla, že bude ideálne, aby patronát nad trhmi prevzal 5. obvod, do ktorého námestie patrí. To bolo pre miestnu správu obvodu celkom šokom.

Stále ale bola nádej, že trhy predsa opäť zorganizuje spoločnosť Budapest Brand, ktorá s orgánmi obvodu intenzívne rokovala. Lenže baviť sa začali neskoro, a navyše sa nedohodli. V 5. obvode nakoniec rozhodli, že neziskovka pre nich trhy neusporiada. 

To viedlo až k zrušeniu hlavných trhov v Budapešti, pretože na ich zorganizovanie, minimálne v takej veľkosti, nie je čas. Pripraviť podujatie, ktoré stoji viac ako 100 miliónov forintov, predsa len vyžaduje mesiace príprav.

Vianočné trhy za tmy
zdroj: Unsplash/Krisztian Tabori

Najmä je to tak v prípade Budapešti, kde podľa tradície prechádzajú vystavujúci remeselníci a tí, čo predávajú občerstvenie, výberovými konaniami, aby sa na trhy dostala len top kvalita.

Je pravda, ako píšu niektoré portály, že sa 5. obvod myšlienky na trhy úplne nevzdáva, no ak dokáže na poslednú chvíľu podujatie pripraviť, ťažko bude také veľkolepé ako minulé roky.

Dobré správy zatiaľ pre návštevníkov nemajú ani organizátori vianočných trhov pri Bazilike svätého Štefana. Lepšie povedané, nemajú žiadne správy. Síce už máme oficiálne zimu, no dátumy ani nič, čo sa týka trhov, zatiaľ potvrdené nie je

Za vianočnou atmosférou do Viedne aj Záhrebu 

Aj keby sa v Budapešti nakoniec nekonali vôbec žiadne trhy, za vianočnou atmosférou sa môžeš vybrať inam.

Veľkým lákadlom bude, už tradične, Viedeň, ktorá sa od polovice novembra zmení na rozprávkové mesto Vianoc. Celá sa rozsvieti a nejedným námestím sa rozšíri vôňa vareného vína a iných sviatočných dobrôt.

Stánky vyrastú i pred viacerými z palácov – Schönbrunn či Belvedere, ale najmä pod viedenskou radnicou. Na hlavnom trhu si okrem ozdôb na stromček či trhových dobrôt od 19. novembra do 26. decembra užiješ i korčuľovanie osvetleným radničným parkom.

Bohato zdobený vianočný stromček sa rozsvieti aj na Staromestskom námestí v Prahe. Nielen tu sa o tvoju pozornosť pobijú chutný trdelník, horúca medovina, varené víno či tradičné remeselné výrobky. Vybrať si z nich, zabaviť sa na bohatom programe a započúvať sa do kolied môžeš od 26. novembra do 6.januára.

Vianočné trhy pod radnicou vo Viedni
zdroj: Unsplash/Alisa Anton

Ak si z východného či severného Slovenska, isto ťa poteší, že sa vianočné trhy budú konať aj v Krakove. Mesto máš predsa bližšie než Prahu alebo Viedeň. Dejiskom najväčších a najkrajších trhov bude hlavné námestie, Rynek Główny, ktoré býva ako vystrihnuté z vianočných pohľadníc.

Ťažko nájdeš v tomto období niečo krajšie než všetkými farbami osvetlené dláždené námestie s mohutným stromom v strede, okolo ktorého poletujú snehové vločky. Varené víno a výdatné poľské jedlo, ktoré si tu dopraješ od 26. novembra do 26. decembra, je príjemným bonusom.

Trhy a ich špeciality nebudú chýbať ani v chorvátskom Záhrebe. Metropola letného raja Slovákov ich hostí len od začiatku tohto milénia, no ide jej to skvele. Často sa o nich hovorí ako o najkrajších vianočných trhoch v Európe.

Vianočné trhy za tmy
zdroj: Unsplash/Matt Seymour

Ťažko vybrať ten najlepší z 25 rozličných trhov, z ktorých má každý svoju unikátnu tému a atmosféru. Za návštevu stojí celé mesto, ktoré sa s príchodom adventu odeje do sviatočného šatu.

Výbornou voľbou na strávenie predvianočných dní je i krajina, ktorá svetu vianočné trhy dala – Nemecko. Isto budú skvelým zážitkom, bez ohľadu na to, či za nimi vyrazíš do veľkomiest ako Berlín či Norimberg alebo niektorého z kúzelných stredovekých mestečiek.

Zdroje: Daily News Hungary, Advent Bazilika, Visit Czech Republic, Visit Croatia, HVG

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá