Jeden z najpevnejších materiálov sveta sa použil pri výrobe tejto bundy. Americký startup však pridal aj jednu exkluzívnu vlastnosť

  • Startup Vollebak chce postaviť svoj úspech na revolučnej bunde, ktorá vydrží takmer všetko
  • Práve preto sa jej tvorcovia rozhodli pri jej výrobe použiť grafen, ktorý patrí medzi najpevnejšie materiály sveta
bunda
Vollebak
  • Startup Vollebak chce postaviť svoj úspech na revolučnej bunde, ktorá vydrží takmer všetko
  • Práve preto sa jej tvorcovia rozhodli pri jej výrobe použiť grafen, ktorý patrí medzi najpevnejšie materiály sveta

Grafén je materiál, ktorý bol objavený úplne náhodou v roku 2004 profesorom Andre Geimom a jeho kolegom Konstantinom Novoselovom. Tento objav bol natoľko prelomový, že obaja objavitelia boli v roku 2010 ocenení Nobelovou cenou za fyziku. Je pevný, je dokonca najpevnejším materiálom na svete. Okrem toho je extrémne tenký a ohybný.


Priam ideálny pre použitie v odolnom oblečení. Presne takto pri návrhu svojho revolučného produktu rozmýšľali dvojčatá a športovci v jednom Nick a Steve Tidballovci. Práve vďaka tomu, že sa venovali športu, vedeli aké je dôležité kvalitné oblečenie, ktoré človeka nesklame ani v tých najnáročnejších podmienkach. Výsledkom ich nápadu je startup s názvom Vollebak, ktorý funguje už dva roky.

Športová bunda na celý život

Produktom je extrémne tenká športová bunda, ktorá vo veľkom obsahuje práve odolný grafén. Je to vôbec prvé oblečenie, do ktorého bol tento extrémne odolný materiál zakomponovaný vo veľkej miere. Bunda je obojstranná, avšak samotný grafén v kombinácii s nylónom je použitý iba z jednej strany. Druhá strana bundy obsahuje čistý nylón.

Je to vlastne akýsi pokus, pretože nikto nič podobného neskúšal. Grafén je najpevnejší materiál na svete. Vlastnosti tejto bundy preto určite nebudú priemerné. A je to naozaj tak. Schopnosti takto obohatenej bundy sú jednoducho nadprirodzené. Jej vynikajúcou vlastnosťou je schopnosť odvodu tepla a zároveň jeho absorbovanie z okolitého vzduchu. Okrem toho sa dokáže teplo vynikajúco rozprestrieť po celom tele. Ideálne je je preto nosenie bundy na holej pokožke.

Prírodné živly ako vietor a dážď budú musieť taktiež zostať „pred dverami“, bundou jednoducho nepreniknú. O pevnosti a odolnosti sa tiež netreba baviť. Obrovskou zaujímavosťou je technológia výroby. Táto bunda totiž nie je šitá. Miesto nití sa jednotlivé časti spájajú za pomoci tavenia a tlaku.


V súčasnosti je bunda testovaná šťastlivými zákazníkmi v extrémnych podmienkach po celom svete. Spoločnosť má však do budúcna omnoho väčšie plány. Plánuje prepojiť ich odev s modernými technológiami. Zakladatelia sú totiž presvedčený, že technológie sa stanú súčasťou oblečenia a budeme ich nosiť na sebe.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech