Jedna krajina, obrovské rozdiely: V Bratislave kúpiš neprerobený jednoizbák, v Prešove dva zrekonštruované byty

  • Porovnali sme ceny bytov v Bratislave a Prešove, pričom sme sa zohľadnili cenu nehnuteľnosti a zároveň aj jej rozlohu
  • Suma, ktorú v Bratislave zaplatíš za jednoizbový byt, by ti na východe vedela zaobstarať 4,5-izbový byt
  • Podľa realitnej kancelária však nehrozí, že by východ Slovenska získal monopol v predávaní a kupovaní bytov
byty
Unsplash/Francesca Tosolini/Andreas M
  • Porovnali sme ceny bytov v Bratislave a Prešove, pričom sme sa zohľadnili cenu nehnuteľnosti a zároveň aj jej rozlohu
  • Suma, ktorú v Bratislave zaplatíš za jednoizbový byt, by ti na východe vedela zaobstarať 4,5-izbový byt
  • Podľa realitnej kancelária však nehrozí, že by východ Slovenska získal monopol v predávaní a kupovaní bytov

Dlhoročnou dilemou Slovákov, ktorí túžia po novom byte, je otázka, či sa viac oplatí kúpiť byt v Bratislave alebo vo východnejšej časti Slovenska. Porovnali sme preto ceny bytov a zistili sme, že za cenu jednoizbového bytu na Obchodnej ulici v hlavnom meste si dokážeš kúpiť 4,5-izbový byt v Prešove.

Pravdepodobne nikoho neprekvapí fakt, že byty v hlavnom meste sú o niečo drahšie než v akomkoľvek inom meste krajiny. Ak ti teda nezáleží na lokalite, nezabudni si pred kúpou bytu urobiť malý rešerš.

Za rovnaké peniaze kúpiš dva diametrálne odlišné byty

Kompletne zrekonštruovaný a zariadený byt na prešovskom sídlisku, ktorého súčasťou je aj pivnica, stojí 129 000 eur. Treba ale poznamenať, že ide o 4,5-izbový byt s výhľadom na mesto. Za úplne rovnakú sumu peňazí si v Bratislave na Obchodnej ulici kúpiš jednoizbový, čiastočne zrekonštruovaný byt.

Ak by si chcel v Bratislave byt pre celú rodinu, dobrou voľbou je trojizbový byt. Kompletne zariadený aj zrekonštruovaný trojizbový byt ťa v Novom meste vyjde na 211 900 eur. Keď ale prihodíš o 600 eur naviac, kúpil by si štvorizbový byt v Prešove. Ide dokonca o novostavbu s podlahovým kúrením.

Pozreli sme sa aj na trochu luxusnejšie byty. Kým v Prešove nájdeš trojizbový byt za 97 900 eur s kompletnou rekonštrukciou i zariadením, v Bratislave za podobnú cenu nájdeš jednoizbový byt.

byty
zdroj: Unsplash/Aw Creative

Ceny bytov sa líšia aj v bratislavských mestských častiach 

Z tejto jednoduchej analýzy je viac ako jasné, že východ ponúka väčšie byty za podstatne menšie peniaze. Ešte minulý rok Hospodárske noviny informovali o cenových rozdielov v rôznych mestských častiach v Bratislave. 

Podľa informácií, ktoré novinám poskytla Andrea Macáková zo spoločnosti United Classifieds, sa vtedy najdrahšie byty pohybovali v cenovej relácií od 1,89 milióna eur. Stále je však pravdou, že kým v Bratislave kúpiš neprerobený byt, v Prešove by si mohol kúpiť rovno dva byty, ktoré sú prerobené. 

Z výpovede Macákovej vyplýva, že v Bratislave treba dbať aj na mestskú časť, kde si chceš kúpiť byt. Obchodná ulica je známa drahými bytmi, preto môže byť trochu skresľujúce porovnávať tieto byty s akýmikoľvek inými nehnuteľnosťami. Pravdou však stále zostáva, že byty v Bratislave sú vo všeobecnosti drahšie než byty na východe krajiny. 

Bratislavské ceny na východe nie sú možné 

Vyššia cena bytov v Bratislave sa dá odôvodniť veľkosťou mesta, ale aj migráciou ľudí z východnej časti Slovenska. Podľa realitnej kancelárie v Prešove F.O.K. je dôvodom na túto migráciu väčšia istota zamestnania v Bratislave. S tým súvisí aj vyššia istota, že bude mať kupujúci dostatok financií na splátku úveru.

Spýtali sme sa aj na to, či je možné, aby sa na východnom Slovensku vyskytol monopol v predávaní a kupovaní bytov, keďže sú v porovnaní s Bratislavou podstatne lacnejšie.

„V praxi to asi nie je reálne, nehnuteľnosti nie sú unifikovanou komoditou. Možno, že by sa tu malo hovoriť o realitnom ‚boome‘, že prečo nie je na východe, ale to by malo za následok zvyšovanie cien,“ vysvetlil konateľ firmy Jozef Feťko.

Podľa jeho slov by utrpeli Slováci dlhodobo žijúci vo východnej časti Slovenska. V porovnaní s ľuďmi pracujúcimi v Bratislave totiž zarábajú menej peňazí. Ceny by tu sa aj napriek tomu dvíhali a Východniari by tak stratili základné sociálne istoty.

Článok bol pôvodne vydaný 8. júna 2020.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá