Jedno z najkrajších miest na Zemi bolo vytvorené ľudskou chybou

  • Raj na Zemi - aj tak by sa dala nazvať jedna jediná oblasť na púšti v Nevade
  • V tom, že púšť Black Rock (Čierna Skala) skrýva pestrofarebnú oázu s gejzírom, má prsty ľudská chyba
  • Vďaka nej sa však pomerne nehostinná časť krajiny stala vyhľadávaným miestom
gejzír
facebook.com
  • Raj na Zemi - aj tak by sa dala nazvať jedna jediná oblasť na púšti v Nevade
  • V tom, že púšť Black Rock (Čierna Skala) skrýva pestrofarebnú oázu s gejzírom, má prsty ľudská chyba
  • Vďaka nej sa však pomerne nehostinná časť krajiny stala vyhľadávaným miestom

Predstav si, že cestuješ po púšti a celý deň si nič nepil. Slnko dopadá na tvoju rozpálenú tvár a v ústach cítiš sucho. Zrazu sa ti na obzore v diaľke zablysne niečo zelené. „Oáza“, povieš si. Ako sa však približuješ, zisťuješ, že takúto oázu si ešte nikdy nevidel. Hustá tráva, stromy a dokonca bazény, z ktorých stredu sa týči kopcovitý útvar hrajúci všetkými farbami. Aj voda, ktorá z neho strieka, hýri všetkými farbami pri tom, ako sa láme v lúčoch slnka. Jednoducho neuveriteľné.

Celé toto nádherné predstavenie sa odohráva na nevadskej púšti s názvom Black Rock, ktorá sa nachádza na severozápade krajiny. Piesok púšte sa pri pohľade z určitého uhla sfarbí do čierneho odtieňa. Preto je v názve slovko čierny. V minulosti bolo na tomto mieste obrovské jazero Lahontan. A práve tu, na toto väčšinu roka ľudoprázdne miesto, raz ročne putujú tisíce zábavychtivých ľudí. V púšti sa totiž každoročne koná festival Burning Man.

Za všetko môžu ľudia

Keď prvýkrát zbadáš zelenú oázu, od nadšenia zabudneš aj ústa zatvoriť. Prvé, čo ťa napadne, je úžas nad tým, aké nádherné diela dokáže vytvoriť naša príroda. Ale nie je to úplne tak. Prírode bolo treba pomôcť. Toto dielo by pravdepodobne nikdy nevzniklo, keby nebolo ľudskej nešikovnosti. Všetko začalo pred storočím.

V tom čase hľadali farmári nejakú vodu na zavlažovanie. Množstvo zelene na tomto mieste prezrádzalo zásoby vody. Tak sa rozhodli vykopať studňu. Kopali, kopali, až sa napokon dostali k prameňu. Problémom bolo, že teplota vody v ňom dosahovala takmer bod varu. Zavlažovať s takouto vodou by bola istá smrť pre pestované plodiny, a tak prameň zapečatili a odišli preč. V roku 1960 sa na toto miesto vybrala ďalšia skupina dobrodruhov, ktorá naopak túžila nájsť čo najhorúcejší prameň z dôvodu získavania geotermálnej energie.

Teplota však bola podľa nich nedostačujúca, preto druhý vrt postihol podobný osud ako ten prvý. Až na jednu chybičku. Vrt neuzatvorili tak dokonale, a tak sa postupne začalo vyrastať toto fantastické dielo prírody. Donedávna sa gejzír nachádzal v súkromnom vlastníctve, a preto bolo problémom pozorovať ho zblízka. Dnes je však všetko inak a novým vlastníkom je organizácia, ktorá má na starosti festival Burning Man.

Tá má s miestom veľké plány a pravdepodobne tu vyrastie Fly ranč. Tento by mal byť využívaný v bežných dňoch mimo hlavného festivalu. Nevada je najtmavšou oblasťou v celých Spojených štátoch, takže nie je vylúčené, že návštevníkmi ranča by boli hlavne milovníci vesmíru a astrofotografie. Gejzír Fly, ako sa toto dielo prírody nazýva, chŕli vodu bez prestania. Nepripomína teda typický gejzír, ale skôr fontánu. Zafarbenie tela gejzíru majú na svedomí usadené minerály. Žltú farbu predstavuje síra, červenú železo a zelená sú riasy.

zdroj: curiosity.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech