Jednoduchý mozgový tréning, vďaka ktorému vymeníš negatívne myšlienky za pozitívne

  • Negatívne myšlienky z času na čas ovládnu každého z nás
  • Úplne sa im vyvarovať je asi nemožné
  • Vyskúšaj jednoduchý tréning, ktorý tvoj mozog nastaví tým správnym smerom
unsplash.com / Allef Vinicius
  • Negatívne myšlienky z času na čas ovládnu každého z nás
  • Úplne sa im vyvarovať je asi nemožné
  • Vyskúšaj jednoduchý tréning, ktorý tvoj mozog nastaví tým správnym smerom

Hoci sa hovorí, že šťastie je relatívnym pojmom, každý z nás si ho určite praje. Niekedy je však človek zmietaný negatívnymi myšlienkami, ktoré sa dajú len ťažko zahnať úplne do kúta. Kľúčovou úlohou nášho mozgu totiž nie je vytvárať šťastie v takom rozsahu, ako by sme si priali. Vyvinul sa preto, aby ľudstvo prežilo. Je však dôležitým úschovným bodom podstatných látok pre šťastie – dopamínu, serotonínu a oxytocínu, ktoré do tela uvoľňuje len v menších dávkach. Tento chemický proces nás následne motivuje k tomu, aby sme uskutočnili ďalšie kroky k lepšej stimulácii týchto látok.

Pokiaľ si sa však stal obeťou stresujúceho dňa, na jeho konci ťa môžu ovládať aj prirodzené negatívne myšlienky. Ak sa ti podarí aj niektorú z nich zahnať a už si myslíš, že si na ceste k pozitívnemu mysleniu, mozog si väčšinou nájde ďalšiu prekážku. Táto skutočnosť však nie je žiadnou novinkou. Mozog bol veľkým pomocníkom našich predkov, ktorým signalizoval hrozby, na ktoré sa mohli včas pripraviť. Niekedy má síce možno tendenciu nájsť problémy aj tam, kde ich prvotne nečakáš, avšak táto negativita je považovaná za úplne prirodzenú. Ak by si sa jej chcel predsa len zbaviť, prípadne ju obmedziť, stačí vyskúšať nasledovný jednoduchý trik.

Vytvor si okolo seba pozitívny okruh

Je to skutočne jednoduché. Tak, ako je tvoj mozog naučený hľadať negatíva, je potrebné ho vytrénovať na hľadanie pozitív. Pokús sa stráviť vždy aspoň 1 minútu, trikrát denne po dobu 45 dní ich hľadaním. Nemusí pritom ísť o nič veľké alebo veľavýznamné. Nezabudni, že život sa skladá z maličkostí.

Spáruj svoju negativitu

Pri vytváraní svojho pozitívneho okruhu sa odporúča spárovať svoju negativitu s povahou svojej osobnostirealistickými, nie však prehnanými, očakávaniami. Tvoja osobnosť ti dovoľuje vybrať si svoj najbližší krok. A hoci nevieš predvídať ako dopadne, vždy budeš mať možnosť voľby, ktorá by ťa mala posunúť smerom k splneniu tvojich potrieb.

Keď sa tvorí dostatok kortizolu

Realistické očakávania predstavujú alternatívy, ktoré si generuješ v prípade nárastu hladiny kortizolu. Je pochopiteľné, že myslieť pozitívne nie je vždy úplne jednoduché. Najmä ak sa pohybuješ v spoločnosti ľudí, ktorých mátajú prevažne negatívne myšlienky. Tvoj mozog chce potom vo väčšine prípadov nasledovať túto väčšinu.

Dôležité je uvedomiť si, že nie každá snaha musí byť automaticky a okamžite premenená na úspech. Ak so svojimi výsledkami nie si spokojný, uprav svoje očakávania a urob ďalší krok k ich realizácii.

Zdroj: forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá