Jeff Bezos ide pomáhať bezdomovcom. Obetuje miliardy dolárov

  • Najbohatší muž sveta sa konečne rozhodol nastúpiť na cestu filantropie.
  • Pridá sa tak medzi štedrých miliardárov
  • Spolu so svojou manželkou MacKenzie sa chystajú pomáhať rodinám bez domova
  • Pre začiatok na pomoc vyčlenili rekordné dve miliardy dolárov
getty_151367140_200013321653767174100_354263
Inc
  • Najbohatší muž sveta sa konečne rozhodol nastúpiť na cestu filantropie.
  • Pridá sa tak medzi štedrých miliardárov
  • Spolu so svojou manželkou MacKenzie sa chystajú pomáhať rodinám bez domova
  • Pre začiatok na pomoc vyčlenili rekordné dve miliardy dolárov

Čo má spoločné Jeff Bezos s Billom Gatesom alebo Warrenom Buffetom okrem obrovského majetku? Po dlhom čase sa odvážil na cestu filantropie, ktorej sa doteraz pomerne úspešne vyhýbal. Zo svojho 162 miliardového majetku sa rozhodol obetovať časť svojich peňazí na to, aby pomohol chudobným rodinám, ktoré prišli o strechu nad hlavou. Veď čo ti prinesie krajší pocit ako pomoc druhým.

Jeff spolu so svojou ženou MacKenzie spustili špeciálny fond, ktorý operuje s kapitálom vo výške 2 miliardy dolárov. Hlavným cieľom je pomoc rodinám na ulici a vybudovanie materských škôlok v oblastiach s nízkymi príjmami. Tento krok zaradil Bezosa medzi malé množstvo bohatých, ktorí sú ochotní pre dobrú vec obetovať miliardy dolárov.

Dve cesty k zlepšeniu života chudobných

Rozhodnutie prišlo v čase, keď je Amazon v strede pozornosti, kvôli jeho rastúcej sile a vplyve na svetovú ekonomiku. Ako bude celý projekt fungovať? Jeff nemieni dávať peniaze jednotlivcom. Zvolil si iný postup, ktorý bude mať dva smery. Z kapitálu, s ktorým fond operuje bude využitá určitá čiastka na financovanie existujúcich neziskových organizácií, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova. Okrem toho plánujú každoročne odmeniť tie organizácie, ktoré budú najlepšie vo svojej oblasti.


Druhou cestou je starostlivosť o malé deti z chudobných pomerov. Práve preto sa plánuje vybudovať sieť materských škôl v štýle Montessori, ktoré budú rešpektovať individualitu každého dieťaťa a nebudú sa snažiť urobiť so skupiny detí nudné kópie, ako to robia klasické vzdelávacie inštitúcie.

„Plánujeme využívať rovnaké princípy ako sme použili pri Amazone. Tou najdôležitejšou bude úprimná a intenzívna posadnutosť zákazníkom.V tomto prípade bude zákazníkom dieťa,“ napísal Bezos. Rozhodnutie Bezosa vydať sa na cestu filantropie je prekvapivé. V jeho rozhodnutí má pravdepodobne trochu prsty aj jeho manželka MacKenzie.

O tom, že plánuje pomáhať ľudom sa verejnosť dozvedela už minulý rok, keď Jeff zverejnil tweet, v ktorom položil svojim fanúšikom otázku, ako by mohol najlepšie využiť svoje bohatstvo na pomoc ľuďom.

„Nie je prekvapením, že sa najbohatší človek sveta rozhodol pre filantropiu. Pri takomto majetku je jedinou možnosťou jeho rozdávanie, ak nechceš, aby ti vláda vzala polovicu na daniach,“ povedal David Callahan zakladateľ webu Inside Philanthropy.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech