Jeff Bezos zarába svoje miliardy s extrémnou ľahkosťou. Žije si však na vysokej nohe?

  • Jeff Bezos je dieťa šťasteny. Veď titul najbohatší človek na svete nedostane len tak nejaké béčko
  • Pri schopnosti zarábať miliardy ako na páse je problémom ich míňanie. Alebo nie?
  • Ako si žije muž, ktorý vytvoril najlepší internetový obchod sveta?
amazon
flickr
  • Jeff Bezos je dieťa šťasteny. Veď titul najbohatší človek na svete nedostane len tak nejaké béčko
  • Pri schopnosti zarábať miliardy ako na páse je problémom ich míňanie. Alebo nie?
  • Ako si žije muž, ktorý vytvoril najlepší internetový obchod sveta?

Jeff Bezos je oficiálne najbohatším človekom sveta. Ak by sme sa pozreli na neoficiálne rebríčky, tak tu by bol na prvom mieste ruský prezident Putin, avšak ten tu nepatrí. Oficiálne je Jeff Bezos, prezývaný aj Hitman, jediným človekom, ktorý svoj majetok dostal na úroveň presahujúcu rovných sto miliárd dolárov. Čo však robí so svojimi 150 miliardami dolárov vo voľnom čase? A odkiaľ sa vlastne tieto obrovské peniaze vzali?

Svoj obrovský majetok zarobil vďaka tomu, že nepočúvol rady rodičov. V roku 1994 sa totiž rozhodol predávať knihy cez internet. Keď to počuli jeho rodičia, zostali v šoku. Ich syn sa totiž rozhodol hodiť svoju lukratívnu prácu na Wall Street za hlavu a pustiť sa do neistých vôd podnikania. Aj napriek nepríjemným poznámkam mu na podnikanie dokonca prispeli z vlastného vrecka. A naozaj nešetrili, dali mu štvrť milióna dolárov. Na prvý pohľad riskantná investícia sa premenila na zlatú baňu.

Spoločnosti Amazon sa darilo, a tak sa v roku 1997 premenila na verejne obchodovateľnú spoločnosť, aby získala kapitál, ktorým by zafinancovala svoj raketový rast. Obrovský rast Amazonu pohltil ako vody rovnomennej rieky každého konkurenta.

Dnes je Amazon virtuálnym trhoviskom, kde nenájdeš len knihy, ale hlavne množstvo elektroniky a ďalších technických vychytávok. Web je moderný a prehľadný. Jednoducho paráda. Pre zákazníkov je tu aj možnosť plateného členstva Prime, ktoré im ponúka mnoho výhod. Spoločnosť Amazon je typická tým, že pri obsadzovaní nových trhov si buď kúpi tých najlepších v hre alebo si vytvorí vlastnú značku. Okrem toho vynáša aj cloudová služba Amazon Web Services, ktorej hodnota narástla na 17,5 miliardy dolárov.

Jeff vlastní presne 16 % akcií svojej spoločnosti. Je jediným akcionárom, ktorý vlastní takýto obrovský podiel. Pri jeho majetku 150 miliárd dolárov sa nemusí báť rozhadzovať. Svoje peniaze však investuje rozumne a to hlavne do pozemkov a nehnuteľností. Jeho rodina má celkovo 5 domov na rôznych miestach v USA. Okrem toho patria Bezosovci medzi hŕstku Američanov, ktorá vlastní najväčšie pozemky v celej Amerike.

Pre výskum vesmíru je ochotný obetovať všetko bohatstvo

Za jeho hlavné rodinné sídlo sa považuje dvojica domov v meste Medina, kúsok od sídla spoločnosti Amazon, v meste Seattle. Domy sa nachádzajú na pozemku s rozlohou 5,3 akrov. Okrem týchto domov má Jeff dom aj v milionárskej štvrti Beverly Hills v Kalifornii. V texaskom meste Van Horn vlastní obrovský ranč. Okrem toho má aj mestský dom priamo vo Washingtone.

To, o čom Bezos nerád rozpráva, sú jeho dopravné prostriedky. To svedčí o tom, že sa pravdepodobne nemá čím chváliť. V knižke The Everything Store sa píše, že ešte v roku 2013 jazdil na Honde Accord. Automobily pravdepodobne nie sú jeho šálkou kávy, a tak sa rozhodol kúpiť súkromné lietadlo Gulfstream G650ER za 65 miliónov dolárov, ktoré ho prepraví všade, kde treba byť s rýchlosťou blesku.

Na rozdiel od svojich kolegov – Billa Gatesa alebo Warrena Buffeta, nie je Bezos typickým filantropom a svoj majetok nemieni rozdať v priebehu svojho života. Nie je však nečinný a podporuje dobré veci. Napríklad organizáciu Mary’s Place, ktorá poskytuje ubytovanie a zamestnanecký tréning pre ľudí bez domova. Taktiež podporuje nezvyčajné projekty, ako napríklad vybudovanie mechanických hodín, ktoré budú fungovať 10-tisíc rokov a mali by byť umiestnené v podzemí Západného Texasu. „Hodiny majú byť symbolom dlhodobého premýšľania,“ napísal Bezos vo svojom tweete.

Obrovské peniaze však zhltne jeho spoločnosť Blue Origin, ktorej cieľom je prieskum vesmíru. Je priamou konkurenciou Elonovej SpaceX. Spoločnosť v súčasnosti testuje raketu New Shepard a do budúcna chystá ešte väčšiu New Glenn. Bezos považuje svoju prácu pre Blue Origin za tú najdôležitejšiu prácu, akú kedy v živote robil, ba dokonca sa vyjadril, že je ochotný obetovať všetko svoje bohatstvo práve na prieskum vesmíru.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech